Dragon’s Dogma 2 Ufukta Göründü: İşte Oyun Hakkında Tüm Bildiklerimiz

Paylaş

Dragon’s Dogma 2 çıkış tarihi, Türkçe dil desteği gibi oyun hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabileceğiniz içeriğimize hoş geldiniz. CAPCOM’un sevilen RPG oyun serisi Dragon’s Dogma, uzun bir aradan sonra yeniden oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Serinin şimdilik son oyunu sayabileceğimiz Dark Arisen, 2016 yılının başlarında piyasaya sürülmüştü. Hikaye odaklı bir RYO olacak ikinci oyun ise çok yakında oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Gelin sıradaki oyun hakkında bildiğimiz tüm detayları tek noktada derleyerek üzerinden geçelim.

Dragon’s Dogma 2’de oyuncuları neler bekliyor?

Ejderhalar, büyü, çeşitli sınıflar, karakter geliştirmeleri ve sinematik bir hikaye sunumu… İşte Dragon’s Dogma 2‘de oyuncuları bunlar bekliyor. Fantastik bir evreni konu alan serinin önceki oyunlarında gördüklerimizin üzerine Capcom yeni oyunda içerikleri zenginleştirecek gibi görünüyor. Dilerseniz potansiyel oyun deneyiminize zarar vermeyecek şekilde önce serinin evreninden ve ikinci oyunun neler vadettiğinden bahsedelim.

Dragon's Dogma 2 ne zaman çıkacak
Dragon’s Dogma 2 çıkış tarihi ve tüm detaylar.

Fantastik bir kurgu ve Arisen olarak tam ortasındayız

Öncelikle Dragon’s Dogma 2’nin online bir oyun olmadığını ve tek oyunculu deneyime odaklandığını belirterek başlamakta fayda olacaktır. Ancak tek oyunculu bir oyun olması, yalnız olduğunuz anlamına gelmiyor. Pawn adı verilen ve dilimizde “Piyon” olarak isimlendirebileceğimiz yoldaşlardan oluşan bir grubumuz olacak. Bu karakterler, kendisini bizim davamıza ve bize hizmet etmeye adamış yoldaşlarımız olacaklar. Eşyalarını biz giydirecek, yeteneklerini biz geliştireceğiz ve ihtiyaç halinde savaşın ortasında kontrollerini elimize alabileceğiz. Fragmanlarda karakterimizi selamlarken avuçlarının içi parlayan karakterler var ya… İşte onlar, bizim piyonlarımız ve yoldaşlarımız olabilecek karakterler. Oyun boyunca partimizi özelleştirebilecek ve istediğimiz kıvama getirebileceğiz.

Dragon’s Dogma 2’de ana karaktere, serinin önceki oyunlarında da olduğu gibi “Arisen” denilecek. Bunun ise geçerli bir sebebi var. Arisen olarak çağırılan kişiler genelde seçilmiş oluyorlar ve kalpleri de bir ejderha tarafından yenilmiş oluyor. Temel amaç ise kalbimizi yiyen ejderhayı bulup alt etmek ve kalbimizi geri almak olacak. Yeni oyunda da serinin diğer iki oyununda olduğu gibi Arisen olarak başlayacak ve bu mücadele sırasında farklı olaylara karışacağız. Ancak temel işleyişin bahsettiğimiz şekilde olmasını bekliyoruz.

Derin detaylara boğulmuş kocaman bir dünyası olacak

Dragon’s Dogma 2’nin haritasının derin detaylarla işlenmiş olacağı belirtiliyor. Aynı zamanda haritanın iki farklı kısmı bulunacak. Bunlardan ilki, Vermund adı verilen insanlığın krallığının kapsadığı topraklar olurken diğeri ise canavarların diyarı olan Battahl olacak. Oyuna Vermund’da başlayacağız ve haritanın geri kalanını keşfetmek için bolca vaktimiz olacak.

Vermund‘un bol bol yeşillik içereceği, iç açan manzaralara sahip olacağı belirtiliyor. Kral ve soyluların yönetimindeki bu topraklarda aynı zamanda krallığın büyük surlarla çevrelenmiş görkemli bir şehri de olacak. Oyuncular olarak burada tüccarlar, demirciler gibi birçok NPC ile birlikte yan görev seçenekleri de bulacağız.

Oyunun ana bölgelerinden birisi olarak bahsedilmese de Sacred Arbor adındaki bir bölge ile de karşılaşacağız. Tıpkı insanlar ve canavarlar gibi oyunun dünyasında yaşan Elfler de burada yer alacaklar. Kırsalda, gözden uzak bir köyde yaşayan bu Elfler, kendi dillerini konuşacaklar ve onlarla iletişime geçmek kolay olmayacak. Ancak piyonlarınız arasında Elflerin dilinden anlayan bir karakter bulunuyorsa, kendileriyle iletişime geçebileceksiniz.

Dragon's Dogma 2 haritası.
Dragon’s Dogma 2 haritası iki ana bölgeden oluşacak.

Battahl ise kanyonlardan ve bozkırlardan oluşan canavarların hüküm sürdüğü bir diyar olarak karşımıza çıkacak. Burada oyuncuları daha zorlu bir çevre ve yeni tehlikeler karşılayacak. Ancak bu bölge ile ilgili henüz çok detay paylaşılmış değil.

Birçok tanıdık canavar ile savaşma imkanımız olacak

Oynadığımız, okuduğumuz ya da izlediğimiz diğer fantastik evrenlerde de gördüğümüz birçok farklı canavar çeşidi Dragon’s Dogma 2 içerisinde yer alacak. Bunlar arasında mitolojik temeli olan Harpiler, elemental sınıfından Golemler, ölümsüzler, iskeletler ve tabii ki kurtlar da bulunacak. Kurtların size saldırmadığı bir RPG oyunu oynadınız mı? Hiç sanmıyorum…

Aynı zamanda fragmanlarda gördüğümüz üzere boyut olarak bizden kat kat daha büyük düşmanlarla savaşma şansımız da olacak. Hatta burada diğer oyuncuların da sıkça dillendirdiği şekilde Shadow of the Colossus oyununa benzer bir tırmanma mekaniği de bulunacak. Partimiz ile girdiğimiz savaşlarda bu tarafın nasıl ele alındığı hakkında oyunu deneyimlemeden bir yorum yapmak hayli zor.

Dragon's Dogma 2 canavarları
Dragon’s Dogma 2 canavarları pek yabancı isimler değil. Birçok fantezi kurgusunda gördüğümüz yaratıklar.

Dragon’s Dogma 2 sınıfları ve detaylı açıklamaları

Oyunda karakterimiz için seçebileceğimiz ve aynı zamanda piyonlarımızı da yönlendirebileceğimiz toplam 9 sınıf bulunacak. Dragon’s Dogma 2 sınıfları ve her sınıfın detaylı açıklamaları ise hemen aşağıda liste şeklinde yer alıyor. Oyunun orijinal dili olan İngilizce ile sınıf isimlerini belirtip, daha anlaşılabilir olması için yanlarında da Türkçe çevirisine yer verdik. Ancak oyunda İngilizce versiyonları ile karşılaşacağımızı belirtmeden geçmeyelim.

  • Fighter (Dövüşçü): Yakın dövüş üzerine uzmanlaşmış bir sınıf olacak ve kılıç & kalkan kombinasyonuyla savaşacak. Düşmanlara yüksek hasar verebilirken aynı zamanda kalkanı ile kendisini ve müttefiklerini de koruyabilecek.
  • Archer (Okçu): Okçular beklenildiği üzere uzun menzilli silahlara sahip olacak ve savaşın kaderini, içerisine atlamadan değiştirmeye çalışacak. Yüksek yerdeki düşmanları indirmekte faydalı olacakları gibi hedef aldıkları düşmanlara zayıflatma uygulayarak takım arkadaşlarının daha yüksek hasar vermelerini sağlayabilecek.
  • Thief (Hırsız): Yakın dövüşte akıl almaz hızlarla savaşan hırsızlar, bir çift hançerin onlara verdiği yetkiye dayanarak mücadele edecekler. Aynı zamanda diğer sınıflara göre çok daha hareketli olacak bu karakterler, vur-kaç taktiği ile savaşabiliyor. Düşmanların üzerine tırmanarak çok daha fazla hasar verme şansları da bulunuyor.
  • Mage (Büyücü): İşte bir RPG’de kurtlardan sonra gözünüzün aradığı ikinci şey… Büyücüler! Asa kullanan bu sınıf partisine çeşitli faydalar sağlıyor. Alan hasarı veren yetenekler, güçlendirmeler ve zor durumda iyileştirme büyüleri gibi yeteneklerle takımın imdadına yetişecek.
  • Warrior (Savaşçı): Eğer şu ana kadar gördüğünüz hiçbir sınıf sizin için yeterince “kaba kuvvet hissi” uyandırmadıysa, savaşçılar ile tanışın. Çift elli silah kullanan bu sınıf aynı zamanda balyoz gibi silahlarla düşmanları titretebiliyor. Partide en önden koşup tanışma merasimi düzenleyecek sınıf da kendisi oluyor.
  • Sorcerer (Sahire): Temelde büyücülere benzese de bu sınıf, daha savaş odaklı ve ciddi hasarlar verebiliyor. Çift elli asa kullanabilen bu karakterler dehşet alan hasarı yeteneklerine sahip ve şiddetli bir büyücü varyasyonu olarak karşımıza çıkacaklar.
  • Magick Archer (Büyülü Okçu): Büyü yapabilen okçuları kim sevmez ki? Sadece ana karakter tarafından seçilebilen bu sınıf büyülü oklarla çılgın hasarlar vererek kitle kontrol etkileri uygulamanızın önünü açıyor.
  • Mystic Spearhand (Mistik Mızrak Ucu): Bu sınıf büyü yetenekleriyle yakın dövüşü birleştiriyor ve orta sınıf hareket kabiliyeti ile her telden çalmak isteyen oyunculara hitap ediyor. “Duospear” adındaki özel silahıyla büyüyü kombine ederek farklı bir oynanışın önünü açıyor. Alan hasarı vermekle birlikte tekil düşmanlara da yüksek hasar verebilme yeteneğine sahip. Yine sadece ana karakter olan Arisen’da kullanılabiliyor.
  • Trickster (Numaracı): Arisen’a özel olan bu sınıf da düşmanları kandırarak savaştığınız bir oynanışa sahip olacak. Düşmanları şaşırtmak için illüzyonlar kullanabilir ve çevrenizdeki piyonların gücünü kısa süreliğine limitlerinin üzerine çıkarabilirsiniz. Destek sınıfı sayabileceğimiz bu sınıf da yine Dragon’s Dogma 2 sınıfları arasında bulunacak.
Dragon's Dogma 2 sınıfları
Dragon’s Dogma 2 sınıflarından bazıları sadece ana karakter için seçilebiliyor.

Dragon’s Dogma 2 ne zaman çıkacak?

Dragon’s Dogma 2, 22 Şubat 2024 tarihinde çıkacak. Söz konusu tarihte oyun PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X|S platformlarında oyuncularla buluşmaya hazırlanıyor.

Capcom’un merakla beklenen oyunu için daha önce ortaya çıkan söylenti ve sızıntılar da bu tarihi işaret ediyordu. Resmî duyuru ile birlikte daha önce paylaşılan söylentiler de doğrulanmış oldu. Herhangi bir erteleme olmazsa 2024’ün Şubat ayında RPG severler, yeni Dragon’s Dogma oyununun tadını çıkaracaklar.

İlk oyunu ya da Dragon’s Dogma: Dark Arisen’ı oynamak şart mı?

Oyuncular haliyle ikinci oyuna başlamadan önce ilk oyunları bitirip bitirmemenin ne denli önemli olduğunu merak ediyor. Geliştiriciden henüz bu konuda net bir açıklama yapılmış olmasa da aradaki uzun sürenin ardından oyunun finansal kaygıları açısından bazı kararların alındığını tahmin ediyoruz. Hali hazırda DD2’yi bekleyen yeni oyunculara ilk oyunları oynama şartı koşmak için çok geç. Takdir edersiniz ki serinin şimdilik son oyunu olan Dark Arisen, 2016’da çıktı. Zamanında onu oynayıp bitirmiş oyuncular bile DD2’ye başlarken taze anılarla giremeyecekler.

Dragon's Dogma 2 Türkçe yama
Piyonlar bu şekilde avuçlarında bir işaret taşırlar.

Bu nedenle geliştiricinin en azından hikaye tarafında sıfırdan başlayacak oyunculara da anlamlı gelebilecek bir olay örgüsü kurduğunu tahmin ediyoruz. Ancak henüz resmî bir açıklama olmadığından kesin bir şey söylemek zor. Yine de ikinci oyunun evrenini ve hikayesini tam olarak anlayıp yabancılık çekmemek adına diğer oyunlara göz atmanızı tavsiye edebiliriz.

Dragon’s Dogma 2’de Türkçe dil desteği bulunacak mı?

Steam mağaza sayfasında yer alan listeye göre Dragon’s Dogma 2’de Türkçe dil desteği bulunmayacak. Türkçe, oyunun desteklediği 13 dil arasında yer almıyor. Ayrıca oyunda İngilizce ve Japonca seslendirme seçenekleriyle karşılaşacağız.

Ancak tahmin ettiğimiz üzere ülkemizde hizmet sunan Türkçe yama ekipleri, Dragon’s Dogma 2 Türkçe yama çalışmaları için paçaları sıvamıştır bile. Ne yazık ki şirketler yerelleştirme konusunda Türkiye’yi görmezden geldiğinden, oyunları kendi dilimizde oynayabilmemiz için bu kıymetli ekiplerin çabaları çok önemli.

Dragon’s Dogma 2’den sizlere aktaracaklarımız şimdilik bu kadardı. Eğer aklınızda kalan soru işaretleri varsa ya da oyun ile ilgili görüşlerinizi belirtmek istiyorsanız, aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda içeriklerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın. Herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

2 YORUMLAR

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: