Counter-Strike Kasaları Valve’e İnanılmaz Paralar Kazandırmış: En Çok Düşen Kasa da Belli!

Paylaş

Counter-Strike kasaları, uzun süredir çok oyunculu oyunlar ekosisteminde en kârlı gelir modeli olarak yer alıyor. Valve’in Steam platformunun dijital pazarında sattığı kasalardan, oyun içerisinde kullanılabilen çeşitli silah ve bıçak kaplamaları çıkıyor. Bu pazar bazen alışılagelmişin dışında satışlarla, tek seferde binlerce dolarlık alışverişlerle gündeme geliyor. Bu sefer ise Valve’in 2023 yılı boyunca oyunda sattığı kasalardan kazandığı para hakkında fikir verecek yeni veriler ortaya çıktı. Konuşulan sayılar ise dudak uçuklatan türden.

Counter-Strike kasaları Valve’e 1 milyar dolara yakın para kazandırmış

Oyun geliştiricileri, özellikle son yıllarda servis oyunlarıyla Valve’in yıllardır faydasını gördüğü bu gelir modelini kıyısından denemeye çalışıyor. Ancak Steam’in de gücüyle Valve, senelerdir bu pazarda ve bazen yüz binlerce dolara satılan silah kaplamaları gündemimize düşüyor. Bu çılgın satın alımların gerçekleştiği pazarda ortaya çıkan yeni verilere göre, ABD’li şirket bu mikro satışlar ile 1 milyar dolara yakın para kazanmış.

Counter-Strike kasalarını bilirsiniz, anahtar satın alarak açılır ve içerisinden çeşitli silah kaplamaları çıkar. Bunlar arasında binlerce dolar değerinde olanlar olduğu gibi, birkaç kuruşlukları da vardır. Yine de oyuncular, bu kasaları oyunu oynayarak düşürür ve satar, bazıları da silah kaplamaları edinmek için açarlar. Tabii bütün bunlar dijitaldir. İşte bu küçük işlem, 2023 yılı boyunca Valve’e toplamda 1 milyar dolara yakın para kazandırmış gibi görünüyor.

CS2 kasa fiyatları
Counter-Strike 2’deki kasa fiyatları, geçen yıl %178 yükselmiş.

Veriler CSGOCaseTracker‘dan geliyor. Sitelerinde geçtiğimiz yılın özetini paylaşmışlar ve burada Counter-Strike 2 kasaları ile ilgili farklı istatistikler de yer alıyor. Toplamda 400 milyondan fazla kasanın açıldığı 2023 yılında, 359.6 milyondan fazla anahtar kullanılmış. Toplam değere baktığımızda ise 980 milyon doların sadece kasalar için harcandığını görüyoruz. Ek olarak 2022 yılına kıyasla, Counter-Strike kasa fiyatları %178 oranında yükselmiş. Bu kasalar arasından en çok düşen ise “Rüyalar ve Kâbuslar Kasası” olmuş. Yine bu kasa, Valve’e tek başına 126.3 milyon dolar kadar para kazandırmış. Kasa ilk kez 20 Ocak 2022’de düşmeye başlamıştı.

Silah kaplamaları ve kasa düşürme gibi konularla ilgilenen bir Counter-Strike oyuncusuysanız, özellikle CS2’de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunun da altını çizelim. Örnek vermek gerekirse, Valve geçtiğimiz yıl üçüncü parti kumar siteleriyle çalıştığı tespit edilen 40’tan fazla hesabı banlamıştı. CS2 skin meselesi, özellikle üçüncü parti siteleri kullanan oyuncular için gerçekten pahalıya patlamıştı.

Peki sizler Counter-Strike kasaları düşürmeye veya açmaya çalışıyor musunuz? Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın. Herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: