PlayStation’un State of Play Etkinliğinde Gösterilen ve Duyurulan Her Şey

Paylaş

Dün gece saatlerinde PlayStation’un beklenen sunumu State of Play yapıldı ve merakla beklenen birçok oyun hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Aynı zamanda daha önce PlayStation 4’e özel olarak çıkan bazı yapımların PC ve PlayStation 5 için geliştirilmiş sürümlerinin de duyurulduğu etkinlik, genel olarak beğeni topladı. Hideo Kojima’nın kamera karşısında hayranların bir kısmını hayal kırıklığına uğrattığı, bir kısmını ise heyecanlandırdığı anlar da yine etkinliğin sonlarına doğru yaşandı. Bizler de etkinliği saati nedeniyle kaçıran, gelişmelerden haberdar olmak isteyen okurlarımız için duyurulan ve gösterilen tüm oyunları bir arada derledik. Öyleyse buyursunlar!


Helldivers 2’nin gaza getiren yeni fragmanı yayınlandı

Serinin izometrik kamera açısıyla yollarını ayırıp, üçüncü şahıs bir nişancı oyununa dönüşeceği Helldivers 2’ye dair yeni görüntüler, State of Play etkinliğinin başlarında gösterildi. Aksiyon sahnelerinin ağırlıkta olduğu görüntülere, oyuncuları gaza getirecek bir müzik eşlik etti. Oyuna dair teknik detayları sizlerle daha önce Helldivers 2 sistem gereksinimleri yazımızda da paylaşmıştık. Bilgisayarınızın kaldırıp kaldırmayacağını, PlayStation 5 ve PC platformları arasında çapraz oyun desteğinin olup olmadığını yazımızdan öğrenebilirsiniz.


Stellar Blade için yeni oynanış görüntüleri geldi

SHIFT UP Corporation tarafından geliştirilen Stellar Blade için yeni oynanış görüntüleri de gösteride yerini aldı. Kıyamet sonrası dünyasında ilginç bir yapıya sahip olacak oyunda akıcı bir hack and slash oynanışının rol yapma öğeleriyle harmanlanmış şekilde karşımıza çıkacağını gördük. Aynı zamanda sinematik sahnelere yer verilen fragman, oyunun grafik kalitesine vurgu yaptığı gibi hikâyeye dair detayları da paylaştı. Stellar Blade, 26 Nisan 2024‘te PlayStation 5 platformuna çıkacak.


Sonic X Shadow Generations duyuruldu

Kirpi dostumuz gün geçmiyor ki bir konsol jenerasyonunda daha karşımıza yeniden çıkmasın. SEGA, dün gece gerçekleşen State of Play etkinliği sırasında Sonic X Shadow Generations isimli yeni oyununu duyurdu. Kısa bir duyuru fragmanı eşliğinde gösterilen oyun için henüz net bir çıkış tarihi bulunmasa da 2024 yılında çıkacak oyunlar arasında yer aldığını görüyoruz. Bu sonbahar aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.


Zenless Zone Zero duyuruldu

HoYoverse’de geçecek yeni oyun Zenless Zone Zero da State of Play etkinliğinde duyurulan oyunlar arasında yerini aldı. Genshin Impact’ın geliştiricisi miHoyo imzasını taşıyan oyun bol bol aksiyon sahneleri eşliğinde duyuru fragmanını oyuncularla buluşturdu. Zenless Zone Zero’nun PlayStation 5 için geliştirildiği belirtilirken henüz bir çıkış tarihi paylaşılmadı.


Foamstars için ilk sezona dair detaylar paylaşıldı

Köpükleri kullanarak savaşacağımız PvP temelli Foamstars için sezonlara yönelik yeni bilgiler paylaşıldı. İlk sezon 6 Şubat 2024’te başlayacak. Aynı zamanda oyunda yer alan bazı oyun modlarına dair genel detaylar da paylaşıldı. Rekabetçi oyuncular için dereceli oyun modları bulunurken, çılgın kurallar ile oynamak isteyenler için Extreme Party, Mirror Match Madness ve Invisible Showdowns farklı özelliklerde oyun modlarının bulunacağı da belirtildi. Foamstars PlayStation 5 ve PlayStation 4 konsolları üzerinden oynanabilecek. Aynı zamanda çıktığı anda PlayStation Plus oyunları arasında da yerini alacak.


Dave the Diver, PlayStation’a geliyor

Geçen yılın çok sevilen bağımsız oyunlarından Dave the Diver, bu yıl içerisinde PlayStation denizlerine yelken açıyor. Nisan ayında konsola gelecek oyun için Mayıs 2024’te gelecek Godzilla iş birliği de duyuruldu.


V Rising de PlayStation 5’e gelen oyunlar arasında yerini alıyor

Vampir temalı izometrik bakış açısına sahip hayatta kalma oyunu V Rising de PlayStation 5 konsoluna gelecek oyunlar arasında yerini alıyor. Hızlı hack and slash oynanış mekanikleri ve co-op seçeneği ile PlayStation oyuncuları için de heybesinde neler sakladığını göstermeye geliyor. Stunlock Studios’un State of Play etkinliğinde yaptığı resmî duyuruya göre oyun bu yıl içerisinde PlayStation 5 konsolu için de çıkacak.


Silent Hill: The Short Message ücretsiz olarak PlayStation 5 için çıktı

Konami dün gece sürpriz bir şekilde Silent Hill: The Shorts Message isimli yeni oyunu gösterdi ve oyun, duyurulduğu gibi PlayStation 5 kullanıcılarının karşısına çıktı. Anita isimli ana karakterimizle, Maya isimli arkadaşından gelen kısa mesajları takip ettiğimiz, bir apartman dairesinde geçen kısa oyun “Yeni ve modern bir Silent Hill deneyimi” olarak tanımlanıyor. Yeni nesil grafiklerle bir Silent Hill oyununun ne kadar korkunç olabileceğini merak ediyorsanız, ücretsiz şekilde PlayStation 5 üzerinden bu oyunu şu anda indirebilirsiniz. Kısa ve konsantre bir deneyim olup oyunculara fikir vermek maksatlı geliştirilmiş gibi görünüyor.


Silent Hill 2’den aksiyon dolu oynanış görüntüleri geldi

Geceye damgasını vuran oyunlardan birisi de Silent Hill 2 oldu ve yeni oynanış görüntüleri paylaşıldı. Oyundaki dövüş sisteminin gösterildiği sahneler, oyuncular tarafından ağır eleştirilere tutuldu. Bazı oyuncular hayal kırıklığı yaşadığını dile getirirken, sosyal medyada gördüğümüz üzere gördüğü oyundan memnun olan oyuncular da bulunuyor. PlayStation 5 için çıkacak yeniden yapımdan beklentiler hayli yüksekti. Ancak gösterilen oynanış ve animasyonların, PlayStation 5’e özel olarak çıkacak bir oyun için yeterince iyi görünmediğini söylemek mümkün.


Judas’a dair detaylar gösterildi ve oldukça beğenildi

BioShock serisinin arkasındaki isim olan Ken Levine’in yeni stüdyosu Ghost Story Games, gecenin en beğenilen oyunlarından birisi olan Judas’a dair detayları tanıttı. Hikâyeye genel bir bakış atmamızı sağlayan fragmanda BioShock esintileri gözden kaçmasa da oyunun kendisine has, özel bir yapısı olacakmış gibi görünüyor. Judas için henüz bir çıkış tarihi bulunmasa da PlayStation 5 için geliştirildiğini biliyoruz. Yeni FPS oyununun heyecan verici göründüğünü söylemeden de geçmeyelim.


Metro Awakening, VR için geliyor

Geçenlerde ortaya çıkan söylentiler doğrulanmış oldu ve Metro Awakening VR için duyuruldu. Yeni metro oyununun yalnızca VR için çıkacak olması oyuncular tarafından eleştirilse de bir Metro oyununu VR’da oynama fikri aynı derecede korku verici diyebiliriz. An itibarıyla Steam üzerinden istek listenize ekleyebileceğiniz oyunun 2024 yılında çıkacağını da ekleyelim.


Legendary Tales PS VR2 için duyuruldu

Çok oyunculu şekilde de oynanabilecek Legendary Tales, orta çağ temalı fantastik dünyasını PS VR2’de oyuncularla buluşturacak. Sanal gerçeklik gözlüğü ve kontrolcü ile oyuncuların yapmayı en çok sevdiği şeylerden birisinin kılıç, mızrak gibi silahlarla NPC pataklamak olduğunu düşünürsek, bu VR oyununun sevileceğini söyleyebiliriz. Tabii ki ülkemizde VR donanımlara ulaşım zor olduğundan, Türkiye’deki oyuncuların bu oyunu ne denli deneyimleyebileceklerini tahmin etmek de bir o kadar zorlaşıyor.


Dragon’s Dogma 2’den bol aksiyonlu yeni fragman geldi

Capcom’un merakla beklenen oyunu Dragon’s Dogma 2’den aksiyona odaklanan yeni bir fragman yayınlandı. Parti tabanlı bir aksiyon rol yapma oyunu olacak yapım, özellikle büyük boss savaşları ve düşmanların üzerine tırmanabilme gibi mekanikleriyle göz dolduruyor. Serinin ikinci oyunu olacak yapımın grafiklerinin de hoş göründüğünü söyleyebiliriz. Biz de daha önce Capcom’un bu fantastik evrenini merak edenler için “Dragon’s Dogma 2’ye dair tüm detaylar” yazımızda ayrıntıları ele almıştık. Oyun 22 Mart 2024’te PC, PlayStation ve Xbox platformlarına çıkacak. Ayrıca, teknik tarafı merak edenler için Dragon’s Dogma 2 sistem gereksinimleri yazımızı da tavsiye edebiliriz.


Rise of the Ronin’den yeni oynanış görüntüleri paylaşıldı

Türkçe dil desteği ile çıkacak PlayStation 5 özel oyunu Rise of the Ronin için yeni görüntüler yayınlandı. State of play kapsamında oyunun oynanışı detaylandırıldı ve ilk kez uzun uzadıya bize neler vadettiğini görme şansına eriştik. Açık dünyasında seyahatin nasıl olacağı, yakın dövüşlerde bizi neyin beklediği gibi birçok detay uzun uzadıya gösterildi.


Until Dawn PC ve PlayStation 5’e geliyor

State of Play sırasında PlayStation 4’e özel olarak çıkan Until Dawn’ın yenilenmiş bir sürümünün PlayStation 5 ve PC platformları için yolda olduğu duyuruldu. Oldukça gergin bir atmosfere sahip olan korku oyunu yakında yeni platformlarına da yenilenmiş görsel kalite ile yelken açacak. Remastered versiyonun bu yıl içerisinde çıkacağı belirtiliyor.


Kojima yine kafaları yaktı: Death Stranding 2’den uzunca bir fragman gösterildi

Death Stranding 2 uzun zamandır merak konusuydu ve oyun sektörünün çılgın dahisi Hideo Kojima, yine oyuncuların beynini yakmayı başardı. Yayınlanan yaklaşık 10 dakikalık video yeni oyundaki karakterler ve olay örgüsü hakkında fikir verse de kimse neyin tam olarak ne olduğunu anlamış değil. Kojima’nın da tam da bunu hedeflediğini tahmin ediyoruz. Yıldızlar geçidi gibi kadrosuyla Death Stranding 2’nin yeni videosunu da hemen aşağıda bulabilirsiniz. Death Stranding 2, 2025 yılında çıkacak.


Kojima, PlayStation Studios ile birlikte yeni bir proje geliştiriyor

State of Play etkinliğinin son duyurusunu da yine Hideo Kojima yaptı. Columbia Pictures stüdyolarından yapılan duyuruda Kojima, yeni bir gizlilik temalı aksiyon oyunu üzerinde çalıştıklarını ve insanların bunu bir film olarak isimlendirebileceklerini de söyledi. Kojima’nın vaktiyle üniversitede ekonomi okurken film yönetmenliği hayalleri kurması, ardından son sene oyun endüstrisine girip adını sektöre altın harflerle kazıması eski hayalleri öldürmemiş gibi görünüyor. Physint olarak isimlendirilen yeni proje yalnızca PlayStation için çıkacak ve şu anda hakkında pek bir şey bilinmiyor.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: