Minecraft Eyer Nasıl Yapılır(!) Nerelerde Bulunur, Nasıl Elde Edilir? Tüm Soruları Cevapladık!

Paylaş

Minecraft eyer yapımı aslında olmasa da eyer elde etmenin birçok farklı yöntemi bulunuyor. Ekstra Minecraft modları sayesinde eyer üretim modu indirilebilse dahi bu içeriğimizde sadece oyunun vanilla (varsayılan) sürümünde nasıl eyer elde edilebileceğini anlattık.

Minecraft Eyer Yapımı: Nasıl Üretiliyor?

Minecraft eyer üretimi ne yazık ki yok. Peki sosyal medyada yer alan Minecraft eyer yapımı videolarında oyuncular nasıl eyer yapabiliyor? Muhtemelen Minecraft eyer yapma modu kullanıyorlar. Bildiğiniz üzere Minecraft oldukça kolay modlanabilen bir oyun olduğundan hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan dahi eyer yapma modu sıfırdan yapılabiliyor. Tabii biz eyer yapma modunun nasıl sıfırdan yapıldığına değil eyerin nasıl bulunduğuna değineceğiz.

Minecraft Eyer Yapımı - Nasıl Üretilir
Minecraft’ın vanilla sürümünde eyer üretilmez.

Sosyal medyada karşılaşmış olduğunuz videolar zaman zaman eksik ve hatta tamamen yanlış olabiliyor. Bu sebeple eğer eyer yapma modu indirmediyseniz videolardaki gibi, malzemeleri doğru yerlerine yerleştirdiğinizde eyeri üretemediğinizi göreceksiniz. Oyunun modsuz sürümlerinde eyer bulmak için tek yapmanız gereken gizemli sandıkları araştırmak ve balık tutmak.

Minecraft Eyer Nereden Bulunur?

Minecraft eyer nereden bulunur sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Eyeri her yerden bulabilmeniz mümkün. Köylülerin ve zindanların sandıklarından, mağaralardaki sandıklı vagonlardan, nether’daki kalelerden ve hatta end’deki sandıklardan dahi bulabilmeniz mümkün.

Minecraft Eyer Bulmak
Minecraft’ta gizemli sandıklardan eyer bulabilirsiniz.

Eyer aramak için size uygun yöntemi seçip aşağıdaki başlıklardan detaylarına inebilirsiniz. Bu başlıklar altında tüm detayları sizler için aktardık.

Gizemli Sandıklardan Eyer Bulmak

Bildiğiniz üzere köy, zindan, maden; nether’daki kalelerde ve hatta end’deki şehirlerde gizemli sandıklar bulunuyor. Bu sandıkların içerisindeki eşyalar her dünya (seed) kodunda farklı oluyor. Hazır seedlerden bahsetmişken eyer bulmanızı sağlayacak dünya kodlarına En İyi Minecraft Seed Kodları içeriğinden ulaşabilmeniz mümkün.

Minecraft Eyer Bulmak
Minecraft’ta gizemli sandıklardan eyer bulabilirsiniz.

Tekrardan gizemli sandıklara dönelim. Bu sandıklar tamamen rastgele bir şekilde oluştuklarından dolayı içerisinde eyer bulunabiliyor. Dünyadaki gizemli sandıkları bulmak epey bir süre alabilir. Aynı şekilde bu sandıkların içerisinden eyer çıkıp çıkmayacağı da meçhul. Bu sebeple gizemli sandıklardan eyer bulmak diğer yöntemlere göre biraz daha uğraştırıcı ve şans gerektiren bir yol.

Oltayla Denizden Eyer Tutmak

Oyuna yeni başladıysanız ufak bir not geçelim. Oltayla sadece balık gibi deniz canlıları değil aynı zamanda eyer gibi eşyalar da tutulabiliyor Hatta bunlar balıklar, hazineler ve çöpler olacak şekilde üç farklı kategoriye ayrılıyor. Tüm bu kategorilerin neler içerdiğini ve yakalama şanslarına da Minecraft Balıkçılık Rehberi içeriğimizde değindik. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız mutlaka okumanızı öneririz.

Eyer yakalama şansı aşağıdaki tablo gibidir:

EşyaKategorideki ŞansıBüyüsüz Oltayla Yakalama ŞansıBüyülü Olta (Deniz Şansı 1)Büyülü Olta (Deniz Şansı 2)Büyülü Olta (Deniz Şansı 3)
Eyer16.7% (16)0.8%1.2%1.5%1.9%
Minecraft Eyer Yakalama Şans Tablosu

Tablodan da görmüş olduğunuz üzere normal oltayla deniz şansı büyülü olta arasında eyer yakalama şansları farklı. Oltanızdaki deniz şansı büyüsünün seviyesi arttıkça eyer yakalama ihtimaliniz daha da artıyor.

Minecraft Eyer Yapma Moduyla Eyer Yapmak

Minecraft eyer yapma modu olan “Craftable Horse Armour & Saddle [CHA&S]” eklentisiyle birlikte oyunda eyer ve hatta at zırhları dahi üretebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu bağlantıya tıklayıp uygun Minecraft sürümünüzü seçerek modu indirmek.

Minecraft Eyer Yapma Modu
Minecraft eyer yapma modu sayesinde materyalleri görseldeki gibi yerleştirerek eyer üretebilirsiniz.

Ardından görselde görmüş olduğunuz gibi en üst sıraya deri, sağa ve sola ip ve iplerin de altına demir koyarak eyer üretebilirsiniz. Ayrıca at zırhları için aşağıdaki görselden yardım alabilir ve dilediğiniz at zırhını üretebilirsiniz.

Minecraft At Zırhı Yapımı
Minecraft mod yardımıyla at zırhı yapımı

Köylülerden Eyer Satın Almak

Daha öncesinden hazırladığımız Minecraft Köylü Meslekleri ve Takas Tabloları içeriğine göz attıysanız deri işçisi köylüsünün eyer sattığını görmüşsünüzdür. Deri işçisi ve diğer tüm köylülerin hangi seviyede ne gibi eşyalar sattığını bu listeden öğrenebilmeniz mümkün.

Genellikle 6 zümrüt karşılığı eyer satan deri işçisinden alışveriş yaparak eyer elde edebilmeniz mümkün. Oyunun 1.20 sürümünde eyer elde edebilmek için yapılabilecekler şimdilik bu şekilde. Yeni sürümler geldikçe Minecraft eyer yapımı ve üretimi içeriğimizi de güncelleyeceğiz. Ayrıca aşağıdaki YouTube videosundan da doğru bir şekilde eyer nasıl yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: