Xbox Patronu Phil Spencer, CMA’nın Satın Alım Endişesi Hakkında Konuştu: “Bulut Oyun Pazarı Şu Anda Yok”

Paylaş

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu’nun engellediği Microsoft Activision Blizzard satın alımı gündemde yerini korumaya devam ediyor. Kinda Funny ile röportaj yapan Xbox patronu Phil Spencer, CMA’nın endişelendiği bir bulut oyun pazarının henüz var olmadığını söylüyor.

Phil Spencer CMA’nın endişelerini anlamsız buluyor

Spencer, CMA’nın Xbox Activision satın alım anlaşmasını engelleme kararının, kurumun “henüz gerçekten var olmayan” bir bulut oyun pazarı tanımına bağlı olduğunu söylüyor. Kinda Funny’e konuşan Spencer “Kendimize güveniyoruz” diyerek Microsoft’un satın alımda ne kadar yol kat ettiğini vurguladı.

Phil Spencer Xbox Activision Satın Alımı Hakkında Konuştu
Phil Spencer Xbox Activision Satın Alımı Hakkında Konuştu

“Sanırım şimdiye kadar onay üzerine çalıştığımız 14 yetki alanı var. Bunlardan dokuz kadarının da onayını almayı başardık. Ancak CMA’nın kararı bizde hayal kırıklığına sebep oldu. Bana göre bugün henüz var olmayan bir bulut oyun pazarını tanımlıyorlar. Tabii haklı oldukları noktalar da var.

Belki de yeni oluşan bir pazarda liderliğimiz olacak ve bu içerik bir şekilde başkalarının bu pazarda rekabet etmesini engelleyebilir. Ancak itiraz edeceğiz, konunun üzerine titreyeceğiz. Şirket çok ama çok kararlı. Activision Blizzard krallığı bizim ana stratejimiz değil ancak odaklandığımız stratejide işlerimizi kolaylaştırıyor. Bu yüzden regülatörler ile bu konu üzerinde çalışıyoruz.”

Konuyu kaçıranlar için

Microsoft uzun süredir Activision Blizzard firmasını bünyesine katmaya çalışıyor. Bunun için de çeşitli ülkelerden rekabet kurullarının onayını alması gerekiyor. Bu esnada Sony ise şirket ne kadar ılımlı yaklaşırsa yaklaşsın, yoluna taş koymaya çalışıyor. Konu hakkında yaşanan son gelişme ise Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu’nun bu satın alımı “bulut oyun pazarını kötü etkileyeceği” endişesi ile reddetmesi oldu.

Activision Blizzard ve Microsoft bu karara çok geçmeden itiraz etti. Aynı zamanda bir bulut oyun hizmeti ile 10 yıllık anlaşma imzalayarak da argümanlarını güçlendirmeye başladı. Henüz konuyla alakalı bir gelişme yaşanmasa da süreci sizler adına takip ederek gelişmeleri sizlere en hızlı şekilde aktarmaya gayret ediyoruz.

Aynı zamanda Kinda Funny röportajında Spencer, Redfall’ın yarattığı hayal kırıklığıyla ve şirketin Bethesda ya da Arkane üzerinde ilerleyen dönem stratejileriyle ilgili de güzel açıklamalar yaptı. İzlemek isterseniz yukarıdaki bağlantılı metne tıklayarak yeni sekmede videoyu inceleyebilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: