Microsoft’tan Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu’nu Etkilemek İçin 10 Yıllık Bir Anlaşma Daha Geldi!

Paylaş

Geçtiğimiz günlerde kararını açıklayan ve Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını bulut oyun sektörünün olumsuz etkilenebileceği kararıyla engelleyen Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu’nu ikna etmek için yeni bir anlaşma yapıldı. Microsoft, 10 yıllık bir anlaşma ile Xbox oyunlarını bulut hizmetine taşımayı kabul etti.

Microsoft’tan bulut oyunlar için Nware ile 10 yıllık anlaşma!

Şirket bugün yaptığı bir açıklama ile İspanyol bulut oyun platformu olan Nware ile Xbox ve PC oyunlarının -satın alım işleminin tamamlandığı takdirde Activision Blizzard oyunlarının da– yayınlanması için 10 yıllık bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Microsoft Başkanı Brad Smith konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Oyun sektöründe gelişmekte olan bulut segmenti için henüz erken olsa da, bu yeni ortaklık diğer yeni taahhütlerimizle birleştiğinde, daha popüler oyunları bugün olduğundan daha fazla bulut oyun akış hizmetinde kullanılabilir hale getirecek.”

Aynı zamanda Xbox’ın Patronu Phil Spencer da “Oyunculara en sevdikleri oyunları oynamaları için daha fazla yol sunma misyonumuzda tam hızla ilerliyoruz” açıklamasını yaptı. Microsoft’un bu stratejik hamlesi, geçtiğimiz günlerde CMA’nın bulut oyun sektörü ile ilgili endişeleri neticesinde satın alımı reddetmesinin üzerine geliyor.

Başkan Brad Smith, CMA’nın satın alımı reddettiğini duyurmasının ardından “Bu satın alma işlemine olan bağlılığımızı sürdürüyoruz ve temyize gideceğiz” açıklamasını yapmıştı. Görünen o ki itiraz sürecinde ellerini güçlendirebilmek adına bu yeni anlaşmayı da gündeme getirecekler.

Türk oyuncuların sosyal medyadaki tepkilerine baktığımızda, Activision Blizzard satın alımının tamamlanmasının dört gözle beklenildiğini görüyoruz. Haklı olarak, uçarı fiyattaki Call of Duty oyunlarını ve Diablo 4 gibi ülkemizde de oldukça ilgi gören bir yapımı Game Pass’te görmeyi hepimiz istiyoruz. Önümüzdeki dönemde de satın alımın takipçisi olup sizlere detayları en hızlı şekilde aktarmaya gayret edeceğiz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: