Counter Strike 2 Resmiyete Kavuştu: İşte Bütün Yenilikleriyle Karşınızda!

Paylaş

Counter Strike 2 nihayet bugün uzun süren söylentiler silsilesinin ardından resmiyete kavuştu. CS:GO’ya bir güncelleme olarak yayınlanacak ve Source 2 motoruna geçiş olacak bu büyük yama ile oyun bambaşka bir boyuta taşınacak. Dünya’nın en çok oynanan FPS oyunlarından biri olan Counter Strike: Global Offensive de bu sayede çağa ayak uydurmaya devam edecek diyebiliriz.

Counter Strike 2 hakkında duyurulan tüm detay ve yenilikler

Counter Strike 2’nin sınırlı testleri yakında başlıyor ve sınırlı sayıda oyuncu bu teste katılmaya hak kazanacak. Aynı zamanda bu güncelleme, önümüzdeki yıllarda gelecek büyük güncellemelerin başlangıç noktası olarak da nitelendiriliyor. Ücretsiz şekilde bütün oyuncuların indirebileceği oyunun yeni sürümü şimdilik test aşamasında ve test süreci boyunca oyuncuları bazı yenilikler bekliyor.

Sis parçacıkları artık duvarların içinden geçmeyip ortama göre yayılacak

Sis bombalarından yayılan sis parçacıkları artık çevresiyle etkileşime geçmeye başlayacak. Bu da ışığa, silah atışlarına ve patlamalara tepki gösteren hacimsel bir nesne olarak davranmaya başlayacağını gösteriyor. Taktiksel açıdan oyunu bütünüyle değiştirebileceğini öngördüğümüz bu özellik Counter Strike 2 güncellemesi ile karşımıza çıkacak.

CS:GO 2’de karşımıza çıkacak gerçekçi ve etkileşimli sislerin tanıtıldığı video.

Sisler artık eskiden olduğu gibi doğal olmayan şekilde yayılmak yerine boşlukları dolduracak şekilde genişleyecek ve kapı aralıklarından, kırık pencerelerden sızabilecek. Bununla birlikte merdivenlerden hem yukarı hem de aşağı yönde hareket edebilecek.

Oyunun ‘Tick Rate’ dengesi tamamen değişiyor

Counter-Strike 2’deki en önemli değişiklik olarak öne çıkan bu özellik sayesinde artık tick rate gibi bir sorun olmayacak. Artık hareket etmek ya da ateş etmek için tuşlara bastığınızda sunucu ile aranızda milisaniyelik bir gecikme yaşanmayacak. Kendilerinin de açıkladığı gibi “Ne görüyorsanız o!” diyerek oynamaya devam edebileceksiniz. Bu da -yaşayanlarınız olmuştur- size isabet ettiğini görmediğiniz ve vurulmadığınızı düşündüğünüz bir anda karakterinizin yere yıkılıp tadınızın kaçmasını önleyecektir.

Artık ne görüyorsanız o, milisaniyelik gecikmeler ortadan kalkıyor.

Haritalar değişiyor, grafikler güzelleşiyor ve oyun yeni bir şekle bürünüyor

Source 2 motorunun gücünü kullanarak yeniden tasarlanan haritalar sayesinde oyun bambaşka bir boyuta bürünüyor. Doku çözünürlükleri, aydınlatmalar ve görüntü sonrası işleme efektleri tamamen güncelleniyor. CS 2 çağın ihtiyaçlarına Source 2’nin gücü sayesinde ayak uydurmaya devam edecek gibi görünüyor.

Counter Strike 2, Overpass haritası karşılaştırmalı görseli.
Overpass haritasının CS:GO ve Counter Strike 2 oyunlarındaki karşılaştırması.

Aynı zamanda oyundaki tüm ışıklandırmalar artık Source 2 motorunun ışıklandırma sistemini kullanacak. Bu nedenle geçmişte daha karanlık görünebilen bazı bölgelerin daha aydınlık olmasını bekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda Dust II gibi klasik haritaların özel dokusu ve stratejik boyutu yeni aydınlatma teknolojisinden faydalansa da, temelde aynı kalacak ve yapısal bir değişiklik göstermeyecek.

Bütün haritaların görselliği geliştiriliyor.

Bütün efektler yüksek çözünürlüklü olan yenileriyle değiştirildi

Silahların patlama esnasında çıkarttığı duman, kan sıçramaları gibi çeşitli oyun içi efektleri yüksek çözünürlüklü yeni efektlerle değiştiriliyor. Bu sayede oyundaki gerçekçilik de yeni bir boyuta taşınmış olacak. Oyun içi görünürlükleri de artırılacak, dolayısıyla uzakta bir düşmanı vurduğunuzda kan sıçradığını görebilmeyi bekleyebilirsiniz.

Buna ek olarak ortam efektleri de güncelleniyor. Patlamalar, C4 ışıkları gibi çevre efektleri de Source 2’nin gücünden faydalanacak.

Efektler demişken, arayüzdeki efektler de geliştiriliyor. İlerleyen dönemlerde animasyonlu görseller görmeniz mümkün. Aynı zamanda oyunun arayüz tasarımı tamamen değişecek.

Görmek kadar duymak da önemli

Counter Strike 2 sadece görsel anlamda değil, işitsel anlamda da yeniliklerle karşımıza çıkacak. Seslerin duvarlardan, nesnelerden daha iyi yansıdığı ve ses değerlerinin değiştirildiği söyleniyor.

Yeni güncelleme ile birlikte silah kaplamalarınıza hiçbir şey olmayacak

Önceden toplamış olduğunuz öğelerin hiçbirini kaybetmeyeceksiniz. Bunun olmayacağı aslında daha önce sızıntı haberlerinde de paylaşılmıştı. Oyundaki bütün stok silahlar yüksek çözünürlüklü yeni modellerle güncellendi ve belirtilene göre bazı silah kaplamaları, bu yeni modellerle daha iyi görünüyormuş.

CS:GO 2 sesleri yeniden düzenleniyor.
CS:GO 2’de sesler düzenleniyor ve daha iyi bir oyun deneyimi vadediliyor.

İşin güzel yanı, bütün bunlar sadece başlangıç

Valve’in de söylediği gibi CS 2 güncellemesi, bir dizi büyük güncellemenin sadece başlangıcı. Artık resmiyete kavuşup söylenti olmaktan çıktığı için ileride çok daha fazla ayrıntının ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. O halde bütün CS:GO oyuncularına gözünüz aydın diyoruz. Herkese iyi oyunlar 🙂

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: