Xbox Duyurdu: Dört İsimsiz Oyun Diğer Platformlara da Geliyor

Xbox oyunları yeni denizlere yelken açıyor.

Paylaş

Bu akşam Xbox, hem uzak hem de yakın gelecekteki planlarına dair önemli duyurular yaptı. Şirketin resmî sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar ve yayınlanan yeni video ile birçok önemli bilgi oyunculara aktarıldı. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi olan “özel oyun” kavramı ve şirketin önümüzdeki dönemde bu kavrama yaklaşımıyla ilgili olan duyuru ise özel bir yere sahip. Phil Spencer, yakında 4 oyunun rakip platformlara da getirileceğini duyurdu.

İsimsiz 4 Xbox oyunu diğer platformlara da geliyor

Henüz hangi oyunların, hangi platformlara geleceği belli olmasa da resmî duyuru ile Xbox’ın daha fazla platformda daha çok oyuncuya ulaşmak istediğini anlıyoruz. Henüz gelecek oyunları bilmesek de gelmeyecek olanları biliyoruz. Phil Spencer, bu oyunlar arasında Indiana Jones and the Great Circle ve Starfield‘ın olmadığını belirtti.

Phil Spencer duyuruyu yapsa da oyunlar hakkında küçük detaylardan başka hiçbir şeyden bahsetmedi. Spencer’ın ifadelerine göre rakip platformlarda yayınlanacak söz konusu oyunlar çıkalı bir yıldan fazla olmuş ve bu oyunlardan iki tanesi, topluluk desteğiyle yoluna devam ediyor. Yani söz konusu iki oyunun servis oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Bahsi geçen iki oyun ise diğerlerine nispeten daha küçük bütçeli yapımlar olacakmış. Spencer, Xbox bünyesindeki yaratıcı stüdyolara ne kadar büyük olduklarına bakmaksızın özen gösterdiklerini söylüyor.

Hangi Xbox oyunlarının diğer platformlarda boy göstereceği, geliştiriciler tarafından duyurulacak. Yakın zamanda çıkan söylentilere bakarak bu oyunların bir tanesinin Sea of Thieves olacağını söylemek mümkün. Öte yandan Spencer’ın ifadelerine baktığımızda, Xbox ve PC platformlarında potansiyellerine ulaşmaya yaklaşmış oyunların geleceğini görüyoruz. Bunlardan birisinin, 2020 yılında piyasaya sürülen Microsoft Flight Simulator olması da son derece muhtemel görünüyor.

Xbox oyunları rakip platformlara da geliyor.
Xbox oyunları rakip platformlara da geliyor.

Tahminlere devam edecek olursak, küçük stüdyoların bahsi geçtiğinden geçen yıl duyurusuyla birlikte çıkan Hi-Fi Rush‘ın da güçlü bir aday olduğunu söylemek mümkün. Ancak resmî bir açıklama gelene kadar hiçbirine kesin gözüyle bakmamak gerektiğini de belirtmekte fayda olacaktır.

Xbox bu dört oyun dışında başka oyunlar için söz vermiyor

Yine Phil Spencer’ın ifadelerine göre Xbox, diğer platformlarda yayınlanacak 4 oyun dışında başka bir oyun için söz vermiyor. Öyle anlıyoruz ki şirket, oyunlarının rakip platformlardaki performanslarını test etmek istiyor ve eğer orada başarılı bir süreç geçirilirse, devamının gelmesi de mümkün görünüyor.

Bu akşam yayınlanan videoda alınan kararların “Xbox’ın uzun vadede sağlığının” düşünülerek verildiği belirtiliyor. Söz konusu oyunlar hakkında geliştiricilerden daha fazlasını duymayı bekliyoruz ve gelişmeleri sizlere en hızlı şekilde aktarmaya gayret edeceğiz. Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak:Xbox Wire
Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: