Battlefield 2042’nin Yeni Haritasını Deneyimledik! Geri Dönme Vakti Gelmiş mi?

Paylaş

Electronic Arts’ın özel davetiyle Battlefield 2042’nin yeni devasa sezonuna önden göz atma fırsatı bulduk ve basın etkinliğine katıldık. Oyun içerisine gelen yeni harita, silahlar ve teçhizatlar da dahil olmak üzere her şeyi detaylarıyla anlatıyoruz.

Battlefield 2042 | Sezon 5: New Dawn İnceleme

New Dawn’a ve beraberinde getirdiği yeniliklere değinmeden önce Battlefield markası ve Battlefield 2042 ile olan serüvenimden kısaca bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere özellikle de çevrim içi birinci şahıs nişancı oyunlarını seven oyuncuların uzun zamandır düştüğü bir yol ayrımı bulunuyor. Tabii bu ayrım da BF’ciler ve CoD’cuların ta kendisi. İşte kendimi bu ayrımlardan bir tanesine yerleştirecek olsam mutlaka BF’ciler kısmına koyardım diyebilirim. Tercihini her zaman Battlefield’tan yana kullanmış bir oyuncu olarak 2042’yi çıkışında hiç beğenmemiş ve hatta Battlefield serisinden soğumama neden olan oyun olarak nitelendiriyordum. Oyunu devasa tepkilerle boğuştuğu zamanlarda yani çıkışında bolca oynamış ve büyük bir hayal kırıklığıyla kısa süre içerisinde silmiştim. Bu yüzden yeni sezonu deneyimlemenin benim için çok büyük bir dönüm noktası olacağını biliyordum. Çünkü Battlefield 2042’nin bu süreçteki gelişimini direkt olarak görebilecek ve oyuna geri dönme vaktimin gelip gelmediğini tekrardan değerlendirmeye alacaktım.

Etkinlik esnasında kaydettiğimiz kısa oynanış videosu

Öyle de oldu. Katılmış olduğum basın etkinliğinde epey güzel bir atmosfer vardı. Oyuna gelecek olan yeni harita dahil olmak üzere birçok yeniliğe birinci elden göz atma fırsatı bulduk. Üstelik tüm cevapsız sorularımızı da bizzat oyunun geliştiricilerine sorma fırsatımız oldu. Bunlar genel olarak oyun içerisindeki oynanış dengesine odaklı soru/cevaplar olduğu için pek o kısma girmeyeceğim fakat Battlefield 2042’nin gelişim sürecine tekrardan şahit olmak hoşuma gitti doğrusu.

Sezonun sunduğu yenilikler ve oynanış tarafı

Yeni sezonun en öne çıkan noktasının yeni harita olduğunu söyleyebilirim. Taktiksel yapısıyla öne çıkan bu savaş alanı, oyundaki her çatışmanın keyfini artırmakta büyük rol oynuyor. Haritanın atmosfer anlamında epey başarılı olduğunu söylemem gerekiyor. Bu karlı alan, geliştiriciler tarafından en iyi şekilde değerlendirilmiş ve oyunun taktikselliğini yükseltecek birçok yapı eklenmiş. Yani haritanın her bölgesi farklı bir deneyimin yanı sıra farklı bir oynanış tekniği de gerektiriyor. Tabii tüm bunları Battlefield’ın temel mantığının dışına çıkmadan gerçekleştiriyor.

Reclaimed - Harita görüntüsü
Reclaimed – Harita görüntüsü

Haritayı genel anlamda çok beğendim ve oynarken büyük keyif aldım. Tabii bu keyfin bir diğer önemli parçasıysa oyuna eklenen yeni silahlar ile teçhizatlardan kaynaklı. Özellikle XCE Bar isimli yeni uzun menzilli tüfeğin favorim hâline geldiğini söyleyebilirim. Etkinlik esnasında en eğlendiğim an ise bu yeni tüfek ile birlikte üst üste onlarca rakibi indirdiğim ve sonrasında onların birer bot olduğunu fark etmem oldu. Herkes etkinlik başlar başlamaz katılmayınca, çok az kişinin bulunduğu bir sunucuda oyun oynamaya başlamışız. Neyse ki ilerleyen oyunlarda bu sorun çözüldü ve neredeyse hiç bot kalmadı. Tabii keskin nişancı şovlarım da yalan oldu.

Eklenen tek yeni unsur da bu tüfek değil. Benim pek hoşuma gitmese de yeni taarruz tüfeği GEW-46’nın da yakın mesafe tarafında epey iş yaptığını söyleyebilirim. Ben genelde rakiplerimle uzak mesafeden çatışmayı sevdiğim için pek kullanmadım açıkçası. Ana silahım yeni XCE Bar’ken, yakın mesafe için de yeni pistol BFP.50’yi kullandım. BFP.50’nin şu anda gerçekten çok güçlü bir silah olduğunu ve yakın zamanda birçok oyuncunun şikayet edeceğini düşündüğümü söyleyebilirim. Çünkü size yaklaşan her düşmanı cezalandırmak konusunda bir numara. Hatta basın tarafından bazı arkadaşları silahın gücünü geliştiricilere anlatırken bile gördüm diyebilirim.

Yeni harita içerisinden oynanış görseli.
Yeni harita içerisinden oynanış görseli.

Teçhizat tarafının da önemi büyük. Özellikle zırhlı araçlara karşı zaman zaman çaresiz kalabiliyorduk. Artık bu unsur ortadan kalkıyor çünkü Tanksavar el bombası devreye giriyor. Araçlara değdiği an patlayan bu teçhizat, çok ciddi hasarlar verebiliyor. Ortalığı şenlendirebileceğimiz teçhizatlarımız bunlarla da sınırlı değil. Spring el bombası ve Mini el bombası sayesinde uzaklardaki rakiplere daha rahat bir şekilde ulaşabiliyor, kısa sürede yüksek hasarlar verebiliyoruz.

Son söz

Etkinlik süresince bizlere sunulan iki saatlik oynanış deneyimi boyunca epey keyif aldığımı ve hatta Battlefield oyunlarını ne kadar özlediğimi fark ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Hâliyle 2042’nin ilk durumundan da eser yok. Epey bir gelişmiş. Önceki haritaların da yenilenmesiyle birlikte oyuna artık ikinci bir şans vermeyi gözden geçireceğim. Eğer siz de oyuna dönüp dönmemek konusunda kararsızsanız, yeni sezonu en azından bir deneyin derim.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: