Minecraft Kürsü Yapımını ve Ne İşe Yaradığını Tüm Detaylarıyla Anlattık!

Paylaş

Minecraft kürsü yapımı yardımıyla birlikte kürsü yapabilir ve köylülerinize kütüphaneci mesleği verebilirsiniz. Görselli bir şekilde kürsü nasıl yapılır ve ne işe yarar anlattık!

Minecraft Kürsü Ne İşe Yarar?

Minecraft’ta kürsü, köylülere meslek vermenize yarar. Kütüphaneci köylü yapabilir ve bu köylüden büyülü kitaplar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda kitap ve tüy üreterek aldığınız notları kürsüye yerleştirebilirsiniz.

Oyuncular tarafından genellikle köylülere meslek vermek için üretilen kürsü aslında epey önemli bir blok. Ayrıca tüm köylü mesleklerini, meslek bloklarını ve sattıkları eşyaları listelediğimiz en kapsamlı Minecraft rehberimize Minecraft Köylü Meslekleri ve Ticaret Tabloları içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Minecraft Kürsü Ne İşe Yarar
Köylülerin erişebileceği bir yere kürsü koyarsanız kütüphaneci köylü elde edersiniz.

Elbette kütüphaneci köylüyle takas yaparken kitaba ihtiyaç duyulacak. Merak etmeyin bu konuda da daha öncesinden sizler için detaylı rehber hazırlamıştık. Kitap üretimini öğrenmek için Minecraft Kitap Yapımı içeriğimize gidebilir ve oradaki aşamaları takip ederek kitap üretebilirsiniz.

Siz sormadan biz cevaplayalım, büyülü kitaplar ne yazık ki kürsülere yerleştirilemiyor. Oyunda bulunan büyülü kitaplar Minecraft’ın en son sürümü olan 1.20’de sadece örs yardımıyla eşyalara işlenebiliyor ya da diğer büyülü kitaplarla birleştirme yapılabiliyor. Aşağıdaki ilgili bağlantılardan hem örs yapımına hem de büyü masası yapımına ulaşabilirsiniz.

Minecraft Kürsü Yapımı (Görselli ve Adım Adım)

  • Kürsü yapımı için odunlarınızı önce tahtaya sonra da tahta basamağa çevirin.
  • Bir adet kitaplık üretin.
  • Çalışma masasının en üst satırına 3 adet yan yana olacak şekilde tahta basamak yerleştirin.
  • Orta noktaya kitaplığı koyun.
  • Kitaplığın altına tekrardan bir basamak yerleştirin.
  • Kürsü yapımıyla elde ettiğiniz bloğu çalışma masasından çantanıza alın.
Minecraft Kürsü Yapımı Tarifi
Minecraft kürsü yapımı için 4 adet tahta basamak ve 1 adet kitaplığa ihtiyacınız var.

Sizler için hazırladığımız aşamaları sırasıyla uygulayarak Minecraft kürsü yapımını tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda yukarıdaki kürsü yapımı görselinden ve hatta aşağıdaki videodan dahi yardım alabilirsiniz.

Minecraft Kürsü Yapımı Videosu

Kürsüyü yaptıktan sonra dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken çalışma masasından kürsüyü çantanıza sürüklemek ve uygun gördüğünüz yere yerleştirmek.

Hangi Tür Odun Kullanılmalı?

Minecraft kürsü yapımı için özel bir odun türü kullanmanıza hiç gerek yok. Etrafınızda yetişen dilediğiniz bir ağacı oduna çevirebilir ve ardından kürsü üretmek için tahta basamağa dönüştürebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken tek husus üretim esnasında kullanılan basamakların aynı olması gerektiği. Yani bir kürsü üretirken dört farklı tahta basamak kullanmak yerine tek bir odun türünden üretilmiş basamak kullanmalısınız. Aksi taktirde kürsü üretemeyebilirsiniz.

Kürsü Sistemlerde Kullanılabilir Mi?

Evet, otomatik çalışan bazı Minecraft sistemlerinde (farm) kürsü kullanılabiliyor. Hatta kürsüye yerleştirilen kitap ve tüyün hangi sayfada olduğu ve ne yazdığı bile kompleks sistemlerde önemli olabiliyor.

Minecraft Kürsüyle Köylülere Meslek Verme
Minecraft’taki 13 köylü mesleğinden bir tanesi kürsüyle verilebiliyor.

Kitabın hangi sayfada olduğuna ihtiyaç duyulan bir Minecraft sistemi inşa ediyorsanız kızıltaş meşalesi, kuvars ve ısıtılmış taşlarla üretilen kızıltaş karşılaştırıcısına ihtiyacınız olacak.

Kürsüyle Köylülere Meslek Nasıl Verilir?

Bir köylüye kütüphaneci mesleği vermek istiyorsanız kürsüyü doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz. Peki doğru bir şekilde kürsü nasıl yerleştirilir? Kürsü gibi diğer tüm köylü meslek bloklarını köylülerin erişebileceği yerlere koymalısınız.

Örneğin ulaşılmayacak bir şekilde 3 blok yukarı yerleştirmeniz durumunda köylü mesleğini alamaz haliyle kütüphaneci olamaz. Genellikle bu tarz meslek blokları yere yerleştirilir. Kısacası köylünün çarpabileceği şekilde kürsüyü yerleştirdiğiniz taktirde köylü mesleğini edinir.

Sonuç:

Minecraft kürsü yapımı içeriğimizin böylelikle sonuna geldik. Hem kürsü yapımını hem de kürsüler hakkında merak edilen / bilinmesi gereken tüm detayları sizler için anlattık.

Rastgele bir Minecraft içeriğimize gitmek istiyorsanız sizler için epey güzel bir içerik seçtik. Oyunun sunucularını listelediğimiz En İyi Minecraft Sunucuları listemize giderek arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz birbirinden farklı ve oyuncular tarafından en çok sevilen Minecraft sunucularını görebilirsiniz.

Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: