Microsoft’tan Ortalığı Karıştıracak Hareket: “AB’yi Yenen” Avukatı Tuttular!

Paylaş

Geçtiğimiz ay Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu, Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını engellemişti. Gerekçe olarak ise “bulut oyun pazarının” bundan kötü etkileneceği konusunda endişeleri olduklarını ifade etmişlerdi. Oyuncular tarafından sonucu merakla beklenen ancak bir türlü nihayete ulaşamayan meşhur satın alım için Microsoft’tan kritik bir hamle geldi. Şirket, AB’yi mahkemelerde devalarca mağlup etmesi ile bilinen bir avukatı tuttuklarını bildirdi.

Microsoft’tan “AB’yi yenen” avukat hamlesi, bu işleri değiştirebilir

Microsoft ve Activision Blizzard, kararın hemen ardından itiraz edeceklerini ve süreci ilerletmekte kararlı olduklarını bildirmişlerdi. Hatta Activision Blizzard yetkilileri satın alımın tamamlanması için “agresif şekilde” direnç göstereceklerini bile paylaşmışlardı. Bulut oyun pazarının kötü etkileneceği endişelerinin ardından Microsoft’un hamlesi de gecikmemişti.

Microsoft Activision Blizzard satın alımı için kritik bir hamle yaptı!
Microsoft Activision Blizzard satın alımı için kritik bir hamle yaptı!

NWare adındaki İspanyol bir bulut oyun hizmeti ile anlaşma yaparak CMA’nın endişelerinin haksız olduğunu kanıtlamaya çalışan Microsoft, anlaşmayı tamamlamaya kararlı görünüyor. Öyle ki çok yakın zamanda Xbox patronu Phil Spencer da şirketin anlaşma konusunda özgüvenli olduğunu ve aslında olmayan bir bulut oyun pazarı için endişe duyulduğunu dile getirmişti.

Şimdi de Avrupa Birliği’ni birkaç kez mağlup etmiş bir avukat olan “Daniel Beard KC” ile çalışıyorlar

The Telegraph’ın (Yahoo Finance aracılığıyla) bildirdiği üzere şirket Daniel Beard KC’yi işe aldı. Beard’ın şöhreti ise Avrupa Birliği’nin aldığı kararlara itiraz ederek değişiklik yapma konusunda başarılı olduğu davalardan geliyor.

Beard daha önce Apple ile çalışmış ve İrlanda’nın şirkete yasadışı devlet yardımı teklif ettiğini iddia ettiği için AB’nin şirketten 13 milyar dolar euro vergi ödemesini talep ettikten sonra itirazlarda görev almıştı. Apple, Beard’ın avukatlığında temyizlerinin çoğunu kazandı.

Şimdi ise Microsoft, Beard ile çalışıyor ve 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını engelleyen kararı temyiz etmede de Apple’da olduğu gibi bir başarı görmeyi bekliyor. An itibarıyla karar Avrupa Birliği’nde soruşturuluyor ve neticenin önümüzdeki iki hafta içinde geleceği söyleniyor. Bazı kaynaklara göre AB’nin anlaşmayı onaylaması bekleniyor.

Sony başta karara şiddetli şekilde itiraz etse de şimdilerde biraz geri çekilmiş durumda. Oyuncular ise Call of Duty oyunlarını Xbox Game Pass kütüphanesinde görmek için can atıyor.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: