Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!

Biraz da gözlerimiz bayram etsin dedik...

Paylaş

Video oyunlarında hikâyenin bağlayıcı ve unutulmaz, oynanışın akıcı ve eğlenceli olması dışında oyuncular olarak en iyi grafikli oyunlar için de iştahımız yer yer kabarıyor. Biz de bunun farkındayız ve sizlerle bu yazımızda harika dünyalarıyla enfes manzaralar sunan ve görsel kaliteyi arşa çıkaran oyunları paylaşacağız. Yazıyı okurken monitörünüzün ayarlarıyla oynamayın ve mümkünse ekran kartınızın ve işlemcinizin sıcaklık değerlerini kontrol edin. Eğer hepsini yaptıysanız, gelin birlikte en iyi grafik kalitesine sahip oyunlara göz atalım!

Gözümüz gönlümüz açılsın: İşte en iyi grafikli oyunlar!

Listemizi hazırlarken bol bol yeni oyunlara yer verdiğimiz gibi, dikkatinizi bazı nispeten eski oyunlardan bahsettiğimiz kısımlar da çekebilir. Zira bazı oyunlar zamanın testinden başarıyla geçmiş olup, bugün hala harika manzaralar ile içimizi açmaya devam ediyor. Bu nedenle, listede yeni ve sistem canavarı oyunlar görebileceğiniz gibi üzerinden 5-6 yıl geçmiş ancak hiç öyle görünmeyen oyunlar görmeyi de bekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu listede herhangi bir sıralama yapmayarak takdiri okurumuza bırakıyoruz. Listedeki en iyi grafikli oyunlar arasından favorinizi yorumlar kısmına yazmayı unutmayın!


Horizon Forbidden West

PlayStation özel oyunu olarak yolculuğuna başlayan ve soluğu PC’de alan Horizon Forbidden West, grafik kalitesiyle şov yapıyor desek yanlış olmaz. Harika manzaralara sahip açık dünyası, işleme sonrası efektleri ve detay seviyesiyle Guerilla’nın oyunu kesinlikle en iyi grafikli oyunlar arasında yer alıyor.

En iyi grafikli oyunlar
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 18 Şubat 2022 (PS5), 21 Mart 2024 (PC)
 • Geliştirici: Guerilla, Nixxes Software (PC)

Cyberpunk 2077

CD Projekt RED’in çıkışında çok konuşulan oyunu Cyberpunk 2077, artık farklı bir konuma yükselmiş durumda. Ekran kartlarının performansına yönelik çıkarımlar yapabilmek adına “Cyberpunk 2077’yi şu FPS hızında oynatıyor” diye bahsedilen oyun, içerisinde birçok farklı grafik teknolojisi barındırıyor. Bu teknolojiler ve Cyberpunk temasıyla tasarlanmış açık dünyasının da katkılarıyla nefis manzaralara ev sahipliği yapıyor.

En iyi grafikli oyunlar: Cyberpunk 2077
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 10 Aralık 2020
 • Geliştirici: CD Projekt RED

Dead Space

Geçen yıl çıkan Dead Space, orijinal oyunun teknolojik olarak baştan tasarlanmış bir versiyonu olarak piyasaya sürülmüştü. Korku atmosferini güçlendirmek için oluşturulan dar alanlarda yoğunca verilen bilim kurgu atmosferi, görsel kalite ile güçlenerek oyuncuya yansıtılmıştı. En iyi grafikli oyunlar arasında yerini alan yapım, optimizasyon sorunları bu başarıyı gölgelese de listede yerini almış durumda.

Dead Space Remake
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 27 Ocak 2023
 • Geliştirici: EA Motive

Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator, içerisindeki blackshark.ai ile gerçek dünyayı sanal düzleme taşımayı başarmış ve oldukça sevilen bir simülatör olmuştu. Gerek uçak modellerinin detayları, gerekse gerçek dünyanın yansıtılmasıyla harika manzaralar görmek mümkün. Everest’in zirvesinden uçarak geçip, Mısır Piramitleri’nin etrafında dolaşabildiğiniz Microsoft Flight Simulator, kesinlikle en iyi grafikli oyunlar arasında yerini alıyor.

En iyi grafikli oyunlar
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 18 Ağustos 2020
 • Geliştirici: Asobo Studio

Forza Horizon 5

Xbox Game Studios’un en güçlü markalarından birisi olan Forza Horizon’un şimdilik son oyunu, kesinlikle en iyi görünen yarış oyunlarından biri olarak listede yerini alıyor. Araba modelleri, yansımalar, çevre detayları ve parçacık sistemleri gibi birçok element bir araya gelerek ortaya harika bir görüntü çıkarıyor. Haliyle Forza Horizon 5 de en iyi grafikli oyunlar listemizde yerini alıyor.

En iyi grafikli oyunlar
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 9 Kasım 2021
 • Geliştirici: Playground Games

Dead Island 2

Dambuster Studios tarafından geliştirme açmazından kurtarılan oyun, Unreal Engine 4 ile fotogerçekçi grafiklerini gururla sergiliyor. Yarı açık dünya yapısıyla optimizasyonu da en iyi şekilde halletmeyi başaran stüdyo, görsel kalitenin ve geri bildirimin had safhada olduğu bir zombi oyunu yapmayı başardı. Bizim de oynayıp çok sevdiğimiz oyun, kesinlikle harika görünüyor.

Dead Island 2: En iyi grafikli oyunlar
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 21 Nisan 2023
 • Geliştirici: Dambuster Studios

Atomic Heart

Atomic Heart sadece teknik gücüyle değil, sanat tasarımıyla da muhteşem görünen bir oyun olarak en iyi grafikli oyunlar listesinde yerini almayı hak ediyor. Zira Unreal Engine ile geliştirilen oyun kaplamalar, gölgeler ve görsel efektleriyle birlikte kendisine has evreniyle de harika manzaralar sunmayı başarmıştı. Geçen yılı kapıda karşılayan oyunlardan birisi olarak, oyuncular nezdinde kendisine yer edinmeyi de başarmıştı.

En iyi grafikli oyunlar
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 21 Şubat 2023
 • Geliştirici: Mundfish

Red Dead Redemption 2

Rockstar Games’in harika açık dünyalar yaratma konusundaki becerisi, su götürmez bir gerçek olarak endüstride yıllardır biliniyor. İlk kez 2018 yılında piyasaya sürülen Red Dead Redemption 2, hala daha nefes kesici manzaralarıyla çok az rakibe sahip ve harika bir Vahşi Batı deneyimi sunuyor. Ormanlarda, geniş bozkırlarda ve birçok biyomda grafik kalitesinden ödün vermeden her birinde farklı şekilde büyülemeyi başarıyor.

Red Dead Redemption 2
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 26 Ekim 2018 (PlayStation 4, Xbox One), 5 Aralık 2019 (PC)
 • Geliştirici: Rockstar Games

Kingdom Come: Deliverance

Bazı oyunlar yaşlanmak nedir bilmezler… Bazıları ise çok erken yaşlanır, çaptan düşerler. Kingdom Come: Deliverance kesinlikle ilk grupta yer alıyor. Aşağıda görebileceğiniz ekran görüntüsünün, bundan 6 yıl önce çıkmış bir oyundan alındığını biliyor muydunuz? CryEngine ile geliştirilen açık dünyalı gerçekçi RPG oyunu Kingdom Come: Deliverance, kesinlikle harika görünüyor. Bugün dahi oynarken içinizin açıldığı, Bohemya’nın 1403 dönemlerine gidebileceğiniz enfes bir atmosfere sahip. Bu sayede en iyi grafikli oyunlar arasında yerini alıyor ve yaşına başına bakmadan bizi büyülemeye devam ediyor. Ayrıca, devam oyunu hakkında merak ettiklerinizi bizzat gerçekleştirdiğimiz Warhorse Studios röportajımızdan öğrenebilirsiniz!

Kingdom Come: Deliverance
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 13 Şubat 2023
 • Geliştirici: Warhorse Studios

The Witcher 3: Wild Hunt

CD Projekt RED’in nispeten küçük bir stüdyodan bir efsaneye dönüşmesini sağlayan The Witcher 3: Wild Hunt, yeni nesil güncellemesiyle orijinal halinden çok daha nefes kesici görünüyor. Novigrad’ın kalabalıklarından tutun da Velen’in kasvetli bataklıklarına kadar her yerde durup seyredebileceğiniz bir manzara ile karşılaşmanız mümkün. Geliştirilen grafik kalitesi ve ışın izleme gibi teknolojilerin de konuya dahil olmasıyla son sürümde işler bambaşka bir boyuta taşındı.

En iyi grafikli oyunlar listemizde sizin için hem yeni, hem de eski oyunlar arasından en iyi görünenleri derledik.
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 18 Mayıs 2015
 • Geliştirici: CD Projekt RED

Way of the Hunter

Açık dünya bir avcılık oyunu olan Way of the Hunter, Transilvanya, Nez Perce Vadisi, Aurora Kıyıları gibi Dünya’nın çeşitli yerlerinden manzaraları oyuncularla buluşturuyor. Nine Rocks Games tarafından geliştirilen oyun, Unreal Engine 4’ün gücünden faydalanarak harika grafikleriyle sistemleri yorsa da sunduğu şey görmeye değer. Bu da kendisini doğal olarak en iyi grafikli oyunlar listesine sokmaya yetiyor.

Way of the Hunter
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 16 Ağustos 2022
 • Geliştirici: Nine Rocks Games

Banishers: Ghosts of New Eden

DON’T NOD tarafından geliştirilen aksiyon RYO türündeki Banishers: Ghosts of New Eden, grafik teknolojilerini oldukça cesur kullanan bir oyun. Birçok yapımın köşe bucak kaçtığı “%100 çözünürlük ölçekleme” tekniğini hakkıyla yerine getiren ve bunu yaparken performanstan ödün vermeyen bir yapım. Hikâyesi boyunca önümüze serdiği farklı biyomlar ve buralardaki bambaşka atmosferler ile içerisinde enfes manzaralar barındırıyor.

En iyi grafikli oyunlar listemizde sizin için hem yeni, hem de eski oyunlar arasından en iyi görünenleri derledik.
Hepsi Birer Görsel Şölen: İşte En İyi Grafikli Oyunlar!
 • Çıkış Tarihi: 12 Şubat 2024
 • Geliştirici: DON’T NOD

Sonuç

Video oyunları endüstrisinde grafik teknolojileri geliştikçe, oyunlar da bu duruma ayak uydurmaya devam ediyor. Dünden bugüne bir sürü sistem canavarı oyun çıktı ve hız kesmeden gelmeye devam ediyorlar. Biz de bu yazımızda sizlere güncel hafızamızda bulunan, çok iyi yaşlanan ve hala taş gibi görünen en iyi grafikli oyunları derledik. Favorinizi veya listede olması gerektiğiniz oyunu yorumlarda bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı unutmayın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

3 YORUMLAR

guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
10 Mayıs 2024 22:50

Detroit nerde

Anonim
Anonim
11 Mayıs 2024 15:43

Detroit Become Human listede olmaması hiç uygun düşmemiş. En başta olması gerekir. Liste bir garip hazırlanmış. Listede o kadar uygunsuz oyun varken, Ratchet & Crank nasıl olur da listede yer almaz?!

Anonim
Anonim
Bu kişiye yanıt:  Anonim
12 Mayıs 2024 13:28

Bunları takmayın. Nerde popüler oyun, milletin dilinden düşmeyen oyun sadece onları yazarlar. Başkasının fikirlerini uygularlar. Ne anlar bunlar oyundan.

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: