CMA’dan Microsoft & Activision Blizzard Satın Alımına Bir Darbe Daha Geldi

Paylaş

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu (CMA), dün yayınladığı geçici bir emir ile iki şirketin birbirinden hisse almalarını yasakladı. Satın alımın önündeki en büyük engellerden birisi olan kurul dün bir “interim order” yayınlayarak Microsoft’un Activision hisselerini satın alması yasaklandı. Kısıtlama CMA tarafından daha fazla araştırma yapılıp yeni bir rapor hazırlanana kadar devam edecek.

CMA satın alıma darbe üstüne darbe vuruyor

Kararını 26 Nisan’da açıklayan CMA, Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını bulut oyun pazarına yönelik endişeleri nedeniyle reddetmişti. Dün yayınladıkları bir interim order (geçici emir) ile itiraz sürecinde daha fazla araştırma yapılıp yeni rapor hazırlanana kadar Microsoft ve bağlantılı şirketler grubuna bağlı tüm üyelerin Activision hisselerini satın alması yasaklandı. Aynı kısıtlama Activision tarafı için de geçerli.

Microsoft Activision Satın Alımına CMA'dan Yeni Darbe
Microsoft Activision Satın Alımına CMA’dan Yeni Darbe

Geçici emirdeki maddeler şu şekilde:

CMA’nın önceden yazılı izni olmadıkça, Microsoft ve ait olabileceği bağlantılı şirketler grubunun tüm üyeleri aşağıdakileri yapmamalıdır:

 • a.) Activision’da veya herhangi bir Bağlı Şirketinde bir menfaat edinmemelidir;
 • b.) Activision’da Menfaat sahibi olan veya zaman zaman Activision’ın işlerini yürüten bir kurumsal holding edinmemelidir
 • c.) yukarıdaki (a) ve (b) alt paragraflarında atıfta bulunulan bir Menfaati elde etme opsiyonuna sahip olmamalıdır.

  CMA’nın önceden yazılı izni olmadıkça, Activision ve ait olabileceği bağlantılı şirketler grubunun tüm üyeleri aşağıdakileri yapmamalıdır:

  • (a) Microsoft veya Bağlı Kuruluşlarından herhangi birinde bir menfaat edinmemelidir;
  • (b) Microsoft’ta Pay sahibi olan veya zaman zaman Microsoft’un işlerini yürüten bir kurumsal holding edinmemelidir
  • (c) yukarıdaki (a) ve (b) alt paragraflarında atıfta bulunulan bir menfaati elde etme opsiyonuna sahip olmamalıdır.

  Microsoft süreci tamamlamak için elinden geleni yapsa da henüz AB düzenleyicileri de kararlarını açıklamadılar. Avrupa Komisyonu’nun kararının önümüzdeki hafta içinde paylaşılması bekleniyor.

  Alparslan Gürlek
  Alparslan Gürlek
  Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
  guest

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Daha Fazla Atarita

  Oyun Gündemi: