Hafızalara Kazınan Oyun Müzikleri: Unutamadığımız En İyi 10 Parça

Paylaş

Oyunları oynamayı seviyoruz fakat müzikleri bizi bambaşka dünyalara taşıyor öyle değil mi? Bir oyuna bağlanmamız için bazen sadece müzikleri bile yeterli oluyor. Bu listede sizlerle hafızalarımıza kazınan, her dinlediğimizde tüylerimizi diken diken eden ve duyduğunuzda adeta oyunu oynamış gibi hissettiren müziklere bakıyoruz.

Unutulmaz oyun müzikleri

Listeye 10 farklı müzik ekliyoruz ancak 100’lerce olduğunu da biliyoruz. Her oyunun kendine ait güzel ve duygu yüklü parçaları oluyor ancak hepsini bir araya toplamak gerçekten zor olabiliyor. Bu yazımızda dünyanın geneline bakıyor ve en çok beğenilen oyun müziklerini sizlere sunuyoruz, keyifli okumalar!

Grand Theft Auto IV – Soviet Connection

Şüphesiz en sevilen GTA müziklerinden birisi olduğunu biliyoruz. Serinin en karanlık ve kasvetli oyunu olan Grand Theft Auto IV, adına yaraşır bir müzikle karşımıza çıkmıştı. Michael Hunter imzalı Soviet Connection, bize her türlü duyguyu yaşatabilen bir parça. Yeri geldiğinde karanlık bir atmosfer, yeri geldiğinde ise aksiyon dolu notalar. GTA 4 kimi oyuncular tarafından serinin en beğenilen oyunu olmasa bile müziği hakkında hepimiz hemfikiriz diye düşünüyoruz.

Son zamanlarda GTA 6 iddialarının artmasıyla birlikte serinin oyun müzikleri de tekrar gündeme gelmeyi başarmıştı. Sizce yeni çıkacak Grand Theft Auto 6 oyun müzikleri nasıl olur?


Assassin’s Creed II – Ezio’s Family

Duygu yüklü bir parça öyle değil mi? Video oyun tarihinin en sevilen yapımlarından birisi olan Assassin’s Creed II, hem hikayesi hem de oynanışıyla hafızalara kazınmayı başarmıştı. Oyun içerisinde yer alan müzikler de bizleri sevindiren bir diğer konuydu. Hatta öyle bir müzik ki, oyun tarihinin en ikonik karakterlerinden birisi ile özdeşleşmeyi başardı. Serinin devam oyunlarının çoğunda da bu parçayı duymanız çok olası.


The Elder Scrolls V: Skyrim – Dragonborn

The Elder Scrolls serisinin şüphesiz en popüler oyunu olan Skyrim‘in müziği de tüyleri diken diken eden cinsten öyle değil mi? İlk fragmanı yayımlandığında karşımıza çıkan bu müzik sayesinde oyuna olan sevgimiz biraz daha artmıştı. Daha sonralarda popüler olmaya başlayan bu parça, birçok sanatçı tarafından tekrar söylenmiş ve birçok orkestra tarafından çalınmıştı.

Yeni Elder Scrolls oyununda da bizleri heyecanlandıran ve sevindiren müzikler olmasını umuyoruz.


The Witcher 3: Wild Hunt – Silver For Monsters

Le le ley le le le ley… Oyun tarihinin en çok satan ve en sevilen yapımlarından birisi olan The Witcher 3: Wild Hunt müzikleri arasında şüphesiz en çok sevilen Silver For Monsters olabilir. Genellikle canavarlar ile aksiyona girdiğimiz zaman arka planda çalan bu müzik sayesinde Witcher damarımız kabarıyor ve kendimizi adeta Basilisk iksiri içmiş gibi hissediyoruz.

CD Projekt Red, oyun müzikleri konusunda çok başarılı bir firma. Witcher 1 ve 2‘nin oyun müzikleri de oldukça seviliyor. Cyberpunk 2077’de kullandıkları techno ve rock ağırlıklı müzikler de gönlümüzü fethetmeyi başarmıştı.


Mafia – Main Theme

Adeta Oscar ödüllü bir mafya filminden çıkmış gibi hissedeceğiniz bu parça, 2002 senesinde çıkan ilk Mafia oyunu içerisindeki en nadide eserlerden birisi. Günümüzde mekaniksel açıdan oynamanın pek kolay hissettirmediği oyun, dönemine göre sükse yaratmış hikayesi ve oynanışıyla ön plana çıkıyordu. Günümüzde açıp tekrar tekrar dinlemelik müzikler arasında yer aldığı su götürmez bir gerçek.


Max Payne – Main Theme

Video oyun dünyasının ikonik karakterlerinden olan Max Payne bu şarkıyla çalmıştı gönlümüzü. Ekşi suratlı ama yüreği kocaman abimizin suçlular ile girdiği mücadeleyi en iyi yansıtan ve bir o kadar karanlık bir parçadır kendisi. Birçok oyuncu tarafından yapılmış en iyi oyun müziği olarak adlandırılması da tesadüf sayılmaz.

Döneminde internet cafe’lerde son ses dinleyen nesil buradaysa el kaldırsın lütfen.


Grand Theft Auto: San Andreas – Main Theme

Listeye giren ikinci GTA oyunu oluyor San Andreas. Serinin en sevilen oyunlarından birisi olan San Andreas, ikonikleşmiş müziğiyle de hafızalarımıza kazınmayı başarmıştı. CJ ve mahallesinin başından geçen maceraları konu alan oyun, bir dönem en popüler video oyunları arasında yer alıyordu. Müziği ise farklı orkestralar, sanatçılar ve bestekarlar tarafından tekrar ve tekrar çalınmıştı. Bu müziği duyan herkesin gözünden bir damla yaş aktığına yemin edebiliriz.


The Last of Us – Main Theme

Şimdilerde HBO yapımı dizisiyle popüler olan The Last of Us‘ın ilk oyunu, harika hikayeye ve önemli oyun mekaniklerine sahipti. Bunun yanı sıra duygusal müzikleriyle de başımızın tacı olmuştu. Bu harika ana müziği sayesinde çoğu kişinin oyuna daha fazla bağlandığını söyleyebiliriz.

28 Mart’ta çıkacak The Last of Us PART I PC versiyonu için de aynı heyecanı yaşıyoruz desek doğru olur. Bu müziği bir kez daha oyun içerisinde dinlemek harika olacak.


Battlefield 4 – Warsaw

Call of Duty serisinin en yakın rakibi olan Battlefield markası, üçüncü ve dördüncü oyunda çıtayı arşa çıkarmakla kalmamış, dönemin grafiksel üstünlüğünü sonuna kadar kullanmayı başarmıştı. Özellikle 3 ve 4’ün müzikleri hemen hemen birbirine benzese bile daha elektronik olan ve aksiyonu çok daha fazla içerdiğini hissettiğimiz “Warsaw” müziği hafızalarımıza kazınmayı başarmıştı. Özellikle oyunun sonunda karşılaştığımız bu müzik ile bir sonraki oyunu iple çekmeye başlamıştık.


Need for Speed: Most Wanted – I am Rock

Need for Speed serisinin en sevilen oyunlarından birisi olan Most Wanted harika müziklere ev sahipliği yapıyordu. Bu listeye birçok müziğini eklememekle hata ediyoruz belki ama ufak bir farkla en çok dinlenen ve en çok sevilen parçanın “I am Rock” olduğunu söyleyebiliriz. Serinin ikonik müziklerinden birisi olan bu parça bizi adeta çocukluğumuza götürüyor.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: