Epic Games İndirme Hızı Artırma Rehberi: Oyunlar Yavaş İniyorsa Toplanın

Paylaş

Epic Games indirme hızı sorunu uzun süredir oyuncuların yaşadığı ve çözüm bulmakta zorlandığı bir durum. Hal böyle olunca oyuncunun kötü gün dostu olarak bizler de hızlıca bir rehber hazırlayalım dedik. Epic Games Store’dan aldığınız oyunlar normalden çok yavaş iniyorsa ve hız sorunu yaşıyorsanız, gösterdiğimiz yöntem ile sorununuz büyük ölçüde çözülecektir. Gelin detaylara birlikte bakalım.

Epic Games indirme hızı sorunu ve çözümü

Eğer indirme hızınız normal değerlerin çok altına düşüyor ve bu sadece Epic Games Launcher’ı kullandığınızda başınıza geliyorsa endişelenmeyin. Bilgisayarınızda bir sorun yok, sorun mağazanın yıllardır çözemediği bir problemden kaynaklanıyor. Hızınızı artırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Epic Games Launcher’ı tamamen kapattığınızdan emin olun
  2. Windows + R tuşu yardımıyla Çalıştır‘ı açın
  3. Çalıştır’ın komut satırına “appdata” yazın
  4. Sırasıyla “Local/EpicGamesLauncher/Saved/Config/Windows” yolunu izleyin
  5. Engine.ini adındaki dosyayı not defteri ile açın
  6. Boş olan bu dosyanın içine aşağıda size vermiş olduğumuz kodu girin
[HTTP] HttpTimeout=10
HttpConnectionTimeout=10
HttpReceiveTimeout=10
HttpSendTimeout=10

[Portal.BuildPatch]
ChunkDownloads=4
ChunkRetries=20
RetryTime=0.5

Bu adımları yaptıktan sonra indirme hızınız yükselecektir. Aslında çözümü bu kadar kolay olan Epic Games indirme hızı problemi neden hala şirket tarafından resmi olarak çözülebilmiş değil, onu biz de bilmiyoruz.

Olur ya, eğer size verdiğimiz ilk kod işlevini yerine getirmezse, hemen aşağıdaki kodu da deneyebilirsiniz.

[HTTP] HttpTimeout=10
HttpConnectionTimeout=10
HttpReceiveTimeout=10
HttpSendTimeout=10

[Portal.BuildPatch]
ChunkDownloads=3
ChunkRetries=20
RetryTime=0.5

Diğer seçenekleri de gözden geçirelim

Tabii bütün suçu Launcher yazılımına atmak olmaz. Biraz da özeleştiri yapalım. Epic Games Launcher’da yavaş indirme hızları alıyorsanız programın kendi içerisinden indirmelerinize hız limiti uyguluyor da olabilirsiniz. Bu nedenle yukarıdaki işlemi yapmadan önce orayı da kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun için EGL içerisindeki “Ayarlar” kısmına gitmeniz gerekiyor.

Epic Games indirme hızı sorunu çözümü
Epic Games indirme hızınızı kısıtlamadığınızdan emin olun.

Wi-Fi kullanıyorsanız size kötü haberlerim var

İnternet bağlantınız kablosuz ise, bu gerek indirmelerde gerekse çevrim içi oyunlarda bağlantı sorunlarına sebep olmanıza sahip olabilir. Epic Games Launcher zaten doğası gereği hassas bir program olduğundan, bu tür şeylerden çabuk etkilendiğini söyleyelim. Bu nedenle kablolu bağlantıyı tercih etmenizde fayda var.

Okuma/Yazma hızınız indirme hızınızı kısıtlıyor olabilir

Eğer çok eski bir HDD’ye sahipseniz ve depolama aygıtınız ilk günkü parlaklığını yitirmişse, bu da bazı sorunlara sebep olabiliyor. Örneğin 100mbps hızında bir internetiniz olduğunu varsayarak 11-12 mbps hızında oyun indirmeniz gerektiğini düşünürsek, saniyede 12 megabayt veri yazamayan bir depolama aygıtı indirme hızınıza yetişemeyecektir.

Ancak bunun çok nadir bir durum olduğunu söyleyelim. Yalnızca ömrünün sonuna gelmiş HDD veya USB bellekler bu hızlarda okuma yazma yapıyor. Bu sorunu yaşayan kullanıcıların büyük kısmı, USB ile bağladıkları depolama aygıtlarında yaşadıklarını bildiriyor. Yani sisteminiz 15 yıldan yeni ve depolama aygıtınız SATA ya da M2 ile bağlıysa, yaşadığınız Epic Games indirme hızı sorununun sebebinin bundan kaynaklanmadığını söyleyebiliriz.

Eğer sürekli bu tarz problemlerle karşı karşıya kalıyorsanız rehberler sayfamızdan diğer sorunlarınızı arayabilir, yoksa da bize sosyal medya üzerinden belirtebilirsiniz. Biz, sizler için buradayız. Sevgiler!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

7 YORUMLAR

7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: