Loki 2. Sezon Öncesi Bilmeniz Gereken Bazı Detaylar!

Paylaş

Marvel’in son dönemlerde yaptığı açık ara en iyi işlerden birisi olan Loki dizisi, nihayet ikinci sezona kavuştu. Loki ve Mobius ikilisinin başından geçecek maceraları ve Kang’in Marvel evreninde nasıl ana kötü olmaya motive olacağını göreceğimiz sezona henüz başlamadıysanız size anlatacaklarımız var! İşte Loki 2. Sezon öncesi bilmeniz gereken bazı detaylar;

Loki 2. Sezon öncesi bilmeniz gerekenler

Başlamadan belirtmemiz gerekir ki, yazı içerisinde dizinin ilk sezonuna ait SPOILER içerikler barınmaktadır. Eğer ilk sezonu henüz izlemediyseniz, yazının buradan sonrası sizler için tat kaçırıcı detaylar ile dolu olabilir. Eğer 2021’den beri devam sezonunu beklediyseniz o zaman hemen yazıya geçelim dostlar;

Loki 2. Sezon Öncesi Bilmeniz Gereken Bazı Detaylar!
Loki 2. Sezon Öncesi Bilmeniz Gereken Bazı Detaylar!

İlk sezonda neler olmuştu?

İlk sezonu şöyle kısaca bir özetleyelim istedik. Çünkü aradan 2 sene geçti ve bu süreç içerisinde birçok farklı Marvel projesi gördüğümüz için kafalar biraz karışmış olabilir.

İlk sezonda biz izleyicilere aslında bu zamana kadar izlediğimiz Marvel dizi ve filmlerinin biraz “zaman” temasına yapılan vurgusu gösterilmişti. TVA (Time Variance Authority) ismindeki “Zaman Değişikliği Otoritesi” çalışanları, 2012 yılındaki ilk The Avengers filminden sonraki Loki‘nin zaman çizelgesinde yaptığı değişiklikleri izlemiş ve çizelgeyi değiştirme suçundan ötürü onu cezalandırmak adına kendi bünyesinde tutuklamıştı. Tabii “Kurnazlık Tanrısı” olarak adlandırdığımız Loki, bu süreçte boş durmayıp birçok kaçma girişiminde bulunmuş ancak uzay ve zaman çizelgesi içerisinde hep başarısız olmuştu.

Bir TVA ajanı olan Mobius, Loki’nin kendi davasında işe yarayabileceğini düşündüğünden onun kurnazlığını ve yeteneklerini baz alarak bir anlaşma teklifinde bulunmuştu. Bir diğer Loki varyantı olan ve üstün yeteneklere sahip Sylvie adındaki karakterin “Nexus Events” adındaki olayların öncüsü olması ve bu olaylar sonucunda bilindik zaman çizelgesini tehlike altına sokmasından ötürü yakalanması ve hapsedilmesi gerekiyordu. Sylvie’nin amacı ise TVA’nın kurucuları olarak bilinen Zaman Bekçilerini yok etmekti. Çünkü daha bir çocukken zaman çizelgesinden koparılarak intikama elverişli bir hale gelmişti.

Gelişen olaylar sonucu The Void ismindeki zaman ve uzayın dışındaki bir mekana hapsolan esas Loki ve Varyant Loki Sylvie, burada farklı görünüşlere sahip ve farklı zaman çizelgelerinden gelen diğer Loki’ler ile tanışır. Birlik olan bu ikili, aslında TVA merkezinin bir kurmaca olduğunu ve Zaman Bekçileri denen kişilerin aslında birer kukla olduğunu ortaya çıkarmak için harekete geçer. Bu mekandan sonra He Who Remains olarak adlandırılan ve Kang varyantlarından birisi olan karakter ile tanışırlar. Bu karakter, aynı zamanda Zaman Tutucu olarak bilinmektedir ve doğrulanan tüm zaman çizelgelerini dengede tutmak için yaşamaktadır. Sylvia ise kendini tutamadan ve intikam yeminin bozamadan He Who Remains’i öldürür. Bu sebeple bilinen tüm zaman çizelgelerinde bozulmalar başlar ve ilk sezon burada sona erer. Artık Loki 2. Sezon’a hazırsınız demektir.

Marvel'in son dönemlerde yaptığı açık ara en iyi işlerden birisi olan Loki dizisi, nihayet ikinci sezona kavuştu. Loki ve Mobius ikilisinin başından geçecek maceraları ve Kang'in Marvel evreninde nasıl ana kötü olmaya motive olacağını göreceğimiz sezona henüz başlamadıysanız size anlatacaklarımız var! İşte Loki 2. Sezon öncesi bilmeniz gereken bazı detaylar;
İlk sezonda neler olmuştu?

Kang kimdir?

Şimdi en önemli nokta ana düşman Kang’in kim olduğu. Marvel Sinematik Evreni içerisinde bölümlere ayrılan ve “Faz” olarak adlandırılan kategorilerde zaman zaman büyük düşmanlar ile karşılaşıyoruz. Örnek olarak; üçüncü faz‘a kadar olan süreç içerisinde bizlere Thanos’un gelişini ve evreni nasıl etkilemeye çalıştığı gösterilmişti. Üçüncü faz içerisinde ise büyük Thanos savaşları dönmüştü hatırlarsanız. İşte Kang’de Marvel’ın yeni fazlarının bir sonraki kötü baş karakteri olacak. Ancak bu sefer ortada daha tehlikeli bir durum var. O da Kang’in bir sürü varyantının olması.

Reed Richards’ın akrabası sayılan Kang neredeyse tüm zamanlarda var olmuş, tarihin akışını değiştirmiş ve geçmiş ile gelecek arasındaki bir köprüyü kendi elleriyle kurmuş diyebiliriz. Reed Richards ismi size tanıdık geliyorsa hemen söyleyelim; kendisi Mister Fantastic olarak bilinen ve Fantastic Four’un kurucusu olan arkadaş. Kang aslında Reed’in zamanda yolculuk yapan babası Nathaniel Richards’ın soyundan geliyor. Diğer Dünya veya Öteki Dünya olarak adlandırılan başka bir paralel evren içerisinde yaşayan Kang, burada Doctor Doom sayesinde zaman makinesiyle tanışıyor ve kendini bir geçmişe, bir geleceği göndererek tarihin akışına öncülük ediyor.

Önce antik Mısır’a gidiyor ve Firavun Rama-Tut olarak tahta geçiyor. Daha sonra burada Fantastic Four ile girdiği mücadeleyi kaybedip yine kendini geçmiş ve gelecek paradoksuna atıyor. Farklı tarihlerde farklı kişiliklere büründükten sonra çok uzak olmayan bir gelecekte evreni fethetme arzusuyla yanıp tutuşuyor ve işe koyuluyor. Bundan sonra da ismi Fatih Kang olarak anılıyor. Karakterin hikayesini kısaca böyle özetleyebiliriz.

Loki 2. Sezon Öncesi Bilmeniz Gereken Bazı Detaylar!
Rama-Tut

Kang’i Marvel Sinematik Evreni içerisinde hangi projelerde gördük?

Kang, aslında Thanos’tan sonra bize alt metin olarak sürekli dayatılan bir karakterdi. Zamanın kontrolcüsü, teknolojisi ustası, tarihi değiştiren adam veya zaman makinesinin mucidi gibi birçok replikte kendisine yer verildi. 2021 yılında yayınlanan Loki dizisinin ilk sezonunda önce bahsinin geçtiğini, daha sonra ise He Who Remains adıyla bir varyantının göründüğünü biliyoruz. 2021 yılında çıkan bir diğer Marvel filmi olan Eternals içerisinde de adından söz ediliyor.

Ancak esas olayları kavramaya başladığımız yer 2022 yılında yayınlanan Moon Knight dizisinin ilk sezonunda başladı. Burada Rama-Tut adıyla geçmişte Mısır’da hüküm sürmüş olduğunu ve çeşitli olaylara yola açtığını gördük. Kang’in hikayesi her ne kadar çizgi romanlarda farklı işlenmiş olsa bile, Marvel Sinematik Evreni içerisinde bizlere biraz daha farklı bir çizelge üzerinden anlatılıyor.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde de Strange’in çoklu evrenler arasında gerçekleştirdiği seyahatler içerisinde kendisinden yine bahsedildiğini duyuyoruz. Ancak bu bahsi geçen Kang varyantlarından en sinirli ve öfkeli olanını Ant-Man and The Wasp: Quantumania filminde görüyoruz. Aynı zamanda filmin baş kötüsü olan bu Kang varyantı, ileriki projelerde farklı bir karakter olan Iron Lad olarak karşımıza çıkabilir gibi duruyor. Hatta Loki 2. Sezon içerisinde görünme ihtimali bile bulunuyor.

Marvel'in son dönemlerde yaptığı açık ara en iyi işlerden birisi olan Loki dizisi, nihayet ikinci sezona kavuştu. Loki ve Mobius ikilisinin başından geçecek maceraları ve Kang'in Marvel evreninde nasıl ana kötü olmaya motive olacağını göreceğimiz sezona henüz başlamadıysanız size anlatacaklarımız var! İşte Loki 2. Sezon öncesi bilmeniz gereken bazı detaylar;
Ant-Man and The Wasp: Quantumania – KANG

Diziye geri dönelim; yeni sezonda bizleri neler karşılayacak?

İlk sezonda Sylvie’nın öldürdüğü Kang varyantı, diğer varyantlar arasında en uysal ve iyimser olanıydı. Aynı zamanda zamanı kontrol edebilmesi sayesinde dengeden çıkmış tüm çizelgeleri de bir arada tutuyordu. Ancak öldüğü için, artık zaman çizelgelerinin bozulduğuna ve bu sebeple çoklu evrenlerin çarpışmasına tanık olacağız.

Ant-Man and The Wasp: Quantumania filminin sonunda yenilen ve öldüğünü düşündüğümüz Kang varyantı, ya Iron Lad olarak karşımıza çıkacak yada bildiğimiz Fatih Kang olarak yer alacak. Dediğimiz gibi, çizgi romanlarda süreç farklı işlese bile bu hikayeler sinemaya farklı yansıtılabiliyor. Ayrıca filmin sonunda Kang konseyini gördük ve bu konseye başkanlık eden 3 üstün Kang varyantının dünyaya savaş açmasına tanık olduk.

Dizinin yeni sezonu içerisinde Loki’nin 1900’lü yıllara gittiğini ve burada bir diğer Kang varyantı olan Victor Timely ile olan kapışmasını göreceğiz. Tabii yukarıda dediğimiz gibi, He Who Remains’in ölmesi üzerine artık çoklu evren çizelgeleri birbiriyle çarpışmaya başlıyor. Dizi içerisinde de bu konuya mutlaka değineceklerdir. Çünkü ileride karşımıza çıkacak Deadpool 3 gibi Marvel filmlerinde bu çoklu evren çarpışmalarını sıkça göreceğiz ve daha önce sinematik evren içerisinde görmediğimiz X-Men üyeleri başta olmak üzere diğer karakterler de artık Marvel bünyesine geçmiş olacak.

Evet dostlar, yazımız burada sona eriyor. Loki 2. Sezon‘a başlamadan önce size kısa bir ilk sezon özeti, Kang’ın kim olduğunu ve amacını, daha sonra ise yeni sezonda neler beklediğimizi anlattık. Şimdiden iyi seyirler dileriz!

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: