Momodora: Moonlit Farewell, 8 Yılın Ardından Çıktı ve Seri 14. Yaşına Yeni Oyunla Giriyor

Paylaş

Momodora: Moonlit Farewell yakın zamanda piyasaya sürüldü. Sevilen bağımsız oyun, yıllardır süregelen yapboz gibi bir serinin son parçası olarak karşımıza çıkıyor. Metroidvania türündeki aksiyon macera oyunu ile tamamlanan seri aynı zamanda geçmişinde hoş bir serüven saklıyor. Bu yazımızda sizlerle hem serinin yeni çıkan oyununun ilk performansına hem de geçmişteki oyunlara ve bu serüvene yakından bakıyoruz.

Momodora: Moonlit Farewell yakın zamanda çıktı ve oldukça sevildi

Henüz girdiğimiz 2024 yılında Prince of Persia: The Lost Crown ile yıla süper giren metroidvania türü, Momodora: Moonlit Farewell oyununu da bu yıl ağırlıyor. Sevilen serinin son oyunu geliştirici tarafından “bugüne kadar elde edilen bütün bilgi birikiminin bir ürünü” olarak nitelendiriliyor. Son oyun 11 Ocak 2024’te piyasaya sürüldü ve şu anda kendisi için her şeyin yolunda gittiğini söylemek mümkün.

Momodora: Moonlit Farewell’in Steam üzerinde bu yazının yayınlandığı tarihte toplam 1.194 incelemesi bulunuyor. Bu incelemelerin ise %91 kadarı olumlu ve insanlar, en eğlenceli metroidvania oyunlardan birisi olduğunu söylüyor. Şahsına münhasır bir sanat tarzına sahip olan oyun, serinin geleneklerini sürdürmekle birlikte göz dolduran piksel grafikleriyle dikkat çekiyor. An itibarıyla Steam’de 8.99$ fiyat etiketiyle satışa sunulmuş durumda.

Momodora Moonlit Farewell
Momodora: Moonlit Farewell

Seri 14 yaşında!

Momodora serisi uzun süredir hayatımızda. Ülkemizde ne kadar popüler olmasa da küresel çapta oyuncuların sevgisine boğulan bu bağımsız oyun serisi, sadık bir hayran kitlesine sahip. İlk oyun Momodora I, 2010 yılında çıkmıştı. Buna takiben Momodora II (2011), Momodora III (2014) ve Momodora: Reverie Under the Moonlight (2016) oyunları çıkmıştı. Son oyunun ardından, 8 yıl sonra ise Momodora: Moonlit Farewell çıktı.

Bol aksiyonlu, platformer türünün özelliklerini taşıyan metroidvania oyunları seviyorsanız, seri ile tanışmanızı da tavsiye edebiliriz. Geliştiricinin tabiriyle bu seri, oyunculara “hedeflerine ulaşmak için destansı yolculuklar” vadediyor.

İlk kez 2010 yılında piyasaya sürülen ilk oyun, duygusal tonun yoğun olduğu bir yapıya sahip ve oyunculara sıkı dövüşler vadediyordu. Ana karakter Kohonese Rabihesi Dora ile atmosferik manzaralara daldığımız aksiyonlu bir yapıya sahip. Aslında, serinin genel tonu da bu çember içerisinden fazla uzaklaşmıyor.

Momodora
Momodora: Moonlit Farewell ekran görüntüsü.

Takibinde gelen oyunlar, Momodora serisinin özünü koruyarak dönemlerinin teknolojik gelişmelerinden faydalandı ve oyuncuların huzuruna çıktılar. Seri genel anlamda beğenilen ve kabul gören bir hale geldi, aynı zamanda sıkı hayranları da yeni oyunları deneyimleyip görüşlerini paylaştılar. Bağımsız oyunlar her ne kadar büyük kitlelere hitap etme konusunda büyük bütçeli oyunlarla yarışamasa da sadık hayran kitlelerine sahip olma konusunda özel bir efsuna sahipler. Momodora serisi de bu efsun ile binlerce insana kendisini sevdirmeyi başaran serilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Sizler daha önce bu serinin herhangi bir oyununu oynadınız mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın. Herkese iyi oyunlar!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: