İnceleme Politikası

Atarita olarak oyunlara dair ürettiğimiz içerikler arasında ilgili türde tecrübeli yazar ve editörlerimiz tarafından hazırlanan oyun incelemeleri de oldukça önemli bir yere sahip. Kurulduğumuz tarih olan Ocak 2023’ten bu yana oyuncuların merak ettiği yapımlara dair incelemeler yayımlıyoruz. Oyunları incelerken hem oyunların hem de içeriklerimizin yüksek standartlara sahip olmazı bizim için çok önemli. Bu nedenle siz okurlarımızın da kalite standartlarımız hakkında bilgi sahibi olması adına, inceleme politikalarımızdan bahsedeceğiz.

Oyun incelemeleri, satın alım kararlarını doğrudan etkilediğinden incelediğimiz bütün oyunlarda bu hususu en ön planda tutuyoruz. Bir oyunun fiyatını hak edip etmediği, oyuncuya neler vadettiği ve nasıl serüvenler yaşattığı konusunu ele alırken tamamen tarafsız yaklaşıyor ve size bu duyguları en doğru şekilde aktarmaya gayret ediyoruz. Öneri ve görüşlerinizi bizlerle [email protected] eposta adresi üzerinden paylaşabilirsiniz.

Bu sayfa 14 Eylül 2023 tarihinde hazırlanmış olup, son olarak da 19 Aralık 2023 tarihinde yayımlanmış ve güncellenmiştir.

İncelemelerimizi nasıl yapıyoruz?

Puanlı İncelemeler: Geliştirilme süreci tamamlanıp piyasaya sürülmüş, belirli bir fiyat karşılığında satılan oyun ve indirilebilir içerikleri inceleyip Atarita puanına karar veriyoruz. Bu bazen bize inceleme için ulaştırılan inceleme kodları sayesinde bazen de oyun çıktıktan sonra elde ettiğimiz erişim ile sağlanıyor. Eski oyunların yeniden yapımları ya da geliştirilmiş sürümleri (remake ve remastered sürümleri) ayrı birer oyun olarak satıldığından, ilk versiyonlarından bağımsız olarak onları da inceleyip puanlıyoruz.

Erken Erişim veya Ön İncelemeler: Tüm oyunlar tam sürümde çıkmadığı gibi bazen erken erişim ve beta sürümlerini de oynama şansına sahip oluyoruz. Ancak bu sürümler oyunun son halini yansıtmadığından puanlamak adil olmayacağı için görüşlerimizi ve geliştiriciye geri bildirimlerimizi ilettiğimiz incelemeler oluyorlar. Oyunun tam olarak çıkmamış olması, bizim inceleyemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Dolayısıyla oyunun final sürümünü görmediğimiz için nihai bir puanlama yapmadan okurlarımızı bilgilendirdiğimiz içerikler olarak yer alıyorlar.

Çok Oyunculu Oyun İncelemeleri: Kooperatif oynanış üzerine tasarlanmış, oyuncular için “arkadaşlarla birlikte oynanabilecek oyunlar” kategorisinde yer alan yapımları olağanüstü durumlar dışında tek bir kişinin incelemesini adil bulmuyoruz. Atarita olarak, çok oyunculu veya çevrim içi bir oynanış deneyimi üzerine tasarlanmış oyunları ekip arkadaşlarımız ile birlikte deneyimliyoruz. Aynı zamanda uygun konseptteki oyunlar için geliştirdiğimiz #4vs1 konseptini de harekete geçiriyoruz ve herkesin bireysel görüşüne yer vermeye çalışıyoruz.

Bir oyunu puanlarken her türlü etkeni hesaba katıyoruz.

Atarita olarak, bir oyun incelemesi yazmanın gerektirdiği tarafsızlığı ve şeffaflığı çok iyi anlıyoruz. Bir oyunun incelemesinin yazılması adına ilgili ekip arkadaşlarımız ile görüşürken, seçilecek kişinin o markadaki veya benzer türde oyunlardaki tecrübelerini de hesaba katıyor ve siz sevgili okurlarımıza en kapsamlı içeriği sunabilmek adına titizlikle çalışıyoruz.

Atarita ekibi olarak, oyunların sunabileceği duyguları, maceraları ve benzersiz dünyaları çok iyi biliyoruz. Bu yüzden yaptığımız oyun incelemelerinin subjektif görüşler üzerine kurulu olduğunu yani bizim öznel görüşlerimizi yansıttığını eklemek istiyoruz. Dolayısıyla oyunları incelemekte olan profesyonel ekip arkadaşlarımız, incelemelerini o oyunu oynarken yaşadıkları deneyime göre şekillendiriyorlar. Her bir oyunun sunduğu güzellikleri keşfetmeye çalışırken, oluşturulan bu dünyaları didik didik ederek incelemelerimizi siz sevgili okurlarımız ile buluşturuyoruz.

Bir oyunu incelerken tabii ki de işin teknik kısmını da ele alıyoruz. Bazı oyunlar genel olarak spesifik cihazlarda çok sorunlu ve hatta oynanamaz olabiliyor. Bu, bizim oyundaki deneyimimizi doğrudan etkilediği için puanımıza da etki ediyor. Bu gibi durumlarda puanlamalarımızı oyunun lansman sürümü üzerinden yapıyoruz. İncelemeler, oyunun çıkış sürümünü temsil eder. Ancak yapılan güncellemeler ile teknik hataların büyük kısmı düzeltilmiş veya değiştirilmişse, incelemelerin sonuna küçük bir not eklenerek son okuru konu hakkında bilgilendiriyoruz. Yine de bu, önceki puanlamamızı etkilemiyor.

Hangi puan aralığı neyi temsil ediyor?

Atarita, oyunları 100 üzerinden puanlar. Her puan aralığı, oyunun kademesini de belirler. Bizler için oyunların puan aralıkları şunları temsil eder:

0-19 (LANETLİ) Büyük ölçüde sorunlu ve oynanamayacak derecede kötü oyunları belirler. Oyuncuya hiçbir değer katmayan, zaman israfı niteliğinde, önerilmeyecek yapımlardır.

20-39 (FELAKET) Bu tür oyunlardaki iyi şeylerin sayısı, kötü yanlarının yanında devede kulak gibi kalıyordur. Öneremeyeceğimiz yapımlar arasına girmiştir.

40-49 (KÖTÜ) Amaçladığı şeyi başaramayan, yapısının bir yerlerinde kötü olma çemberine girmiş ve çıkamayan yapımlara verdiğimiz puan aralığıdır. Önermediğimiz yapımlar arasındandır.

50-59 (EH İŞTE) Ortalama oyunlar olup istedikleri ya da yapması gerekenleri tam anlamıyla yapamamış ancak oynanamaz durumda olmayan yapımlara verdiğimiz puan aralığıdır.

60-69 (FENA DEĞİL) Oyunculara “Eğer bu müzikte daha önce dans etmediyseniz tavsiye edemeyiz.” diyebileceğimiz yapımlara verdiğimiz puan aralığıdır.

70-79 (GÜZEL) Bize güzel bir deneyim sunan, iyi oyunlara verdiğimiz puan aralığıdır. Tavsiye edebileceğimiz yapımlardır.

80-85 (HARİKA) Harika içeriklerle bezeli müthiş bir oyun ve mükemmel olmaya hayli yakın. Büyük ölçüde tavsiye edebileceğimiz yapımlar bu puanı alırlar.

86-92 (DESTANSI) Masallara yakışırcasına destansı bir macera sunmayı başaran oyunları temsil eder. Mükemmel deneyimlerdir.

93-98 (GÖRKEMLİ) Herkese gönül rahatlığıyla önerebileceğimiz ve oynamak için herhangi bir geçerli sebebiniz olmasa bile şans vermenizi tavsiye ettiğimiz, özüne az rastlanan şahane maceralardır.

99-100 (EFSANEVİ) Herkesin hayatında en az bir kez oynaması gereken yapımlara verdiğimiz puan aralığı. Kesinlikle tavsiye ettiğimiz ve hayatınıza değer katacağını düşündüğümüz oyunlar bu puanı alır.

Atarita puanlarını temsil eden kademelerin isimleri, 19 Aralık 2023 itibarıyla güncellenmiştir. Atarita’nın temasına uyarlanmıştır. Ayrıca Türkiye’nin oyun haber sitesi tarafından oluşturulan profesyonel oyun incelemeleri, OpenCritic‘te de yayımlanmaktadır.

Puanlar nasıl belirleniyor?

Üst kısım içerisinde de belirttiğimiz gibi bir incelemeyi oluşturmadan önce o oyun ile ilgili en kapsamlı içeriği oluşturabilmek adına markada veya türde deneyimli ekip arkadaşlarımızı seçiyoruz. Bu incelemeler, ilgili ekip arkadaşlarımızın tecrübelerine yani subjektif görüşlerine dayanıyor. Puanlamalarımızı yaparken, ilgili oyunun sunduğu pozitif ve negatif unsurların tamamını değerlendiriyoruz ve incelememizi temsil edecek nihai puanı belirliyoruz. İlgili puan, incelemeyi yapan ekip arkadaşımız tarafından belirleniyor. Daha sonrasındaysa içerik bütünlüğü ve incelemenin kapsamı editörlerimiz tarafından kontrol ediliyor. Son olarak da yönetim ekibimiz, ilgili inceleme hakkında ekip arkadaşımız ile kısa bir görüşme gerçekleştiriyor. Böylece Atarita puanının oyunun pozitif ve negatif unsurlarının yanı sıra ekip arkadaşımızın deneyimini de şeffaf bir şekilde yansıttığından emin oluyoruz.