Horizon Forbidden West PC Sürümü İnceleme

Muhteşem dünyasıyla bir kez daha büyülüyor 🪄

Yaklaşık iki yıl önce piyasaya sürülen ve çıkışından bu yana hem görselliği hem de serideki gelişimi ile oyuncuların beğenisini toplayan Horizon Forbidden West, geçtiğimiz günlerde PC için piyasaya sürüldü. Biz de bir süredir oyunu deneyimliyorduk. İşte PC sürümü incelememiz!

Aloy ve heyecanlı macerasına doğru giden yolculuk

PlayStation’ın Horizon serisi ile yıllar önce tanışan bir oyuncu olarak, bu evrenin ve kurgulanış biçiminin her zaman ilgimi çektiğini söylemem gerekiyor. Bu yüzden bu evreni keşfetmek ve bu maceraya dair yeni detaylar öğrenmek benim için hep harika bir deneyim olmuştu. Horizon Forbidden West de ilk oyunun birçok eksiğini büyük oranda kapatmış ve harika bir deneyimi beraberinde getirmişti. Özellikle görsellik açısından çok kuvvetli olan bu oyunu, bilgisayarımda da deneyimlemek istediğim bir macera olarak görüyordum.

Horizon Forbidden West PC Sürümü
Horizon Forbidden West PC Sürümü

Aloy, Forbidden West serüvenine çıkalı yaklaşık iki yıl oldu. Bu yüzden incelememde ana odağı oyunun PC sürümüne ve sunduğu deneyime vereceğimi söylemek istiyorum. Zaten bu noktada konuşulacak ve takdir edilecek birçok şey olduğu da aşikar.

Adeta kusursuz bir PC sürümü ile karşı karşıyayız

Evet, doğrudan lafa girişeceğim. Horizon Forbidden West, PC’de adeta kusursuz bir deneyim sunuyor ve bu konuda kredileri alması gereken isim tabii ki PlayStation’ın başarılı PC port geliştiricisi Nixxes Software. Horizon Forbidden West’in kıyamet sonrasında geçen görkemli dünyasına bilgisayarım üzerinden giriş yaptığımda pürüzsüz bir deneyim ile karşılaştım. Her şey olması gerektiği gibi fazlasıyla akıcı ve sorunsuzdu. Oynanış deneyimim esnasında ne bir hata ne de can sıkıcı bir problem hatırlıyorum diyebilirim. Zaten projede Nixxes’ın da yer aldığını bildiğim için kalitesi konusunda pek bir şüphe duymuyordum. Çünkü özünde bu firma, ortaya koyduğu kaliteli PC portlarıyla tanınan bir PlayStation stüdyosuydu. Guerrilla ile birlikte ortaya sorunsuz bir deneyim koymayı başarmışlar.

Horizon Forbidden West PC
Horizon Forbidden West PC

Horizon Forbidden West, bence optimizasyon açısından da fazlasıyla başarılı. Oyun, kendi temelinde akıcı bir oynanış stiline sahip. Yani oyuncuya birçok estetik hareket yapma şansı sunuyor. Dolayısıyla oyun içerisindeki performansınız da deneyiminizin kalitesi açısından hayati önem taşıyor. Böylesine etkileyici görünen bir macera da yeri geldiğinde göz korkutabiliyor. Tabii bu konuda hiçbir endişeniz olmasın derim çünkü oyun hem DLSS 3 ve AMD FSR gibi teknolojileri destekliyor hem de optimizasyon açısından da sorunsuz bir deneyime ev sahipliği yapıyor. Yani Horizon Forbidden West sistem gereksinimlerinden yola çıkarak ve her ayarı test ederek kendinize oldukça optimal bir deneyim oluşturmanız mümkün demek oluyor.

Tüm bunların yanı sıra Horizon Forbidden West’in PC sürümü Nvidia’nın Deep Learning anti-aliasing teknolojisini de destekliyor. Yapay zeka kullanan bu kenar yumuşatma biçimi sayesinde görsel kalite artırılabiliyor. Ben oyunu yüksek bir sistem ile deneyimledim. Bu yüzden tercihim 2K çözünürlükte her şeyi en yüksek ayarlara getirmek ve DLSS’i kapatarak DLAA’yı etkinleştirmek oldu. RTX 3090Ti kullanıyorum ve bu ayarlarda ortalama FPS değerlerimin 100 olduğunu söyleyebilirim. Bu benim için tamamen akıcı ve sorunsuz bir deneyim için gayet yeterli geldi.

Horizon Forbidden West
Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West’in PC sürümünde Nvidia’nın gecikmeyi düşüren Reflex teknolojisi de destekleniyor. Aslında Sony’nin PC portlarında sevdiğim bir diğer etken de bu. Oyuncuların yararına olacak ve deneyimlerini iyileştirecek birçok teknolojiyi ve özelliği her zaman desteklemeye özen gösteriyorlar. Ben kullanmadım fakat meraklısı için Intel XeSS ve ultra geniş ekran desteğinin de bulunduğunu söylemeliyim.

Ben, oyunun PC sürümünün en öne çıkan yanlarının desteklenen bu teknolojiler ve sınırsız kare hızı seçeneği olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz ki konsollarda belirli performans modları oluyor ve ayarları dilediğimiz gibi kişiselleştiremiyoruz. PC tarafında ise bu özgürlük çok daha fazla hakim. Oyunu, istediğimiz ayarlarda dilediğimiz performansı alacağımız şekille şekillendirmemiz mümkün. Gerçi artık VRR desteği falan da derken konsollarda da oldukça yüksek kare hızlarına ulaşılabiliyor. Ayrıca oyunun PlayStation ve PC versiyonları arasında görsellik açısından çok bir fark olmadığını ekleyebilirim. Gözle görülür bir fark hissetmedim.

HFW Makineler
HFW Makineler

Horizon Forbidden West’i PC’de oynayacak kişilerin merak edebileceği bir diğer unsur oyunun klavye ve fare kullanımı olacaktır. Bu konuda hiçbir sorun yok. Horizon Forbidden West, klavye ve fare ile de oldukça akıcı çalışan bir oyun. Yani rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Gene de eğer imkanınız var ise kesinlikle DualSense kullanmanızı tavsiye ederim. Ben ana oynanış deneyimim boyunca DualSense tercih ettim ve oynanışa büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.

DualSense, haptik geri bildirim ve adaptif tetikler ile birlikte belki de piyasadaki en teknolojik kontrolcü. Oyunda yaşanan olayları ve aksiyon sekanslarını size hissettirebilmek açısından önemli bir rol oynuyor. Bu teknolojiler PC’de de destekleniyor ama bir dezavantajı bulunuyor. O da teknolojileri kullanabilmek için kablolu bir şekilde oynamamız gerekmesi. Tabii bence bu pek önemsenecek bir unsur değil ve eğer bir DualSense’e sahipseniz, Horizon Forbidden West desteğinin epey iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Forbidden West’in PC versiyonu, benim için her anlamda sorunsuz ve akıcı bir deneyimdi. Ortaya çıkan işten fazlasıyla memnun kaldım.

PlayStation'ın PC'ye çıkardığı en son oyun olan Horizon Forbidden West'in bilgisayar sürümünü inceledik! İşte tüm maceramız.
Horizon Forbidden West PC Sürümü İnceleme

Son sözler

Nixxes Software’in her zamanki gibi şahane bir iş çıkardığını düşünüyorum. Ben, Horizon Forbidden West’in PC portundan fazlasıyla memnun kaldım ve bu keyifli macerayı merak eden herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim. Oldukça sorunsuz ve akıcı bir deneyim sizleri bekliyor.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.

2 YORUMLAR

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: