KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Steam’de En Çok Beklenen 10 Türkçe Dil Destekli Oyun: Liste Durumu Açıklıyor!

Paylaş

Özellikle geçen yıl, Türkçe dil desteği ile birlikte çıkan oyunların ülkemizde ne kadar popüler olduğunu görme şansı yakaladık. Baldur’s Gate 3, Diablo 4 gibi nice büyük yapımlar Türkçe diliyle piyasaya sürüldü ve Türk oyuncular, bu oyunları adeta bağrına bastı. Şimdi sizlere sunacağımız listemizde ise Steam’de en çok istek listesine eklenen oyunlar arasından Türkçe dil desteği olanları sıralayacağız. Oyunlara baktığımızda aslında bu listenin oyun yayıncıları ve geliştiriciler için birçok anlam ifade ettiğini de göreceksiniz.

10) Homeworld 3

Uzayda geçen bir gerçek zamanlı strateji oyunu olan Homeworld 3, Türkçe dil desteğiyle çıkacak ve en çok beklenen oyunlar arasında 10. sırada yer alıyor. Blackbird Interactive tarafından geliştirilen oyunun yapımcılığını köklü bir yayıncı ve geliştirici olan Gearbox Publishing yapıyor. Homeworld serisinin üçüncü oyunu 8 Mart 2024’te çıkacak. Homeworld 3 sistem gereksinimlerini de sitemizde bulabilirsiniz.

Homeworld 3 Türkçe dil desteği ile çıkacak.
Homeworld 3
 • Çıkış Tarihi: 8 Mart 2024
 • Geliştirici: Blackbird Interactive
 • Yayıncı: Gearbox Publishing

9) Horizon Forbidden West Complete Edition

İlk kez PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülen Horizon Forbidden West, harika açık dünyasını PC’ye de getiriyor. Aloy’un yeni macerasına da PC platformunda tanıklık etme fırsatımız olacak ve daha önce gelen Horizon Zero Dawn gibi büyük bir sevgiyle karşılaşacağını tahmin ediyoruz. Ülkemizde de PlayStation özel oyunlarına büyük bir ilgi var ve bunun Horizon Forbidden West üzerinde yansımalarını doğrudan hissedebiliyoruz. Oyun Türkçe altyazı ve arayüz desteğiyle karşımıza çıkacak.

Horizon Forbidden West Complete Edition
Horizon Forbidden West Complete Edition
 • Çıkış Tarihi: 2024
 • Geliştirici: Guerilla
 • Yayıncı: PlayStation PC LLC

8) Unrecord

Geçen yıl yayınlanan fragmanıyla büyük ilgi gören ve bir süre gündemde kalmayı başaran Unrecord da Türkçe dil desteği ile çıkacak. ABD ve birçok ülkede polislerin kullandığı göğüs kameralarını FPS türüne bir bakış açısı olarak yediren yapım, şimdiden en çok beklenen oyunlar arasında yerini alıyor. DRAMA tarafından geliştirilen oyunun herhangi bir çıkış tarihi bulunmasa da Steam’de en çok istek listesine eklenen oyunlar arasında yerini almayı başarmış durumda.

Unrecord Türkçe dil desteği ile çıkacak.
Unrecord
 • Çıkış Tarihi: Duyurulacak
 • Geliştirici: DRAMA
 • Yayıncı: DRAMA

7) Blight: Survival

Son yılların en çok ilgi gören türlerinden birisi olan hayatta kalma & korku türü orta çağ temasıyla birleşiyor. Haliyle, temaya ve türe olan ilginin ülkemizde ne kadar yüksek olduğunu da hesaba katarsak Blight: Survival’ın bu listede yer alması da o kadar normalleşiyor. İlgi çekici grafikleri ve orta çağ atmosferi ile gelen oyunun ne zaman çıkacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak Türkçe dil desteğine sahip olacağını ve en çok beklenen oyunlar arasında 7. sırada bulunduğunu görüyoruz.

Blight Survival
Blight: Survival
 • Çıkış Tarihi: Duyurulacak
 • Geliştirici: Haenir Studio
 • Yayıncı: Haenir Studio

6) Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Geliştirme süreci yılan hikayesine dönen oyunlar kervanına uzun süre önce katılan Bloodlines 2’nin en çok beklenen oyunlar arasında olmaması sürpriz olurdu. Sevilen ilk oyundan sonra gelişi dört gözle beklenen fakat bir türlü oyuncular karşısına çıkamayan yapım, 2024 yılında çıkacak oyunlar arasında gösteriliyor. Sürpriz bir erteleme yaşanmaz ya da ekstrem bir olay olmazsa bu yıl içerisinde çıkması bekleniyor.

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2
 • Çıkış Tarihi: 2024
 • Geliştirici: The Chinese Room
 • Yayıncı: Paradox Interactive

5) Enshrouded

Hayatta kalma ve üs inşa etme denildiğinde Türk oyuncuların ilgisi otomatik olarak bu yöne doğru kayıyor. Özellikle işin içinde arkadaşlarla birlikte oynayabilme seçeneği de varsa, ilgi git gide büyüyor. Bu ilginin bir meyvesi olarak Türkçe dil desteği ile çıkacak Enshrouded da listemizde yerini alıyor.

Enshrouded
Enshrouded
Editör Notu: Enshrouded'ın demo sürümünü bundan birkaç ay önce deneyimlemiştim. Teknik olarak hiç hazır görünmüyordu ve oyunun çekirdek elementleri, beklenen eğlenceyi sunamıyordu. Tabii ki tam sürümü bekleyip nelerin değiştiğini göreceğiz fakat şimdilik beklentileri çok yüksek tutmamak gerektiğini söyleyebilirim.
 • Çıkış Tarihi: 24 Ocak 2024
 • Geliştirici: Keen Games GmbH
 • Yayıncı: Keen Games GmbH

4) S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

Rusya & Ukrayna savaşının göbeğinde kalan ve bu savaştan fazlasıyla etkilenen GSC Game World, zor olanı başarıp oyunlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Merakla beklenen ve zorlu geliştirme sürecinin sonuna gelmeyi başaran yapım bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek. Zone’a yeniden girip korkunç ve kasvetli bir ortamda hayatta kalmaya, anomaliler ile mücadele etmeye çalışacağız. Bütün bunları Türkçe dil desteği sayesinde kendi dilinde yapabilecek olmamız da oyunun gördüğü ilginin artması konusunda önemli bir rol oynuyor.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
 • Çıkış Tarihi: 5 Eylül 2024
 • Geliştirici: GSC Game World
 • Yayıncı: GSC Game World

3) Frostpunk 2

Toplumsal bir hayatta kalma ve şehir kurma oyunu olan Frostpunk 2, ilk oyunun başarısının ardından fazlasıyla beklenen oyunlar arasında. Türkçe dil desteğine sahip olacak olmasıyla ülkemizde de heyecan ile beklenen yapım, bu yıl içinde piyasaya sürülecek. Stratejik kararlar alarak toplumunuzu, şehrinizi yönettiğiniz ve kıyamet sonrası bir atmosfere sürükleneceğiniz oyun, listede ilk 3’e girmeyi başarıyor.

En çok beklenen oyunlar
Frostpunk 2
 • Çıkış Tarihi: 2024
 • Geliştirici: 11 bit studios
 • Yayıncı: 11 bit studios

2) Manor Lords

İlk etapta Türkiye’ye özel bir fiyatlandırma ile çıkacağını bildiğimiz fakat Steam’in dolar kuruna geçmesiyle işlerin değiştiği Manor Lords, elbette en çok beklenen oyunlar arasında yerini koruyor. Özel fiyatlandırma MENA-USD bölgesi için hala geçerli olacak fakat yayıncıyla yaptığımız görüşmelerden sonra yeni detaylar öğrendik. Yayıncı fiyatın bizim için hala biraz pahalı olabileceğini belirtirken bu konuda ellerinden daha fazlasının gelmediğini anlatarak üzgün olduklarını ifade etmişlerdi. Türkiye’de en çok istek listesine eklenen yapımlar arasında olduğunu tahmin ettiğimiz Manor Lords’a dair tüm detayları ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Manor Lords
Manor Lords
 • Çıkış Tarihi: 26 Nisan 2024
 • Geliştirici: Slavic Magic
 • Yayıncı: Hooded Horse

1) Hades 2

Rogue-like türünde çeşitliliği ve oynanışının akıcılığı ile büyük ilgi gören ilk yapımın başarısı, ikinci oyunu en çok beklenen oyunlar arasına sokmayı başardı. Listeye ilk sıradan giren Hades 2, Türkçe dil desteği ile çıkacak en çok istek listesine eklenen oyunlar arasında ilk sırada yer alıyor. Aynı zamanda, dil seçeneklerinden bağımsız olarak da Steam’in en çok beklenen oyunu olma ünvanına sahip. Supergiant’ın devam oyunu, Türkiye’de ve dünya genelinde merakla bekleniyor.

Hades 2
Hades 2
 • Çıkış Tarihi: Duyurulacak
 • Geliştirici: Supergiant Games
 • Yayıncı: Supergiant Games

Türkçe dilinde çıkacak en çok beklenen oyunlar, aynı zamanda önemli bir konuya da ışık tutuyor

Sonuç olarak Steam’de Türkçe dil desteğinin ne kadar önemli bir kriter olduğunu ve bağımsız stüdyoların, bu konuda büyük şirketlerden daha hassas olduğunu görüyoruz. Steam’de dil seçeneklerinden bağımsız olarak eklenen oyunlar arasında ilk ikisinde Türkçe dil desteğinin de bulunduğunu görüyoruz. Türkiye’deki oyuncular, platformun dolar kuruna geçmesiyle birlikte artık oyun satın alımları için uygunluk ile birlikte Türkçe seçeneğini de daha ön plana almaya başladılar.

Küresel çapta her yıl on binlerce oyunun yayınlandığı platformda kaybolup gitmek istemeyen bağımsız yapımcılara, oyunlarına Türkçe dil desteği eklemelerini de tavsiye ediyoruz. Çünkü bu, platformda önemli bir kullanıcı sayısına sahip Türk oyuncuların istek listesine ekleme ve satın alım kararlarını da doğrudan etkiliyor.

Umuyoruz ilerleyen dönemde Türkçe seçeneğiyle çok daha fazla oyun piyasaya sürülmeye başlar ve bunlar hakkında da uzun uzun konuşabiliriz. Şimdilik listemizde sizlere aktaracaklarımız bu kadardı. Sizler de bu oyunlar arasından en ilginizi çekeni ve sizi en şaşırtanı yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

5 YORUMLAR

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: