Birleşik Krallık’ın Microsoft Activision Blizzard Satın Alımı Kararı Açıklandı

Paylaş

Microsoft Activision Blizzard satın alımı süreci için önemli bir gelişme yaşandı. Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu’nun yayınladığı yeni karar bugün belli olacaktı ve nihayet duyuruldu. Microsoft’un 68.7 milyar dolar karşılığında Activision Blizzard’ı satın alması için çeşitli ülkelerin rekabet kurumları yavaş yavaş kararlarını açıklamaya devam ediyor. Ancak Birleşik Krallık tarafında CMA, bu satın alıma karşı çıkıyor.

Microsoft Activision Blizzard satın alımı CMA’ya göre “adil değil”

Aylar süren araştırma sürecinin ardından Birleşik Krallık düzenleyicileri bu satın alımın gerçekleşmemesi gerektiğini duyurdu. Verilen karardan önce ise Candy Crush, World of Warcraft ve Call of Duty gibi önemli markaları elinde tutan Activision Blizzard’ın Microsoft tarafından satın alınmasının, PlayStation üzerinde adil olmayan bir etkiye sebep olacağı öne sürülmüştü.

Bugün verilen kararın ise, Microsoft Activision Blizzard satın alımının gerçekleşmesi durumunda bulut oyun sektörü üzerinde yaratacağı etkiden endişelenilmesi nedeniyle olduğu belirtiliyor. Microsoft buna karşılık bir temyiz başvurusunda bulunacağını açıkladı.

Microsoft Activision Blizzard satın alımı süreci için önemli bir gelişme yaşandı. Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu'nun yayınladığı yeni karar bugün belli olacaktı ve nihayet duyuruldu. Microsoft'un 68.7 milyar dolar karşılığında Activision Blizzard'ı satın alması için çeşitli ülkelerin rekabet kurumları yavaş yavaş kararlarını açıklamaya devam ediyor. Ancak Birleşik Krallık tarafında CMA, bu satın alıma karşı çıkıyor.
Birleşik Krallık'ın Microsoft Activision Blizzard Satın Alımı Kararı Açıklandı

Microsoft’un başkanı Brad Smith temyize gidileceğini duyurdu

Microsoft Başkanı Brad Smith kararın hemen ardından “Bu satın alma işlemine olan bağlılığımızı sürdürüyoruz ve temyize gideceğiz” dedi. Açıklamanın devamında ise “CMA’nın kararı rekabet endişelerini giderecek pragmatik bir yolu reddediyor ve Birleşik Krallık’ta teknoloji inovasyonu ve yatırımını caydırıyor” ithamlarında bulundu. Ardından şöyle devam etti:

“Activision Blizzard’ın popüler oyunlarını 150 milyon cihazda daha kullanılabilir hale getirmek için sözleşmeler imzaladık ve bu anlaşmaları yasal çözümlerle güçlendirmeye kararlıyız. Uzun müzakerelerin ardından bu kararın, bu pazarın ve ilgili bulut teknolojisinin gerçekte nasıl çalıştığına dair kusurlu bir anlayışı yansıtıyor gibi görünmesi bizi özellikle hayal kırıklığına uğrattı.”

Bir Activision Blizzard sözcüsü de Microsoft’un temyiz kararının arkasında olduklarını ve yasal yollarla bunu ellerinden geldiğince destekleyeceklerini söyledi. Açıklama şu şekilde:

“CMA’nın raporu, Birleşik Krallık’ın teknoloji işletmeleri kurmak için cazip bir ülke olma hedefi ile çelişiyor. Temyiz ile bunu tersine çevirmek için Microsoft ile agresif bir şekilde çalışacağız. Raporun vardığı sonuçlar, ekonomik beklentileri giderek kötüleşen Birleşik Krallık vatandaşlarına zarar vermektedir. BK için büyüme planlarımızı yeniden değerlendireceğiz. Büyük ve küçük ölçekli küresel yatırımcılar, tüm söylemlerine rağmen Birleşik Krallık’ın açıkça iş dünyasına kapalı olduğunu not edeceklerdir.”

Microsoft Activision Blizzard satın alımı en zor sınavını veremedi

Özellikle endüstride de bu satın alımın en zor sınavının Birleşik Krallık’tan onay almak olduğu biliniyordu. Ancak verilen karar ile birlikte Microsoft’un satın alım anlaşması en zor sınavında takılmış gibi görünüyor. CMA daha önce de bu satın alımla ilgili Birleşik Krallık’taki oyuncular için “daha yüksek fiyatlar, daha az seçenek ya da daha az yenilik” ile sonuçlanacağına dair bir uyarı yayınlamıştı.

Aslında CMA’nın daha önceki ılımlı açıklamaları bugün için daha olumlu bir sonuca işaret ediyordu ancak Rekabet ve Piyasalar Kurulu sağ gösterip sol vurdu diyebiliriz. Kısa süre önce CMA bu satın alımın “Birleşik Krallık’ta konsol oyunlarıyla ilgili olarak rekabetin önemli ölçüde azalmasına yol açmayacağının” kabul edildiğini duyurmuştu. Ancak bugün satın alımın önüne koyulan engelin nedeni ise bulut oyun sektöründeki rekabetin olumsuz etkilenecek olması olarak gösteriliyor.

Sony’nin başından beri itiraz ettiği satın alım süreci bugün itibarıyla sekteye uğramış olabilir.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: