KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Son Zamanların En Yüksek Sistem Gereksinimleri İsteyen Oyunları: Uzay Teknolojisi Bilgisayarınız Yoksa Bol Şans!

Paylaş

Özelikle geçtiğimiz yıldan itibaren PC’ye çıkmaya başlayan oyunlar birer oyundan ziyade teknoloji demolarına dönüşmüş durumda. Unreal Engine 5 ile zirve yapan grafik teknolojileri de göz önüne alındığında, oyunlarda görsellik hiç olmadığı kadar gerçekçi bir hal almaya başlamış durumda. Fakat her oyuncunun bilgisayarı, yeni çıkan oyunları oynamaya yetmeyebiliyor. Biz de bugün sizler için en yüksek sistem gereksinimlerine sahip oyunları derledik ve 60FPS oynamak için gereken donanımları belirttik.

Bilgisayarınız canavar değilse üzgünüz, bu oyunları 60FPS oynayamayacaksınız

Bu durum aslında son yıllarda benim de çok canımı sıkmaya başlayan bir durum ve yaşlanmakta olan bilgisayarımı geliştirmek için çeşitli yollar arıyorum. Buradan bana sponsor olmak isteyen herkese selam, naber? 🙂


Kerbal Space Program 2

Kerbal Space Program 2 sistem gereksinimleri
Canavar gibi oyun bilgisayarı isteyen oyunlar: Kerbal Space Program 2

Duyurulduğunda bizlere “yok artık daha neler” dedirten KSP2, inanılmaz bir sistem gereksinimleri setiyle geldi. Önerilen değil, minimum sistem gereksinimleri bile oyunu bugün Türk oyuncusunun en az %70’i için imkansız hale getiriyor. Minimum tarafta Athlon X4 845 ya da i5 6400 isteyen oyun ekran kartı konusunda kesenin ağzını açmanızı istiyor. Eğer RTX 2060, GTX 1070Ti ya da RX 5600XT bir ekran kartınız yoksa, bu oyunu oynamanız da mümkün değil demektir. Önerilen sistem gereksinimleri ise tamamen şov ve bir teknik demo havası yaratıyor. Akıcı şekilde çalışmak için i5-11500 ya da Ryzen 5 3600 isteyen oyun, ekran kartı tarafında RTX 3080 ya da RX 6800XT sahibi olmanızı bekliyor. Henüz erken erişimde kulak memesi kıvamında çıkan oyun, aynı zamanda olumsuz inceleme yağmuruna da tutulmuş durumda.


Dead Island 2

Dead Island 2 sistem gereksinimleri
Canavar gibi oyun bilgisayarı isteyen oyunlar: Dead Island 2

21 Nisan’da piyasaya sürülecek Dead Island 2 sistem gereksinimleri ile birlikte oyuncular tarafından büyük üzüntüyle karşılandı. Zira oyunu 1080p çözünürlüğünde 60FPS kare hızında oynayabilmek için ihtiyaç duyulan donanımlar genel olarak yüksek. Yüksek olmasından da ziyade, bu donanımlar ülkemizde fazlasıyla pahalı. Eğer oyunu 60FPS oynamak istiyorsanız RTX 20 serisinin amiral gemisi 2070 Super veya AMD’nin canavarı RX 6600XT’ye sahip olmak zorundasınız. İşlemci tarafında ise yine üst segmentten bir işlemci olan AMD Ryzen 7 7700X veya Intel Core i5-12600KF ya da daha yüksek bir işlemciye ihtiyaç duyacaksınız. İhtiyaç duyulan bütün sistem ekipmanları toparlandığında ortaya uzay teknolojisi bir bilgisayar çıkıyor. Ülkemizde çoğu oyuncunun -buna ben de dahilim- bu tür bir sistemi olmadığına eminim.


The Last of Us Part I

The Last of Us Part I Sistem Gereksinimleri
Canavar gibi oyun bilgisayarı isteyen oyunlar: The Last of Us Part I

Önerilen sistem gereksinimlerini karşılasanız dahi bugünlerde oynamakta zorluk çekeceğiniz fakat yine de sizden canavar gibi bir oyun bilgisayarına sahip olmanızı isteyen bir oyun daha. Naughty Dog’un PC’de hayal kırıklığı yaratan oyununu yüksek ayarlarda 60FPS oynayabilmek için gerçekten güçlü bir sisteminiz olması gerekiyor. Her şeyin sağlıklı çalıştığı -şu anda oyunun asla içinde olmadığı bir- durumda oyun sizden işlemci olarak AMD Ryzen 5 3600X ya da Intel Core i7-8700 istiyor. Ekran kartı tarafında ise işler karmaşıklaşıyor, Nvidia tarafında 2070 Super ya da RTX 3060’ınızın olması gerekiyorken AMD tarafında RX 5700XT ya da 6600XT sahibi olmanız gerekiyor. Zaten sistem gereksinimlerine bakarken sıkılan canınız, oyuna girip saatlerce gölgelendirici yüklemesi beklerken iyice sıkılacak.


S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of the Chornobyl

Stalker 2 sistem gereksinimleri
Canavar gibi oyun bilgisayarı isteyen oyunlar: STALKER 2

Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle çıkışı sekteye uğrayan ve akıbetini bilmediğimiz STALKER 2 de bir gün çıkarsa oyuncular için çok maliyetli olacak. Ekran kartı tarafında AMD RX 5700XT ya da Nvidia GeForce RTX 2070 Super isteyen oyun, aynı zamanda önerilen sistem gereksinimlerinde 1080Ti için de yer ayırmış. İşlemci tarafında ise yine AMD Ryzen 7 3700X ve Intel Core i7-9700K karşımıza çıkıyor. Listede daha önceki oyunlardaki gibi yine STALKER da 16GB RAM istiyor. Boyutunun 150GB olmasının ise şaşırtıcı bir unsur olduğunu belirtelim.


Wild Hearts

Wild Hearts sistem gereksinimleri
Canavar gibi oyun bilgisayarı isteyen oyunlar: Wild Hearts

KOEI TECMO GAMES tarafından geliştirilen ve yayıncılığını Electronic Arts’ın yaptığı, şu anda Steam’de yerden yere vurulan aksiyon RPG oyunu. Optimizasyonu nedeniyle büyük eleştiriler alan yapım aynı zamanda önerilen sistem gereksinimlerinde de fazlasıyla güçlü bir sistem istiyor. Bu oyunu sorun yaşamadan oynayacak kadar şanslıysanız akıcı bir deneyim için RTX 2070 ya da RX 5700XT ekran kartına ve Ryzen 5 3600 ya da i7-8700K bir işlemciye sahip olmanız gerekecek. Aynı zamanda 16GB RAM istiyor. Monster Hunter’a benzerliğiyle öne çıkan yapım son 30 gün içerisindeki incelemelerinin %62’sinin olumsuz olmasıyla da dikkat çekiyor.


Contraband Police

Contraband Police sistem gereksinimleri
Canavar gibi oyun bilgisayarı isteyen oyunlar: Contraband Police

Bağımsız yapımlar arasında son zamanların en iddialısı olan Contraband Police de yine yüksek FPS hızları için canavar gibi bir oyun bilgisayarı istiyor. Paper’s Please temasını alıp kendi dokusuyla harmanlayan ve onlarca çeşitli mekaniklerle geliştiren yapım, size biraz pahalıya gelebilir. Zira işlemci tarafında talepleri Ryzen 5 3600 ya da i7-9700 olarak karşımıza çıkıyor. Ekran kartı tarafında ise RTX 2060 ya da RX 5700 gibi 6GB VRAM’e sahip ekran kartları isteniyor. Herhalde bu da yine bugün çoğu Türk oyuncusunun sadece yayınlarını seyredebildiği oyunlardan bir tanesi.


Star Wars Jedi: Survivor

star wars jedi survivor sistem gereksinimleri
Canavar gibi oyun bilgisayarı isteyen oyunlar: Star Wars Jedi Survivor

Yine eli kulağında yapımlardan bir tanesi ve çıkış öncesi hem Türkiye fiyatı hem de sistem gereksinimleriyle bizim için imkansız hale gelmiş durumda. Tam 1.199 TL olan ön sipariş fiyatının üzerine bir de akıcı şekilde oynayabilmemiz için istenen sistem gereksinimleri tuzu biberi oluyor diyebiliriz. Jedi: Survivor için i5 11600K ya da Ryzen 5 5600X bir işlemciniz olması gerekiyor. Ekran kartı tarafında ise eğer RTX 2070 ya da RX 6700XT ekran kartınız yoksa, oyundan yüksek ayarlarda tam anlamıyla akıcı bir performans beklememeniz gerekiyor.


Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: