Horizon Forbidden West Sistem Gereksinimleri ve Detaylar: Aloy’un Macerasına Atılmadan Bilmeniz Gerekenler!

Paylaş

Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri ve Aloy’un macerasına PC’de atılmadan bilmeniz gereken her şeyi bir arada bu yazıda bulabilirsiniz. Sony’nin son yıllarda iyice hızlanan “özel oyunları PC platformuna da getirme” stratejisinin bir meyvesi olarak, açık dünyasıyla Forbidden West de kadroya katılıyor. Guerilla Games tarafından geliştirilen ve PC portu Nixxes tarafından yapılan yeni oyun, çok yakında PC oyuncularının huzurlarına çıkacak. Biz de çıkış öncesi oyuna dair merak ettiklerinizi ve Horizon Forbidden West’in kaç GB olduğu gibi tüm detayları sizler için derledik. Öyleyse, buyursunlar!

Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri neler?

İlk kez PlayStation 5 için piyasaya sürülen ve yakın zamanda PC’ye gelecek oyunu oynamadan önce bilmeniz gereken teknik detaylar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, bilgisayarınızın oyunu kaldırıp kaldırmayacağını belirleyen Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri olacak. Minimum tarafta oyunu düşük çözünürlük ve kare hızında olsa dahi çalıştırabilmeniz hedefleniyor. Önerilen kısmı ise akıcı bir deneyim için tavsiye edilen donanımlardan oluşuyor. Eğer yüksek işlem gücüne sahip bileşenleriniz varsa, daha yüksek kare hızlarında ve çözünürlüklerinde de oynayabiliyorsunuz. Aşağıdaki tablodan, Horizon Forbidden West sistem gereksinimlerine dair tüm detayları öğrenebilirsiniz.

DonanımlarMinimumÖnerilenYüksekÇok Yüksek
Performans1280×720
30 FPS
1920×1080
60 FPS
2160×1440
30 FPS
3840×2160 (4K)
60 FPS
İşletim SistemiWindows 10 x64Windows 10 x64Windows 10 x64Windows 10 x64
İşlemciIntel Core i3-8100
AMD Ryzen 3 1300 X
Intel Core i5-8600
AMD Ryzen 5 3600
Intel Core i7-9700
AMD Ryzen 7 3700X
Intel Core i7-11700
AMD Ryzen 7 5700X
RAM16 GB DDR416 GB DDR416 GB DDR416 GB DDR4
Ekran KartıNvidia GeForce GTX 1650
AMD Radeon RX 5500XT
Nvidia GeForce RTX 3060
AMD Radeon RX 5700
Nvidia GeForce RTX 3070
AMD Radeon RX 6800
Nvidia GeForce RTX 4080
AMD Radeon RX 7900XT
Depolama150 GB SSD150 GB SSD150 GB SSD150 GB SSD
Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri tablosu.

Tabloda görebileceğiniz gibi Horizon Forbidden West, 1920×1080 çözünürlüklerinde oynamak isteyenler için pek zorluk çıkarmıyor. Yine de dikkatinizi özellikle SSD şartı ve RAM boyutu çekmiş olabilir. Büyük ve detaylı açık dünyası sebebiyle Horizon Forbidden West’i oynayabilmek için en az 16 GB RAM gerekiyor. Ekran kartı tarafında ise akıcı şekilde FHD (Full HD) oynayabilmek için RTX 3060 veya AMD eşdeğeri RX 5700 sınıfı bir ekran kartı isteniyor.

Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri neler?
Horizon Forbidden West Sistem Gereksinimleri ve Detaylar: Aloy'un Macerasına Atılmadan Bilmeniz Gerekenler!

Horizon Forbidden West kaç GB?

Horizon Forbidden West’i bilgisayarınıza yükleyebilmeniz için en az 150 GB boş depolama alanına ihtiyaç duyacaksınız. Aynı zamanda depolamanızın SSD tipi okuma/yazma hızı yüksek bir depolama birimi olması gerekiyor. Oyunun harddisk (HDD) depolama aygıtlarıyla sağlıklı şekilde çalışması garanti edilmiyor.

Özellikle son iki yılda piyasaya sürülen hemen hemen her açık dünya oyunu, SSD depolama koşuluyla birlikte geliyor. Yükselen doku çözünürlükleri ve görsel efekt kaliteleri nedeniyle, oyunlarda yüklenen nesnelerin de boyutları hayli artmış durumda. Özellikle devasa arazilere ve içerisinde on binlerce farklı nesneye sahip olan oyunlarda artık HDD depolama aygıtları yeterince iş görmüyor. Bu nedenle tavsiyemiz, açık dünyalı oyunlarla aranız iyiyse SSD tipi hızlı bir depolama aygıtı edinmeniz yönünde olacaktır.

Horizon Forbidden West Türkçe dil desteği ve fiyatı gibi detaylar

PlayStation’un birçok birinci parti oyununda olduğu gibi Horizon Forbidden West de Türkçe dil desteğine sahip. Seslendirmeler İngilizce olsa dahi arayüz ve altyazıları Türkçe olarak görüntüleyebileceğiz. Bu sayede hikâyenin içine dalmak ve detaylarını anlamak da hayli kolay olacaktır. Eğer merak ediyorsanız, Türkçe dil destekli oyunlar listemize de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Horizon Forbidden West PC sistem gereksinimleri, kaç gb
Horizon Forbidden West Sistem Gereksinimleri ve Detaylar: Aloy'un Macerasına Atılmadan Bilmeniz Gerekenler!

Guerilla’nın yeni oyunu hali hazırda Steam’de 59,99 dolar fiyat etiketiyle ön sipariş edilebiliyor. MENA-USD fiyatlandırılmasının uygulanmadığı yapımın fiyatı bugünün kur farkı ile yaklaşık 1.891 Türk Lirası ediyor. Dolar üzerinden yapılan alışverişlerde bankaların da ek ücretleri olabileceğini hesaba katarak takriben 1900 liraya geldiğini söyleyebiliriz.

Horizon Forbidden West Complete Edition, 21 Mart 2024 tarihinde PC platformunda oyuncuların karşısına çıkacak. Sizler de görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: