Aradığınız MMO Bu Olabilir: Türün Emektarlarından Yeni Bir Oyun Geliyor

Geçmişte MMO türünde başarılı bir ekip yeni oyunu üzerinde çalışıyor.

Paylaş

MMO oyunlarının tarihi her ne kadar oldukça eskiye uzanıyor olsalar da kimileri için bugünlerde bu tür beklenen seviyeye ulaşamadı. Son yıllarda sayısız MMO türünde oyun gördük, elbette bazıları oyuncuları bağımlılık yapacak derecede ekosisteminde tutmayı başardı ama hâlâ daha büyük bir oyuncu grubu eskilerdeki gibi MMO oyunlarının olmayışından şikâyet ediyor. Tam da böyle bir arayışın içerisindeyken tarihin ilk MMO’larından birini geliştiren ekipten yeni MMO oyunu geliyor.

MMO türünde deneyimli ekipten yeni MMO oyunu geliyor

Fantezi türündeki MMO’lardan Tibia, 1997 yılında piyasaya sürüldüğünde büyük ilgi görmeyi başarmıştı. MMO türünün doğuşuna tanıklık eden oyunun ardından gelen çağdaşları Ultima Online, EverQuest ve Runescape gibi MMO’lar bugün hâlâ sayısız oyuncuya ev sahipliği yapmaya devam ediyorlar ancak bu türdeki her oyunun kemik kitlesi, zamanındaki MMO oyunlarından bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorlar. Tibia’nın arkasındaki ekibin nihai amacı da bu eksik şeyi doldurmak ve oyunculara özlediği MMO deneyimini yeniden yaşatmak.

Tarihin ilk MMO'larından birini yapan ekipten yeni MMO oyunu geliyor.
Oyunun geliştirme sürecinden ilk görüntüler.

Yeni oyunları Persist Online’ın duyurusunun ardından sorulara yanıt veren geliştirici ekip, “Gerçek, eski tarz bir MMORPG tasarlamayı amaçladık ancak orklar, büyücüler ve büyüler yerine zombiler, silahlar ve beyzbol sopaları ile Persist Online, yüzlerce oyuncuyu mümkün olan en büyük özgürlükle kalıcı bir sunucuda bir araya getirecek.” ifadelerini kullandı.

Persist baş ürün yöneticisi Benjamin Zuckerer’e göre oyun iki CipSoft çalışanı tarafından esasında bir hobi projesi olarak başladı ve şu anda ekibin 14 özel çalışanı var. Zuckerer için bir MMO’nun cazibesi, oyuncular arasındaki çeşitli etkileşim olanaklarında ve bunlardan ortaya çıkan öngörülemeyen hikâyelerde yatıyor. Zuckerer tam da bu nedenle iyi bir MMO yapmak için bunu bir oyuncu topluluğuyla birlikte inşa etmeleri gerektiğini düşünüyor, bu nedenle Persist Online ilk olarak erken erişimde yayınlanacak.

Persist Online Fragmanı

Persist Online gece ve gündüz döngüsüne sahip kalıcı bir açık dünyaya sahip olacak ve instancing tekniği olmayacak böylece kendinizi bir arkadaşınızdan farklı bir bölümde bulmayacaksınız. Yani oyundaki her konum tek bir pocket’ta yer alacak. PvP’nin de yer alacağı oyun için CipSoft ekibi ekstra güvenlik sağlamak adına diğer oyuncularla takım kurabileceğinizi söylüyor ancak dost ateşinin bulunacağı konusunda uyarıyor.

Şimdilik oyuna dair paylaşılan detaylar bunlarla sınırlı. MMO türünün şahlandığı yıllardan bu yana bu türde çok fazla oyun gördük ve birçoğu da beklentilerinin altında ezildi ancak ilk MMO’lardan birinin tamamen tutkuyla yürüttüğü bu projenin başarılı olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz. Steam sayfası açılan Persist Online için şimdilik çıkış tarihi bilgisi paylaşılmış değil ancak dilerseniz oyunu istek listenize ekleyebilirsiniz. Oyunun Türkçe dil desteği ile geleceğini de belirtelim.

Kaynak:PC Gamer
Barış Bulut
Barış Bulut
Ömrü bir şeyler karalamakla geçen teknoloji ürünü.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: