Ubisoft Ghostwriter AI Teknolojisini Duyurdu: Sektör Genelinde Olumsuz Tepkiler Aldı

Paylaş

Ubisoft Ghostwriter AI adındaki yeni yapay zeka teknolojisini geliştirdiğini duyurdu. Oyunlarda dünyada gezip dolanan ve size tepkiler veren NPC’lerin diyalog satırlarının yazılmasını kolaylaştıracağı belirtilen yeni yapay zeka teknolojisi için yeni bir video da yayınlandı.

Ubisoft Ghostwriter AI teknolojisini tanıtan yeni bir video yayınladı

Yeni yapay zeka teknolojisi Assassin’s Creed serisinin ar-ge kolu olan Ubisoft La Forge tarafından geliştiriliyor. Ghostwriter AI temelde bir diyalog parçası üzerinde çeşitli varyasyonlar üreterek daha gerçekçi NPC etkileşimleri yaratmak için bir araç olarak duyuruldu. Ubisoft açıklamada “Ekiplerimizin yenilenen görevlerin üstesinden gelmek için yapay zekayı nasıl kullanacağını ve diğer temel oyun öğeleri üzerinde çalışmak için zaman kazandığını görün” ifadelerini kullandı.

Ancak bu işi yapay zekalara bırakmak konusunda diğer geliştiriciler Ubisoft ile aynı fikirde değil. Sosyal medya üzerinde birçok oyun geliştiricisi bu duyuruya olumsuz tepki gösterdi ve şirketi bunun yerine insan yazarlara yatırım yapmaya çağırdı. Sony Santa Monica stüdyosunun yazarı Alanah Pearce “Bir yazar olarak, yapay zeka tarafından düzeltilen diyalogları düzenlemek zorunda olmak, sadece kendi geçici satırlarımı yazmaktan çok daha fazla zaman alıyor. Ne kadar bütçeye mal olursa olsun, AAA stüdyoların bunun gibi araçlar yapması yerine daha fazla yazar kiralamalarını tercih ederim” açıklamasını yaptı.

Ubisoft Ghostwriter Teknolojisini duyurdu!
Ubisoft Ghostwriter AI logosu

Ubisoft Ghostwriter AI teknolojisi ile yazarların sıfırdan diyaloglar yazması yerine, yapay zeka tarafından üretilen diyalogları düzenleyerek zaman kazanmasını hedefliyor gibi görünüyor. Ancak bu fikir görüldüğü üzere sektördeki diğer yazar ve geliştiriciler tarafından çok beğenilmişe benzemiyor.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: