Avrupa Komisyonu, Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alımını Onaylamaya Hazırlanıyor Olabilir

Paylaş

Reuters tarafından bildirildiği üzere bazı güvenilir kaynaklar, Microsoft’un son dönemde gündemden düşmeyen Activision Blizzard satın alımı için iyi bir gelişme yaşanacağını söylüyor. Söylenene göre Avrupa Birliği, 69 milyar dolarlık satın alımı onaylamaya hazırlanıyor ve hatta kararın tarihi bile belirlenmiş.

Avrupa Birliği 15 Mayıs’ta Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını onaylayabilir

Avrupa Komisyonu, Reuters‘ın kaynaklarından aldığı bilgilere göre 15 Mayıs tarihinde söz konusu satın alımı onaylamaya hazırlanıyor. Microsoft’un Nvidia, Boosteroid (Ukrayna) ve Ubitus (Japonya) gibi bulut oyun pazarındaki rakipleriyle lisans anlaşmaları yapması üzerine Avrupa Birliği’nin de anlaşmayı onaylamasını bekledikleri söyleniyor. Kaynaklara göre söz konusu bu onay, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu’nun “bulut oyun pazarındaki rekabet” için endişeleri üzerine satın alımı engellemesinden üç hafta sonra gelmiş olacak.

Xbox Activision Blizzard Satın Alımını Tamamlamaya Çok Yakın
Xbox Activision Blizzard Satın Alımını Tamamlamaya Çok Yakın

Satın alımın tamamlanması durumunda Activision’un Call of Duty oyunları aynı zamanda yapılan anlaşma gereği Nintendo’nun oyun platformlarında da yer alacak. Steam tarafında ise Valve, Microsoft’a güvendiğini söyleyerek herhangi bir lisans anlaşması imzalama gereği duymamış.

Kararın açıklanması için belirlenen son tarih 22 Mayıs olarak belirlenmiş durumda fakat kaynaklara göre bir hafta öncesinden kararın duyurulması bekleniyor. Komisyon henüz bu konu ile ilgili herhangi bir yorum yapmamış bu nedenle kesin bir şey söylemek zor. Neyse ki 15 Mayıs’a çok kalmadı, yakın zamanda Avrupa Komisyonu’nun kararını da öğrenmiş olacağız.

Birleşik Krallık tarafına gelindiğinde ise işler hala karmaşıklığını koruyor. CMA’nın anlaşmayı reddetmesi üzerine Microsoft ve Activision Blizzard, kararı temyiz edeceklerini açıklamışlardı. Üzerinden çok zaman geçmeden Microsoft İspanyol bulut oyun hizmeti NWare ile 10 yıllık bir anlaşma imzaladı ve hemen ardından Avrupa Birliği’ni mağlup etmesi ile bilinen bir avukat ile birlikte çalışmaya başladı.

Microsoft’un Activision satın alımı sona doğru yaklaşıyor ancak nihai kararın ne olacağı konusunda bir şey söylemek şimdilik pek mümkün değil. Bizler de bütün oyuncular gibi olanları merakla takip ediyor ve Call of Duty oyunlarını Game Pass’te görmeyi dört gözle bekliyoruz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: