Sony Nerede Hata Yaptı? The Last Of Us Part I PC’de Neden Bu Kadar Sorunlu?

Paylaş

Bildiğiniz üzere The Last Of Us Part I, 28 Mart tarihinde oyuncularla buluşmuştu. Adeta bir şaheser niteliğinde olan bu yapımı deneyimlemek için herkes heyecanlı bir bekleyiş içerisindeydi. Zaten PlayStation portlarından gelen oyunlar PC tarafına güzel uyum sağlıyordu. Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi…

The Last Of Us Part I sorunları saç baş yoldurdu

Şahsen ben günlerdir oyunu düzgün bir şekilde oynayabilmek için bekliyorum. Yetmezmiş gibi gerekli güncellemeler de ne yazık ki yapılmıyor. The Last Of Us Part I, adeta sistem öldüren bir optimizasyonla karşımıza çıktı. Düşük FPS değerleri bir yana, görsel yırtılmaları, stuttering sorunları, oyundan atmalar ve daha birçok sorunla karşı karşıya kalan oyuncular haliyle firmaları topa tutmaya başladı. Özellikle Steam üzerinde ilk başlarda “çoğunlukla olumsuz” inceleme alan yapım, şimdilerde ise “karışık” bandında geziyor.

Naughty Dog, Twitter üzerinden durumun farkında olduklarını ve güncellemeler ile bu sorunları çözeceklerini belirtmişti. Bu açıklamanın ardından v1.0.1.5 ve v1.0.1.6 isimli iki farklı yama yayımlandı. İlk güncellemede bazı performans sorunları düzeltildi ve oyundan atma durumlarına bakıldı. İkinci güncelleme ise oyunun shader yükleme belleğindeki sorunu düzeltme amacıyla yapılmıştı. Eğer oyunu oynamaya çalıştıysanız gölgelendirici önbelleğinin saatlerce yüklenemediğini fark etmişsinizdir.

Sony Nerede Hata Yaptı? The Last Of Us Part I PC'de Neden Bu Kadar Sorunlu?

Oyun adeta bir sistem katili. Özellikle VRAM yani Video Ram kullanım oranı çok fazla. Ne kadar iyi bir sisteminiz olursa olsun CPU harcaması da yükseklerde olduğu için oyundan tam performans alamıyorsunuz. Diyelim ki her şey çok iyi gidiyor ve oyun sorunsuz görünüyor, bu sefer mouse stuttering ile uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Yani oyunu nereden tutmak isterseniz orada elinizde kalıyor denebilir. İşte bu durum, oyuncuların canını çok sıksa bile PlayStation’un en güçlü kalesi olan Naughty Dog‘u ise gözlerden düşürmeyi başardı.

Peki Sony nerede hata yaptı?

Aslında tek hatası oyunun port çalışmasını Iron Galaxy ekibine vermesiydi. Iron Galaxy stüdyosu, Extinction ve Killer Instinct Season 3 gibi oyunları geliştirmenin yanı sıra daha çok port projelerine bakıyordu. Batman Arkham Asylum, Batman Arkham Knight, Borderlands 2 ve Lord of the Rings Online gibi yapımlarda port çalışmaları yürütmüşlerdi. Oyuncular Batman Arkham Knight optimizasyonu için bu firmayı suçlamakta doğal olarak haklıydılar. Oyun PC tarafına gerçekten çok kötü bir çıkış yapmıştı ve hatalar ile doluydu. Nitekim aylar içerisinde gelen irili ufaklı güncellemeler ile birlikte oyunu düzeltmiş olsalar bile yine de akıllara böyle kötü bir şöhretle kazınmış oldu.

The Last Of Us Part I

Ancak burada durum biraz farklı. Stüdyonun kullandığı dosyalar sorunlu ve hatta geçmiş sürümlerden kalma dosyalar olduğu ortaya çıktı. Oyunun Oodle versiyonu 2.9.6 olarak kullanılıyor. Bu dosya, shader yüklemesini zorlaştıran ve oldukça sorunlu bir dosya olarak biliniyor. Ayrıca DLLS dosyalarının bazılarında da sorun olduğu için oyun içi görsellikte fazlaca yırtılmalar meydana geliyor. Kullanılan bu hatalı ve yanlış dosyaların hiç kontrol edilip edilmediğini merak ediyoruz.

Ayrıca The Last Of Us Part I bildiğiniz üzere ertelenmiş bir oyundu. Mart başında çıkacakken tam 25 gün ertelenerek ay sonuna atılan yapım, en azından bir kontrol edilerek piyasaya sürülebilirdi. Erteleme süreci içerisinde hiç mi açıp oynayan olmadı bu oyunu yani?

İleriki günlerde neler olacak?

Elbette oyun böyle kalmayacaktır. Sony ve Naughty Dog itibarını korumak amacıyla oyuna büyük bir güncelleme getirmeyi planlıyor. Yayımlanan bu iki güncelleme ve daha sonra gelecek bir güncelleme de oldukça ufak boyutlu ve minik sorunları çözmeye odaklı. İleriki günlerde çok daha büyük bir güncellemenin geleceği belirtiliyor ve sorunların %70’nin çözüleceği düşünülüyor.

Gönül isterdi ki diğer PlayStation portları gibi sorunsuz ve oynaması rahat bir şekilde karşımıza gelseydi. Böylesine muhteşem bir hikayeye sahip ve ödüller almış bir oyunun bu kadar kötü bir port süreci yaşaması hiç iyi olmadı. Önümüzdeki günlerde gelecek güncellemelerden sizi haberdar edeceğiz.

The Last Of Us Part I
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: