Trepang2 İnceleme

Paylaş

Trepang2 incelememize hoş geldiniz sevgili aksiyon FPS oyunu severler! Team17’nin yayınladığı ve Trepang Studios tarafından geliştirilen yeni birinci şahıs nişancı oyunu, uzun süredir sektörde yara gibi kanayan bir boşluğu doldurmak için gelmiş. Aksiyon filmlerinden fırlama hareketler, elinizin altında akan bir oynanış ve yılan gibi kıvrım kıvrım bir hikaye görmek isteyenler bu tarafta toplansın. Son yıllarda bitirdikten sonra ekran karşısında alkışladığım ilk oyun olan Trepang2 kesinlikle bu yıl en iyi 10 oyun listemde yerini aldı bile. Gelin şu güzelliğin detaylarına birlikte bakalım!

Trepang2 - İnceleme
Trepang2 – İnceleme

Trepang2 inceleme: Bitirdikten sonra ekran karşısında alkışladım

Bu iddialı girişin kesinlikle bir sebebi var. Küçük stüdyoların büyük işler başardığını görmek beni ne kadar heyecanlandırıyorsa, harika oyunlar oynamak da aynı şekilde nabzımı artırıyor. Şimdi ise karşımızda adını ilk kez duyduğumuz bir stüdyo, güvenilir bir indie yayıncısı ve muazzam bir oyun var. Korkmayın! İncelemenin tamamında size sadece oyunu övmeyeceğim. Tokat vurulması gereken bazı noktaları olduğunu da baştan belirtelim.

Hikâyeden girerek oyunun benim nezdimde en başarılı olduğu konulardan birisini vurgulamak istiyorum. Aynı zamanda spoiler vermemek adına hikaye detaylarını kısıtlı tutarak sizin oyun deneyiminizi zedelemeden ne anlatabilirsem anlatacağım.

Trepang2

Oyundaki karakterimizin ismi 106, evet. Biz 106’yız. Horizon adında “kötü adamlardan” oluşan bir şirket bizi kaçırmış ve imdadımıza ise Syndicate adındaki bir diğer oluşum yetişiyor. Oyunun başlarında bize anlatılana göre Horizon şeytani emelleri olan ve anomalilerle uğraşan bir şirket. Aynı zamanda kendi silahlı güçleri de var. Syndicate ise bu şeytani gücü dünya üzerinden silmeye ve “dünyayı bunlardan kurtarmaya çalışan iyilik meleklerinden” oluşuyor. Syndicate ekipleri ile birlikte operasyonlara katılıyor, Horizon’un çökmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

Başta size klasik bir aksiyon oyununun hikayesini oynuyormuşsunuz gibi hissettiren Trepang2 öyle kırılma noktalarına sahip ki bir anda gerçekten 106 oluyor ve karakteriniz ile tamamen bütünleşerek ilerlemeye devam ediyorsunuz. Son zamanlarda hikayesi bu kadar güzel büklüm büklüm olan çok az oyun oynadım, bu anlamda stüdyonun anlatı ekibini gerçekten bütün içtenliğimle tebrik ediyorum. Genel olarak hikayede giriş, gelişme ve sonuç bölümleri harika şekilde anlatılmış.

Trepang2
Trepang2’de ufak bir The Backrooms göndermesi de yapılmış.

Oyunun belirli bölümlerinde insan olmayan düşmanlara karşı da savaşıyorsunuz fakat bu sekanslar genelde bir bölüm uzunluğunda olduğundan toplama vurulduğunda oyunun %10’luk bir kısmını kapsıyor. Aynı zamanda belki de oyunda en zorlandığım kısımların bunlar olduğunu söyleyebilirim. Aksiyon FPS oyunu olarak ilerleyen Trepang2, yer yer tam bir korku/gerilim oyununa dönüşmeyi de başardı. Sonrasında ise özüne dönerek adeta “ben bunu da yapabiliyorum” der gibi beni düşmanların arasına bırakmaya devam etti.

Elinizin altında eriyen bir oyun düşünün!

Hikaye kısmını övdüğüme göre şimdi biraz da oynanış mekaniklerini övebilirim! İlk kez fragmanlarını görüp kendisine tanık olduğumda “bunu insanlarla paylaşmalıyım” diyerek bir yazı hazırlamıştım. O yazının başlığında da “Bu zaman kadar neredeydin dedirten oyun!” ifadelerini kullanmıştım. İlk kez bu yıl çıkan bir oyun bana öncesindeki düşüncelerimi yutturmadı ve inanılmaz keyif aldım.

Oyunun hareketli bir yapıya sahip olduğu fragmanlardan falan gözünüze çarpmıştır. İşte o fragmanlarda gördüğünüz bütün hareketlilik gerçek anlamda oynanışa da çok iyi yedirilmiş. Karakterinizin hareket kabiliyeti, kontrol tuşlarıyla birlikte ortaya yağ gibi oynanış sekansları çıkartıyor. Öyle ki etrafınızda düşmanlar yokken bile bu gezinme yeteneğinizi sonuna kadar kullanmak istiyorsunuz.

Trepang2
Bazı bölümlere girerken farklı ekipmanları otomatik olarak kuşanıyorsunuz ve bazı etkileri oluyor.

Oyunun dinamizmi bir kenara, silah kullanımı, vuruş hissi ve yakın dövüş mekanikleri de oldukça iyi şekilde tasarlanmış. Karakterinizin odaklanma ve görünmez olma gibi iki özelliği bulunuyor. Odaklandığınızda “bullet time” devreye giriyor ve oyunun temposu bir anda ağır çekime dönerek tam bir aksiyon filminin içindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Görünmez olmak ise işlerin sizin için iyiye gitmediği anlarda gözden kaybolup etraftan can ve mühimmat toplarken işinizi görüyor. Aynı zamanda gizli şekilde düşmanlara yaklaşmak isteyen oyuncular için de farklı opsiyonların kapısını araladığını söyleyebilirim.

Oyundaki gore seviyesi de YouTube videolarınızın yaş kısıtlaması almasına sebep olabilecek kadar yüksekken rahatsız ediciliği ise bir o kadar az. Zaten inanılmaz hızlı ilerleyen savaşlarda artık düşmanlarla değil de sayılarla mücadele ettiğinizi hissetmeye başladığınız için bir süre sonra kimi nasıl öldürdüğünüze bakmıyor, anın tadını çıkartıyorsunuz. Tabii düşmanları katlederken yaratıcılığınızdan faydalanıp bir şeyler yapmaya çalışırsanız, oyun buna da müsaade ediyor.

İster başrol gibi sıka sıka ilerleyin, isterseniz de çetin bir mücadeleye dalın

Zorluk ayarlamak konusunda da özgürsünüz. Zira oyunda 5 farklı zorluk seçeneği bulunuyor ve usta FPS oyuncularını hem hızlı hem de zorlu dakikalar bekliyor. Ben oyunu normal zorluk seviyesinde bitirdim ve zorluk anlamında da fazlasıyla tatmin oldum. Zira normal ikinci kademe zorluk seviyesi olsa da yer yer ter döktüğüm ve gerçekten zorlandığım anlar oldu.

Trepang2
Oyundaki boss sayısı oldukça fazla ve küçük bir kısmı sadece ana hikaye için tasarlanmış. Yan görevlerde de birçok boss savaşı sizi bekliyor olacak.

Sanırım Trepang2’de beğenmediğim tek kısım oyunun uzunluğu ve boss savaşları olacaktır. Ek olarak boss yapay zekalarının daha iyi davranmasını beklerdim. Oyunda ana senaryoda birkaç boss bulunuyor fakat hikayeye yedirilmeyen yan görevlerde çok daha fazlası sizi bekliyor olacak. Çeşitlilik anlamında yeterli olsa da her boss ile farklı yöntemlerle savaşabilmeniz konusunda bir kısırlık söz konusu olduğunun altını çizmeliyim. Yani bazılarının belli bölgelerine vurduğunuzda hasar alsa da genelde bütün şarjörlerinizi üzerine boşaltarak tüm boss düşmanları alt edebiliyorsunuz.

Trepang2 kaç saat sürüyor?

Oyunun uzunluğuna gelecek olursak sizi 6 saatlik bir senaryonun beklediğini söyleyebilirim. Ancak ana görevlerin iki katı kadar yan görev de bulunuyor. Bu nedenle senaryo bittikten sonra size sunacağı her şeyi tükenen bir oyundan ziyade, aslında odağını ana hikayeye değil de oynanış mekaniklerine çevirmiş bir oyun ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu kadar güzel tasarlanmış ve çok güzel yazılmış bir senaryonun kısa sürmesi tadını damağımda bıraktı da diyebilirim.

Grafikler, atmosfer ve teknik detaylara gelecek olursak

Unreal Engine oyun motoru teknolojisiyle geliştirilen Trepang2 görsellik açısından muazzam bir şölen sunuyor. Hafif karanlık atmosferleri, mükemmel aydınlatmaları, doku çözünürlükleri ve yansıma kalitesiyle sanatsal anlamda da harika bir iş çıkartıldığını söyleyebilirim. Bununla birlikte belli başlı sekanslar dışında hiçbir yerde bir performans düşüşü söz konusu olmadı. Ancak 6 saatlik ana senaryo deneyimim sırasında iki kez oyun kaynaklı çökmeler yaşadığımı da belirtmeden geçmemeliyim. Yine de oyun çabuk açıldığı ve yükleme ekranları kısa sürdüğü için bu iki çökme de bende öfke uyandırmadı. Tabii oyunun çıkış öncesi bir sürümünü oynadığım için bunun daha fazla oyuncuya ulaşıldığında güncellemelerle kolayca çözülebileceğini düşünüyorum.

Trepang2
Oyun aydınlatmaları anlatımda kullanmayı çok seven insanlar tarafından yapılmış.

Bölüm tasarımları ise gönlünüzce savaşmanıza izin veren, hareket kabiliyetinizi sonuna kadar kullanmanız için detaylarıyla birlikte karmaşık ancak oldukça da basit bir yapıya sahip. Düşmanlarınızla savaşırken birkaç tur attığınızda her bölümün belirli noktalarını hafızanıza kaydedip savaş sırasında avantajınıza kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bölümlerin atmosferi de içinde bulunduğunuz göreve ait hissedebilmek konusunda size hayli yardımcı oluyor.

Uzun lafın kısası

Velhasıl kelam Trepang2 son yılların en iyi aksiyon FPS oyunlarından birisi olmuş. Bunu Trepang Studios gibi nispeten küçük bir ekibin yapması ise oyunu özel kılan yönlerinden birisi. Zira kapanış ekranında 50’ye yakın isim görmüş olsam da oyunun arkasında temelde yalnızca 5 kişi bulunuyor. Muhtemelen dış kaynaklar ve özel teşekkürlerle birlikte kapanış ekranını da ancak o kadar uzatabilmişler. Ekibin boyutuyla oyunun kalitesinin tezatlığı da aslında küçük ekiplerle büyük işler başarılabileceğinin güzel bir kanıtı olmuş.

Oynanışın elinizin altında erimesi, savaşların özgürlüğü ve kıvrım kıvrım hikayesi ile Trepang2 tüm FPS severlerin oynaması gereken bir oyun olmuş. Şu anda fiyatı belli olmadığı için bir şey söylemek güç ancak Türkiye fiyatlandırması uygun olursa kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım.

Trepang2’den size aktaracaklarım şimdilik bu kadardı, bir başka incelemede daha görüşmek dileğiyle, sevgi ve oyun ile kalın.

Trepang2 - Nihai Puan
Trepang2 – Nihai Puan
Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Trepang2 incelememize hoş geldiniz sevgili aksiyon FPS oyunu severler! Team17'nin yayınladığı ve Trepang Studios tarafından geliştirilen yeni birinci şahıs nişancı oyunu, uzun süredir sektörde yara gibi kanayan bir boşluğu doldurmak için gelmiş. Aksiyon filmlerinden fırlama hareketler, elinizin altında akan bir oynanış ve yılan gibi...Trepang2 İnceleme