NCSOFT MMORPG Sektöründeki 25. Yılını Kutluyor

Paylaş

Geliştirdiği ve yayıncılığını üstlendiği isimlerle MMORPG severlerin yakından tanıdığı NCSOFT, sektördeki 25. yılını “MMORPG Spirit” başlıklı bir videoyla kutladı. Video, içerisinde Lineage, AION ve Blade & Soul gibi şirketin kendi IP’lerini barındırıyor.

Geçmişten günümüze NCSOFT

Güney Kore merkezli NCSOFT, 1998’den bu yana pek çok MMORPG oyunuyla karşımıza çıktı. Şirketin ilk göz ağrısı Lineage olurken, en çok tanınan IP’si ise yayıncılığını üstlendiği Guild Wars oldu. 1998’de çıkan Lineage, MMORPG türünün ilk ürünlerinden biriydi. Oyun, içinde barındırdığı rekabet unsuru ve büyük ölçekli savaşlarıyla türün standartlarını belirleyen ilk isimlerden biri oldu.

2003’te çıkan Lineage 2 ise 3D grafikleriyle ilk oyundan çok daha büyük bir başarı yakaladı. İlk oyunun 150 yıl öncesinde geçen Lineage 2, dünya çapında milyonlarca oyuncuya ulaştı. Lineage 2’nin Mart 2007’de bir milyondan fazla tekil oyuncusu vardı. İkinci oyunun mobil versiyonu Lineage 2 M, 2019’un sonunda çıktı ve o da adından söz ettirmeyi başardı.

Savaşları gökyüzüne taşıyan AION da NCSOFT’un bir diğer başarılı ismi oldu. 2009’da çıkan MMO, havada geçen savaşları ve sanatsal yönüyle türe iz bırakmasını bildi.

Videonun “geçmiş” kısmı 2012’de çıkan Blade & Soul ile son buluyor. Hikaye anlatımı ve savaş mekanikleriyle öne çıkan Blade & Soul’un kendisiyle aynı adı taşıyan bir uyarlaması da bulunuyor. Oyunun içerisinde çeşitli dövüş sanatlarından teknikler barındıran savaş sistemi, günümüzde hala övgü toplamayı sürdürüyor.

Peki ya gelecek?

Geçmişte pek çok başarılı işe imza atan NCSOFT, Throne and Liberty ile oyunculara bambaşka bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Videonun sonunu “Daha önceki hiçbir şeye benzemeyen bir dünya” notuyla Throne and Liberty’e ayıran NCSOFT, geçtiğimiz günlerde oyunun yayın hakları için Amazon Games ile anlaşmıştı. Amazon Games, çıktığında oyunu Kore dışına taşıyacak.

İlk olarak 2011’de, Lineage Eternal adıyla duyurulan proje, 2017’de yeni bir IP kimliği kazandı ve isim değişikliğiyle “Project TL” olarak anılmaya başlandı.

Aksiyonu hikaye odaklı macerayla harmanlayan Throne and Liberty, oyuncuların çeşitli hayvanlara dönüşebildiği bir MMO deneyimi sunacak. Oyuncular dönüştükleri hayvanlara göre havada süzülebilecek veya denizlerin derinliklerini keşfedebilecek. Yine oyuncular tarafından oluşturulabilecek güneş tutulmaları ve kuvvetli fırtınalar gibi çeşitli doğa olayları, savaşların kaderini değiştirecek. Oyun, PvP ve PvE’nin yanı sıra çeşitli hikaye görevlerini de içerecek.

Ahmet Kaan Mandalı
Ahmet Kaan Mandalı
Koyu Fenerli müşkülpesent yazar kişisi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: