Gameship ile oyunlara daha ucuz erişin!

Gameship mobil uygulamasını kullanarak oyunlara daha ucuza erişebileceğinizi ve bakiyenizi nakite çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi deneyin! #İşBirliği

ARK Survival Ascended Sistem Gereksinimleri ve Teknik Detayları: Unreal Engine 5’in Etkilerini İnceliyoruz!

Evcilleştirilmeyi bekleyen dinozorlar var...

Paylaş

ARK Survival Ascended sistem gereksinimleri, Unreal Engine 5 oyun motoru teknolojisinin de etkisiyle hayli yüksek şekilde karşımıza çıkıyor. Studio Wildcard tarafından ilk kez 2016’da piyasaya sürülen orijinal oyunun remastered sürümü olan yapım, an itibarıyla optimizasyonu nedeniyle eleştiriliyor. Haliyle oyuncular, bilgisayarının ARK’ın yeniden yapımını kaldırıp kaldırmayacağı konusunda endişeli. Bizler de bu endişeleri gidermek adına oyun için ihtiyacınız olan bilgisayar bileşenlerinin listesini paylaşıyoruz.

ARK Survival Ascended sistem gereksinimleri neler?

Unreal Engine 5 ile geliştirilen yeniden yapımı oynamak istiyorsanız, önce ARK Survival Ascended sistem gereksinimleri konusunu bilmeniz gerekiyor. Bu kavram, oyunu çalıştırabilmek için ihtiyaç duyacağınız bilgisayar bileşenlerini temsil ediyor. Minimum ve önerilen olarak iki koldan ele alınır ve her ikisi farklı ayarları temsil eder. Minimum tarafta oyunu düşük ayarlarda da olsa oynayabilmeniz için gereken parçalar, önerilen tarafta ise akıcı bir deneyim için ihtiyacınız olanlar listelenir. Windows 10 veya 11 olan 64-bit bir işletim sistemine ihtiyacınız olacağını baştan belirtelim. Bu bilgiler ışığında, aşağıdan ARK Survival Ascended sistem gereksinimleri tablosunu inceleyebilirsiniz.

DonanımlarMinimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemciIntel Core i7-6800K
AMD Ryzen 5 2600X
Intel Core i5-10600K
AMD Ryzen 5 3600X
Ekran KartıNvidia GeForce GTX 1080
AMD Radeon RX 5600 XT
Nvidia GeForce RTX 3080
AMD Radeon RX 6800
RAM16 GB32 GB
Depolama70 GB SSD70 GB SSD
DirectX1212
ARK Survival Ascended sistem gereksinimleri tablosu.

ARK Survival Ascended kaç GB?

ARK Survival Ascended’i bilgisayara yükleyebilmek için en az 70 GB boş depolama alanı gerekir. Bununla birlikte, SSD depolama aygıtına yüklemeniz gerekiyor.

Devasa bir dünyaya ve yüksek çözünürlüklü dokulara ev sahipliği yapan oyun, CPU ve GPU kadar depolama aygıtına da iş yükü bindiriyor. Dolayısıyla oyunu HDD aygıtlara yüklemek çok uzun süren yükleme ekranları ile karşılaşmanıza sebep olacak. Bunun yerine, SSD depolama aygıtı kullanmanız tavsiye ediliyor. Okuma ve yazma hızı 500mb/s dolaylarında gezen SATA SSD depolamalar yerine çok daha hızlı çalışan M2 SSD‘leri kullanmanızı tavsiye ederiz.

ARK: Survival Ascended sistem gereksinimleri
ARK: Survival Ascended sistem gereksinimleri

Performans ve oyun hakkında bilmeniz gerekenler: Optimizasyon sorunları var

Birçok Unreal Engine oyununda karşılaştığımız genel problemlerin, ARK: Survival Ascended’da da bulunduğunu belirtmeliyiz. Dolayısıyla, minimum gereksinimlerinde bahsi geçen donanımlar şu aşamada akıcı bir deneyim için yeterli olmayabilir. Örneğin, oyunun 8 GB RAM ile oynanabilmesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü optimizasyon sorunları nedeniyle genel performans, hayli yüksek RAM miktarlarına sahip oyuncularda bile düşebiliyor.

Dolayısıyla, eğer ARK Survival Ascended sistem gereksinimleri tablosunda bilgisayarınızın zayıf kalan bir parçası olduğunu düşünüyorsanız, şimdilik güncellemeleri beklemenizi tavsiye ediyoruz. Erken erişim oyunu olarak 26 Ekim 2023’te piyasaya sürülen yapım güncellemeler almaya devam ediyor. Bu optimizasyon sorunlarının yansımasını da hali hazırda “Karışık” olarak sınıflandırılan inceleme ortalamalarında görüyoruz. Aynı zamanda oyunu her gün on binlerce oyuncu deneyimleyip geri bildirimlerini iletiyorlar.

ARK Survival Ascended Türkçe mi?

Evet, Wildcard Studios’un Unreal Engine 5 ile geliştirdiği yeniden yapım, tıpkı orijinal oyunda olduğu gibi Türkçe dil desteğine sahip. Ancak bu çevirinin kalitesini 3A yapımlarla kıyaslamanızı tavsiye etmeyiz. Yine de oyunu kendi dilimizde oynayarak çok daha fazla içerik ve mekaniğini anlayabiliyoruz.

Dinozorlar evcilleştirip hayatta kalmaya çalıştığımız, üs inşa edip boss düşmanlarla savaştığımız oyun geliştirilmeye devam ediyor. Sizler de görüşlerinizi bizlerle ve diğer oyuncularla yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: