Yeni Nesil MMORPG Türüne Öncülük Edenlerden Birisi: Black Desert Online

İlk kez 2000’lerin başlarında ciddi şekilde sektörde adından söz ettirmeye başlayan MMORPG oyunları hala büyük bir oyuncu kitlesinin favori oyun türü olarak varlığını koruyor. Ancak bugünün oyunları, teknolojik anlamda da gelişmiş olması sebebiyle ilk oynadığımız MMORPG’ler ile yolunu çoktan ayırmış durumda. Bu yol ayrımının bir başlangıcı olan ve yeni nesildeki ilk temsilcilerinden birisi olan Black Desert Online ise bu anlamda önemli bir yere sahip. Gelin BDO’nun nasıl bir oyun olduğuna birlikte göz atalım.

Black Desert Online’dan MMORPG anlamında ne beklemelisiniz?

Eğer çocukluğunuz, ergenliğiniz ya da gençliğiniz Metin2, Silkroad, Knight, Ultima gibi klasik MMORPG’ler ile geçtiyse BDO’ya ilk girişinizde bazı şaşkınlıklarınız olabilir. Çünkü Black Desert Online’da bu saydığımız oyunların alışılagelmiş huylarının bazıları geride bırakılmış. Teknolojinin ilerlemesinin de bir sonucu olarak karakterin hareket kabiliyeti, animasyonları ve dövüş sistemi alıştığımız MMORPG’lerden çok daha gelişmiş bir yapıya sahip.

Black Desert Online
Black Desert Online

Öte yandan grafikleriyle ve devasa dünyasıyla zaten eski oyunların teknik taraftaki kısıtlılıklarına sahip olmadığından, ciddi derecede büyük bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Karakter oluşturma ekranından tutun, oyun sonu içeriklerine kadar birçok alanda sınıfındaki oyunlara fark atan bir yapım. Belki hatırlayan olacaktır, Black Desert Online ilk çıktığında yayıncı şirketi oyunda karakter oluşturma müsabakası düzenlemişti. İnsanlar bu detaylı karakter yaratma ekranının nimetlerinden faydalanarak en güzel karakterleri oluşturup birbirleriyle yarışıyorlardı. Michael Jackson, Geralt of Rivia ve hatta Obama’yı bile oyun içinde yapabiliyorsunuz, öyle bir derinlik düşünün.

Ek olarak günümüzde birçok oyun, oynanış tarafını denize taşımayı başaramıyor fakat BDO bunu yapan oyunlardan birisi. Sadece karakterinize seviye atlatıp, yeni eşyalar peşinde koşarak sürekli aynı şeyleri yaptığınız bir oyun olmak istemediği açıkça ortada. Gemilere binip okyanuslarda aktiviteler yapabiliyor, dilerseniz sakin şekilde kıyıda balık tutabiliyor ya da arkadaşlarınızla birlikte bunun gibi birçok aktivitede yer alabiliyorsunuz. Bu anlamda size tanınan özgürlük de fazlasıyla yeterli.

Savaşlarının kombo tabanlı olması da bir yerde oyunda yeteneklerin de ön plana çıkmasını sağlıyor. Yani sadece karakteriniz çok güçlü olduğunda değil, aynı zamanda kombolarınız ve rakibinizin hareketlerini, zayıf noktalarını tahmin edebilmeniz de sizi PvP tarafında öne geçiriyor. Bu anlamda da Black Desert Online’ın türünün en iyi örneklerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

BDO şu sıralar oynayacak MMORPG arayıp da bulamayan herkesin seçimlerinden birisi olabilir. Şu anda Steam’de 19 TL gibi oldukça uygun bir fiyattan satılıyor. Eğer siz de oyunu daha önce oynadıysanız veya hala oynuyorsanız, yeni gelecek arkadaşlar için tecrübelerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Atarita - Oyuncuların Merkezi

Oyun hediyeleri, etkinlikleri ve şahane bir ortamı kaçırma!

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

En Yeniler

Öne Çıkanlar