Riot Games, Çok Tartışılan Vanguard Meselesi Hakkında Açıklama Yaptı

Yalnızca oyunun ve istemci penceresinin ekran görüntüsü alınabiliyor. BIOS ayarları ise değiştirilmiyor.

Paylaş

Bugün oyuncular tarafından çok konuşulan anti-hile yazılımı konusunda resmî bir açıklama geldi. Riot Games Vanguard hakkında ortaya atılan iddiaları yanıtları ve bu duyuruyu basınla paylaştı. VALORANT ve League of Legends için kullanılan hile karşıtı yazılım için bugünün erken saatlerinde bir takım iddialar ortaya atılmıştı ve konu da sosyal medya üzerinde oldukça büyük ilgi görmüştü. Şirketin paylaştığı bilgilere göre ise durum sosyal medyada yansıtıldığı gibi değil.

Riot Games Vanguard meselesi hakkında resmî açıklama yaptı

Geçtiğimiz dakikalarda Riot Games tarafından paylaşılan basın duyurusu ile Vanguard meselesi hakkında yeni bir açıklama geldi. League of Legends ve VALORANT oyunları için aktif olarak kullanılan hile karşıtı yazılımın bazı BIOS ayarlarını değiştirdiği ve bilgisayarların ekran görüntüsünü alabildiği iddia edilmişti. Şirket yaptığı resmî açıklamada bu durumun kısıtlamalarını ve BIOS ayarlarına yönelik bilgileri paylaştı.

Riot Games Vanguard
Riot Games, Çok Tartışılan Vanguard Meselesi Hakkında Açıklama Yaptı

Vanguard’ın lansmanının başarılı geçtiğini ve oyun içi hile kullanımında belirgin bir düşüş gözlemlendiğini belirten Riot Games, Vanguard’ın herhangi bir donanım arızasına yol açtığına dair bir kanıt bulunmadığını vurguladı. Vanguard’ın oyun istemcisinin (tam ekran) ve oyun istemcinin kapladığı bölgenin (pencereli/sınırsız) bir resmini aldığını, ancak bilgisayarınızın tamamının veya birden fazla monitörün ekran görüntüsünü almadığını açıklayan Riot Games, Vanguard’ın TPM 2.0 ve SecureBoot gibi BIOS ayarlarını değiştirmediğini de teyit etti.

BIOS ayarlarının karmaşık olabileceğini ve bazı durumlarda sorunlara yol açabileceğini belirten Riot Games, bu gibi durumlarda Oyuncu Desteği ile iletişime geçilmesini önerdi. Riot Games, Vanguard’ın bölgesel gizlilik yasalarına uyduğunu ve Bilgi Güvenliği ve Uyumluluk ekipleriyle doğrudan çalışarak Vanguard’ın güvenli olduğunun altını çizdi.

Reddit üzerinde yapılan uzun ve ayrıntılı açıklamayı da buraya tıklayarak yerinden okuyabilirsiniz.

Peki bu mesele nereden çıkmıştı?

X (Twitter) üzerinden bir kullanıcı, Vanguard’a ait olduğunu iddia ettiği kod satırlarını göstererek yazılım hakkında bir iddia ortaya atmıştı. Kendisinin söylediğine göre Riot Games Vanguard ile tüm ekranın ve birden fazla monitörün ekran görüntüsünü kaydetme yetkisine sahip. Programın içerisinde yer alan fonksiyonlardan birisi, oyuna her girdiğinizde oyunun ve diğer ekranlarınızın ekran görüntüsünün kaydedilmesi için tetikleniyormuş. Ortaya atılan bu iddia kısa sürede büyük ilgi gördü ve oyuncular konu üzerinde tartışmaya başladı.

Daha sonra Reddit gibi birçok farklı platforma taşınan tartışmada bunun normal olduğunu söyleyen oyuncular olduğu gibi, Vanguard’ın aslında bir virüs olduğunu dile getirecek kadar ilerleyen ifadeler de kullanıldı. Son olarak Riot Games Vanguard meselesi hakkında sizlerle paylaştığımız açıklamayı yaptı.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
10 Mayıs 2024 14:43

o paylaşımların bir çoğu SC satan sitelerden yayıldı 😀 bizzat forumlarda adamlar vanguardı nasıl kırcaz diye incelerken bulduklarını bir araya getiriyorlar 10 sc den 8 de bıraktı fixslemekle uğraşmaktan vaz geçtiler

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: