Mount & Blade II: Bannerlord Krallık Kurma Rehberi

Mount & Blade II: Bannerlord krallık kurma konusu oyuncular tarafında biraz kafa karıştırıcı bulunabiliyor. Tek bir butonla yapılabilen bir işlem olmadığından oyuncular da sık sık “Bannerlord’da krallık kuramıyorum, nasıl olur?” sorusuyla soluğu forumlarda ve Steam tartışmalarında alıyor. Hal böyle olunca biz de sizler için bir rehber hazırlayıp hem nasıl kendi krallığınızı kuracağınızı hem de bunu en verimli şekilde yönetirken yapmanız gerekenleri anlatalım dedik. Öyleyse başlayalım!

Bu yazıda yanıtladığımız sorular şu şekilde:

Bannerlord krallık kurma nasıl yapılıyor? Yönetirken nelere dikkat etmeniz gerek?

Tam sürümde “Bannerlord krallık kuramıyorum” diyorsanız bu tarafa buyurun. Erken erişim sürümünde krallığınızı kurmanız için ana görevde ilerlemeniz gerekiyordu fakat artık öyle bir durum söz konusu değil. Gelen güncellemeler ile Bannerlord krallık kurma yöntemi de değişti. Eski tarihli bazı yazı ve videolarda gösterilen yöntemin artık geçerli olmadığını söyleyebiliriz. Hatta daha da kolaylaştı. Yeni sistemde kendi ordularınızla ve bayrağınızla, krallığınızın adı altında gelişip büyüyebilmeniz için bazı kriterler var. Bunları karşıladığınızda artık kendi hükümdarlığınızı ilan etmeniz için hiçbir engel kalmıyor. Şartlar şöyle:

 • Klan seviyeniz en az 4 olmalı
 • En az bir kente sahip olmalısınız
 • Vali yapmak için en az bir yoldaşınız olmalı

Bütün bu şartları karşılıyorsanız yapmanız gereken çok basit. Şehrinize bir vali atayın ve mümkünse bu vali, şehrin medeniyetinden olsun. Daha sonra şehre gidin, kaleye girin ve vali ile konuşun. Burada, kendi krallığınızı ilan etmeniz için size bir seçenek sunulacak. Bu seçenekten devam ettiğinizde, krallığınızın medeniyetinin ne olacağı sorulacak. Burada her medeniyetin kendine has birkaç özelliği olduğunu unutmayın. Seçtiğiniz medeniyet, krallığınızın ilk politikalarını başlangıçta etkileyecektir. Bu nedenle politika seçerken, krallıkların özelliklerini aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Bannerlord krallık kurma konusu ile ilgili işiniz bitti. Fakat şimdi sizi daha büyük problemler bekliyor. Düşük sadakat sorunu, sürekli size savaş açan krallıklar, bir türlü yakanızı bırakmayan haydutlar, sıra bunlarla ilgilenmeye geldi.

Bannerlord krallık kurma rehberi, krallığı ilan etmek için valiyle konuşmanız gereken seçeneğin ekran görüntüsü.
Mount & Blade II: Bannerlord Krallık Kurma Rehberi

Bannerlord düşük sadakat sorunu için tavsiyeler

Krallığınızın şehirlerinde sürekli sadakatin düştüğünü görmek çok can sıkıcı olabilir. Haliyle bu uzun vadede isyanlara sebep olur ve bir şehrinize çökmeyi iple çeken diğer imparatorluklara da gün doğmuş olur. Kimse bunun yaşanmasını istemez. Bu nedenle gelin Bannerlord düşük sadakat sorununuzu birlikte çözelim. Aşağıdaki adımları uygulamaya gayret edin.

 • Şehrinize atadığınız vali, şehir sakinleri ile aynı medeniyetten olmalı
 • Krallık politikalarında şehirler için sadakati artıran politikaları seçin
 • Şehirlerde sorun çözmesi için bir yoldaşınızı bırakın
 • Varsa şehir çevresindeki haydut sığınaklarını yok edin
 • Şehrin erzak durumunu kontrol edin, erzak stokları azalırsa sadakat düşmeye başlar
 • Şehirlerin refahını çok yükseltmeyin, krallık politikalarınızı kontrol edin
 • Garnizonunuzun yeterli olduğundan emin olun, güvenlik sadakati yükseltecektir

Özellikle şehirlerde bir yoldaşınızı bırakmanız ya da şehir çevresinde devriye atan bir yoldaş birliğine sahip olmanız çok önemli. Yoldaş birlikleri şehirlerdeki NPC görevlerini sizler için yapabiliyor. Dolayısıyla şehir eşrafı ile ilişkiniz yükseliyor ve düşük sadakat probleminden kurtulmanız kolaylaşıyor. Bannerlord krallık politikaları ise başlı başına dikkat edilmesi gereken bir konu.

Bütün krallıklar sadece size savaş açıyorsa bunlara dikkat edin

Eğer bütün krallıklar birbirini yemeyi bırakıp size saldırıyorsa, krallık kurmadan önce çok yanlış bir rota izlemişsiniz demektir. Diğer krallıkların kralları ve lordlarıyla ilişkilerinizi iyi tutmaya bakın. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uyguladığınızdan emin olun. Diğer türlü sizi sonu olmayan büyük bir mücadele bekliyor demektir.

 • Diğer krallıkların liderlerinin görevlerini yaparak ilişkinizi geliştirin
 • Savaşta yendiğiniz lordları sakın infaz etmeyin, serbest bırakın ya da rehin alın
 • Paralı asker fraksiyonlarıyla aranızı iyi tutun
 • Çok çaresiz değilseniz köylere ve kervanlara saldırmayın
 • Karakterinizin cazibe yeteneğini geliştirin

Bannerlord krallık yok etme işlemi gerçekten çok zor olduğu için, krallık kurmadan önce bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde kurduğunuz medeniyetin ömrü çok uzun olmayacaktır, ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olsun dört koldan saldıran düşmanlarla uğraşmak hiç kolay değil. Başka krallıkların lordlarıyla aranızı iyi tutmanız, ileride onları kendi saflarınıza çekmeniz için de faydalı olacaktır.

Bannerlord krallık kurma rehberi içeriğimizi beğendiyseniz “Steam indirim tarihleri takvimi” ve “En iyi ücretsiz oyunlar” yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Sevgiler!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

5 YORUMLAR

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: