The Witcher Remake Projesinin Başındaki Fool’s Theory Stüdyosunu Tanıyalım

Paylaş

Unreal Engine 5 ile geliştirilen Witcher 1 Remake projesi bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl içerisinde duyuruldu. CD Projekt RED’in gözetmenliğinde geliştirilecek proje, Fool’s Theory adındaki yeni bir ekibin ellerine emanet edilmiş durumda. Polonyalı bir stüdyo olan Fool’s Theory, yıllardır beklenen ilk oyunun remake sürümü için paçaları sıvadı ve çalışmaya başladı. Ancak yeni bir ekip oldukları için kimse onlardan ne bekleyeceğini ya da neler yaptıklarını bilmiyor. Biz de bu sis perdesini dağıtmak için sizlere detayları aktarıyoruz.

Witcher 1 Remake’i geliştiren Fool’s Theory kimdir? Bu stüdyo ne yapar?

Öncelikle Witcher’ın ilk oyununun yeniden yapımı üzerinde çalışan ekibin, aynı zamanda eski CD Projekt RED çalışanlarını da içerisinde barındırdığını söyleyerek başlamak faydalı olacaktır. Fool’s Theory’nin CEO’su Jakub Rokosz, 2010-2015 yılları arasında CD Projekt RED’de bulunmuş ve Witcher 2 ile Witcher 3 oyunlarının yayınlanışı sırasında şirkette aktif çalışıyordu. Aynı zamanda Tasarım Direktörü rolünde Karolina Kuzia-Rokosz da Jakub Rokosz kadar CDPR bünyesinde çalışmıştı.

The Witcher Remake, Fool's Theory bünyesinde geliştiriliyor.
The Witcher Remake, Fool’s Theory bünyesinde geliştiriliyor.

Fool’s Theory de bünyesindeki 60 kadar çalışanla genişlemekte olan bir stüdyo ve 2015’te kuruldu. Kurulduğundan bu yana içerisinde adını hiç duymamış olsanız da Divinity: Original Sin 2’nin DLC’leri, Baldurs Gate 3, Outriders gibi projelerde farklı görevlerde katkı sundu. Yani Larian Studios ve People Can Fly gibi türü üzerindeki başarıları ile tanınan iki sevilen stüdyo ile birlikte işler yaptılar.

Peki kendi başlarına bir iş yaptılar mı? Evet, yaptılar!

Aynı zamanda stüdyo, 2017’de ilk oyunları olan Seven’ı da çıkardı. Şu anda Steam’de Seven: Enhanced Edition adıyla bulabileceğiniz oyun 2019 yılının Mart ayında görsel anlamda elden geçirilerek oyunculara tekrar servis edildi. İzometrik bir RPG oyunu olan Seven‘dan sonra stüdyo türe olan bağlılığını sürdürmeye devam etti. Baldur’s Gate 3’te de oynanış ve geliştirme sürecinde ihtiyaç duyulan araçların programlanması görevini aldı. Aynı zamanda yakın tarihte çıkan ve yine eski Witcher geliştiricilerinin görev aldığı Gord’a da proje destekçisi olarak katkı sağladılar.

Baldur's Gate 3

Stüdyo son olarak yeni oyunları The Thaumaturge’yi duyurdu. İzometrik bir RPG oyunu olan yeni yapımın yayıncılığını ise yine eski CD Projekt RED çalışanlarının bulunduğu 11 Bit Studios üstleniyor. Hatta yakın zamanda oyuncular, The Thaumaturge’nin Türkçe dil desteğine sahip olması için Steam tartışmalarında bir gönderi yayınlayıp seslerini geliştiriciye duyurmayı hedefleyerek orada toplandılar.

CD Projekt RED ile milyonlarca oyuncunun hayali üzerinde çalışıyorlar

Takvimlerimiz 2022’nin Ekim ayını gösterdiğinde CD Projekt RED, Fool’s Theory ile birlikte The Witcher Remake projesini duyurdu. Polonyalı devin yaratıcı gözetmenliğinde geliştirilecek olan proje, duyurulduğunda geliştirme sürecinin erken aşamalarındaydı. Duyurunun ardından bir yıl kadar bir sürenin geçtiğini de hesaba katacak olursak geliştirme sürecinde tahminimizce biraz da olsa yol alınmıştır. Ancak henüz somut şeyler gösterebilecekleri kadar ilerlediğini düşünmüyoruz.

The Thaumaturge
The Thaumaturge

Oynanış bakımından bazılarımız sevse de genel olarak kötü yaşlanmış bir oyun olarak nitelendirilen The Witcher Remake projesini de Polonyalı ve deneyimli bir stüdyo olan Fool’s Theory üstleniyor. Oyun hakkında henüz pek bir şey bilmesek de Unreal Engine 5 ile geliştirildiği duyurulmuştu.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: