Fallout Dizisinin Çıkışı Serinin Oyunlarına Pozitif Yansıdı: Ciddi Oyuncu Artışı Görülüyor

Amazon ve Bethesda mutlu görünüyor.

Paylaş

Geçtiğimiz günlerde Amazon Prime Video’da yayınlanan Fallout dizisi, oyun severler tarafından yoğun ilgi ile karşılaştı. Gözlemlerimize ve okurlarımız ile yapmış olduğumuz ankete göre oyuncular, Fallout dizisini fazlasıyla beğenmiş durumda. Bu da popüler markanın oyunlarına pozitif bir etki bırakmış. Serinin birçok oyununda çok ciddi oyuncu sayısı artışları görülüyor.

Dizinin ardından birçok oyun sever Fallout oyunlarına akın etmiş

Amazon’un Fallout dizisinin ardından oyunlarda gözlemlenen oyuncu artışı, aslında son zamanlarda alışık olduğumuz bir şey. Birçok video oyunu uyarlaması görmeye başladığımız bu dönemlerde, bunun kısa vadede oyuncu sayılarına büyük etki uyandırdığını deneyimlemiştik. Bir kitap uyarlaması olsa da The Witcher dizisinde dahi bu durum yaşanmış ve oyuncular tekrardan The Witcher 3 oynamaya başlamıştı. Tabii ki bu noktada yapılan uyarlamanın kalitesi ve gösterilen özen de oyuncuların gözünde büyük önem taşıyor. Görünen o ki izleyiciler, Amazon’un Fallout dizisinden genel olarak memnun kalmış bir durumda.

Fallout Dizisi Oyunlarda Pozitif Etki Bıraktı
Fallout Dizisi Oyunlarda Pozitif Etki Bıraktı

Fallout dizisinin çıkışının ardından en büyük artışın Bethesda’nın Fallout 4 oyununda yaşandığını söyleyebiliriz. Dizi öncesinde 24 saatlik verilerde en fazla 18.000 anlık oyuncuya ulaştığı gözlemlenen oyun, son 24 saatte 58.000’den fazla anlık oyuncuya ulaşmış. Üstelik bunlar oyunun sadece Steam verileri. Yaklaşık 10.000 anlık oyuncuya ulaşan Fallout 76’nın 28.000 bin, 800 civarı ortalama anlık oyuncusu olarak Fallout 3’ün de 4.000 kişiye ulaştığı görülüyor. Yani aslında Fallout dizisinin şu anda serinin oyunlarına çok ciddi bir pozitif etkisi bulunuyor.

Editör notu: Henüz diziyi izlemedim fakat uzun bir Fallout 4 macerasına çıkmak bir süredir kafamı kurcalıyor. Sanırım diziyi izledikten sonra o oyuncu sayısının içerisinde beni de göreceksiniz.

Peki bir sonraki Fallout oyunu ne zaman?

Bethesda’nın yönetimdeki isimlerinden Todd Howard, aslında uzun bir süre önce Fallout 5’in geleceğini doğrulamıştı. Şirketin The Elder Scrolls 6’dan sonraki ana projesinin Fallout 5 olacağını söyleyen Howard, oyunculara oyunu ne zaman beklemeleri gerektiği konusunda bir ipucu sunmuştu. Bethesda’nın şu anda The Elder Scrolls 6’yı geliştirmekte olduğunu bilsek de oyunun çıkmasının bir hayli uzun süreceğini düşünüyoruz. Bu noktada şu anda Fallout 5’e ‘’uzun yıllar’’ uzakta gibi görünüyoruz.

Fallout 5 ne zaman
Fallout 5 ne zaman

Gene de bu, kısa vadede yeni bir Fallout oyunu göremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bethesda, henüz duyurulmamış daha küçük bir proje üzerinde çalışıyor veya anlaşmalı olduğu başka bir şirkete yeni bir Fallout oyunu yaptırıyor olabilir. Tabii ki bunlar sadece bir varsayım ve herhangi bir veriye dayanmıyor.

Peki siz Fallout dizisini nasıl buldunuz? Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca pazartesi günü sürpriz bir Fallout yazısı ile karşınızda olacağız!

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: