CD Projekt RED Satın Alınmakla İlgilenmiyor: “Bağımsızlığımıza Değer Veriyoruz”

Paylaş

The Witcher serisi ve Cyberpunk 2077 ile oyun dünyasında son yılların en çok konuşulan şirketlerinden birisi olan CD Projekt RED, yeni açıklamalarla gündemde. Polonyalı şirketin yakın zamanda farklı büyük şirketler tarafından satın alınabileceği söylentileri giderek artıyordu. Buna bir yanıt olarak şirketin eski CEO’su (1 Ocak’ta bu görevden ayrıldı) ve yeni Baş Strateji Sorumlusu Adam Kiciński, yeni açıklamalar yaptı.

CD Projekt RED bağımsız olmaya önem veriyor

Şirketin eski CEO’su ve yeni Baş Strateji Sorumlusu Adam Kiciński, yakın zamanda ortaya çıkan söylentileri yanıtladı. Parkiet ile yapılan röportajda şu ifadelere yer verildi:

“Bunlar sadece söylenti. Daima tüzükte yer alan düzenlemelerle desteklenen net bir pozisyonumuz oldu. Herhangi bir büyük kuruluşa dahil olmakla ilgilenmiyoruz. Hayatımız boyunca, şu anda bulunduğumuz konuma gelmek için çalıştık. Ve birkaç yıl içinde, daha büyük ve güçlü olacağımıza inanıyoruz. Bağımsızlığımıza değer veriyoruz.”

Kiciński: “Bağımsız olmak gerçekten çekici, bir tür özgürlük”

Kiciński yapılan röportajın ilerleyen bölümlerinde bağımsız bir şirket olmanın çekici olduğunu ve onlara “bir tür özgürlük” tanıdığını vurguladı. Bununla birlikte, CD Projekt RED’in yapacağı satın alımlar konusunda da net açıklamalarda bulundu. CDPR’a göre satın alınan şirketlerin gruba dahil edilmesi ve mali sonuçlarının konsolide edilmesi, yapılan işe değer katmıyor.

“Şu anda herhangi bir satın alma planlamıyoruz. Elbette stratejimizin uygulanmasını hızlandırabilecek fikirlere açığız. Ancak sadece satın alınan şirketleri grubumuza dahil etmeyi ve mali sonuçlarını konsolide etmeyi amaçlayan satın alımlarla ilgilenmiyoruz. Bunda bir değer görmüyoruz.”

The Witcher 1 Remake
CD Projekt RED’in önümüzdeki projelerinden birisi de ilk oyunun yeniden yapımı olacak.

Kiciński’nin kullandığı ifadelerden bir sonuç çıkaracak olursak, şirket üçüncü parti stüdyoları bünyesine katmak yerine onlarla birlikte çalışmak ve değer üretmekle ilgileniyor. “Birkaç yıl içinde daha büyük ve güçlü olacağız” ifadesinin önümüzdeki projelerin şirkete katacağı değer ile ilgili olduğunu düşünüyoruz. Sizlere daha önce de bahsettiğimiz gibi CD Projekt RED, şu anda The Thaumaturge geliştiricisi Fool’s Theory tarafından geliştirilen The Witcher 1 Remake gibi birkaç proje üzerinde farklı stüdyolarla birlikte çalışıyor. Ek olarak, şirket içi oyun motoru teknolojileri olan RedEngine’i geride bırakarak Unreal Engine üzerine yoğunlaşıyorlar.

Aynı zamanda şirketten son dönemde gelen verilere göre, CD Projekt RED’in neredeyse yarısı yeni Witcher serisinin ilk oyunu (anlaşılırlığının kolay olması adına Witcher 4 diyoruz) üzerinde çalışıyor.

Sonuç olarak CD Projekt RED’in yakın zamanda büyük bir şirket tarafından satın alınması ya da başka stüdyoları bünyesine katması zayıf bir ihtimal gibi görünüyor. Ancak şirketin eski çalışanlarından oluşan stüdyolar, yeni oyunlarını bir bir duyurmaya devam ediyor.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: