Mount & Blade II: Bannerlord’da Arkadaşınızı İyi Seçin: İşte En İyi Yoldaşlar

Paylaş

Mount & Blade II: Bannerlord en iyi yoldaşlar konusu oyuncular nezdinde önemli bir yere sahip. Çünkü Kalradya’da hüküm sürmek yalnız yapılmaması gereken bir iş ve oyunda çeşitli niteliklerde, çeşitli alanlarda kullanabileceğiniz birçok yol arkadaşınız olmalı. Sonuçta bir kişi her işi yapamaz, değil mi? Özellikle erken aşamalarda işinizi oldukça kolaylaştıracak NPC’leri birliğinize ya da kervanlarınıza eklemekte fayda var. Gelin oyundaki en iyi yoldaşlara birlikte göz atalım.

Mount & Blade II: Bannerlord En İyi Yoldaşlar Rehberi

Oyunda yardımcı karakterler tıpkı serinin daha önceki oyunlarında olduğu gibi şehirlerin hanlarında bulunurlar. İsterseniz hanlara girip etrafta dolaşarak onları bulabilir, dilerseniz de hiç yükleme ekranı beklemeden üstteki arayüzde isimlerini bularak tıklayıp konuşabilirsiniz. Hepsinin kendisine özel hikayeleri var ve burada da bazı diyaloglarla karşılaşacaksınız. Dinlemek istemiyorsanız bunu ona kibarca söyleyip direkt konuya gelebilirsiniz.

Bannerlord yoldaş bulma, nerede bulunur?
Bannerlord yoldaşlarını hanlardan bulabilirsiniz.

Yoldaşları birliğinize eklemek için onlara biraz ödeme yapmanız gerekiyor. Daha sonra otomatik olarak birliğinize katılacaklar.

Peki onlarla ne yapabilirsiniz?

Oyunun bu yöndeki derinliği gerçekten çok iyi ve yardımcı karakterlerden çeşitli şekillerde faydalanabilmenizi sağlıyor. Örneğin cazibe yeteneği güçlü bir yoldaşınızı bir şehirde bırakırsanız oranın eşrafıyla ilişkiniz yavaşça yükselmeye başlayacak. Liderlik ve vekil yetenekleri güçlü bir yoldaşınızı ise kendi birliğini kurması için görevlendirebilirsiniz. Aynı zamanda kendi birliğinizde onlara bazı roller atayarak da yeteneklerinden faydalanabilirsiniz. Örnek vermek gerekecek olursa hekimlik yeteneği güçlü bir yoldaşınızı birliğinizin cerrahı yaparsanız savaşlardan sonra siz ve askerleriniz de daha hızlı iyileşeceksiniz. Mühendis kuşatma kampı ve silahlarını kurmanızı hızlandıracak, izci birliğinizin hareket hızını artıracak ve vekil yeteneği güçlü olan da iaşeci olarak birlik kapasitenizi artıracak. Yine de bu rollerden en az bir tanesine kendinizi getirmeniz gerekecek.

Bannerlord en iyi yoldaşlar rehberimizde hangi unvanın hangi özelliklerinin güçlü olduğunu ve nerede bulunduğunu anlatıyoruz.
Kızıl Aeric güzel bir hekimdir, belirtmiş olalım.

Bannerlord en iyi yoldaşlar hangileri?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk şey, birliğinize ya da klanınıza dahil edeceğiniz yoldaşları nasıl kullanacağınızı planlamak olacak. Örneğin bir kervan işletmeyi düşünüyor ve kervanınızın iyi kazançlar elde etmesini istiyorsanız, kervanın başına getirmeniz gereken karakterin yeteneklerine dikkat etmelisiniz. Bannerlord’da yoldaşlar, yeteneklerine göre ayrılıyor ve isimlerinin başındaki unvanları da yine bu yeteneklere göre değişiyor.

İşte Bannerlord en iyi yoldaşlar:

 • Baharat Tüccarı: Adından da anlaşılabileceği gibi bu unvana sahip gezginler ticaret ve vekil yetenekleri yüksek karakterlerdir. Kervanlarda kullanılması gerekir.
 • Alim: Bu unvana sahip olanların hekimlik becerileri oldukça yüksektir, bu nedenle birliklerinizde bulundurmak en iyi seçenek olacaktır. Sizin ve askerlerinizin iyileşme hızlarını artırırlar.
 • İzci: İzci unvanına sahip olanlar hem tek elli, çift elli ve gönderili silahları çok iyi kullanabilir hem de binicilik ve okçuluk yetenekleri oldukça yüksektir. Ancak liderlik ve vekil gibi yetenekleri zayıf olduğundan onlarla birlik kurmanızı tavsiye etmiyoruz. Orduda daha iyi iş göreceklerdir.
 • Altın: Oyundaki en iyi tek elli silahlar yeteneğine sahip olan yoldaşlar bu unvana sahiptir. Özellikle birliğinizdeki piyadelerin ya da süvarilerin komutanı olmaya son derece uygundurlar.
 • Demirci: Eğer karakterinizin demircilik yeteneğini geliştirmek istemiyor fakat yine de silahlarınızı kendiniz yapmak istiyorsanız, bu unvana sahip karakterleri de birliğinize ekleyebilirsiniz.
 • Tepelerden: İsimlerinin başında “Tepelerden” unvanını gördüğünüz bütün yoldaşlar harika birer izcidir. Kendi birliklerini kurmalarına izin verip izcilik yeteneklerinden faydalanmak isteyebilirsiniz.
Bannerlord en iyi yoldaşlar rehberi
Bannerlord en iyi yoldaşlar hangileridir?

Bannerlord’da en iyi yoldaşlar nerede bulunur?

Bannerlord en iyi yoldaşlar genelde unvanlarına göre farklı bölgelerde bulunur. Yani her medeniyetin şehirlerinin hanlarında, o medeniyete ait yardımcı karakterleri bulabilirsiniz. Bu nedenle bulmak istediğiniz karakterin unvanını bilmeniz önemli. Size yukarıda verdiğimiz en iyi yardımcı unvanlarının bulunduğu medeniyetleri de hemen aşağıda listeliyoruz.

 • Baharat Tüccarı – Aseray
 • Alim – Aseray
 • İzci – Vlandiya
 • Altın – Aseray
 • Demirci: Vlandia
 • Tepelerden: Vlandiya, İmparatorluk

Yukarıdaki medeniyetlerin şehirlerinin hanlarını ziyaret ederek Bannerlord’daki en iyi yoldaşları birliğinize ekleyebilirsiniz. Detaylı ve geniş tablo için (İngilizce) Reddit’teki bu gönderiyi de inceleyebilirsiniz.

Yoldaşları lord yapma

Bu sorunun cevabı evettir. Bannerlord’da kendi krallığınızı kurduktan sonra yoldaşlarınızı lord yapabilirsiniz. Bunun için elinizde sizinkinden hariç birkaç farklı yerleşke daha bulundurmanız gerekiyor. Yoldaşlarınızla konuşarak onlara hizmetleri karşılığında kendi klanlarını kurma şansı verebiliyorsunuz. Bunu yapmak için biraz nüfuz ve 20 bin dinar harcamak durumunda olacaksınız. Sonrasında yoldaşınız artık bir lord olacak ve kendi klanını büyütmeye başlayacak. Özellikle krallığını yeni kurmuş oyunculara bunu yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Bannerlord yoldaşları lord yapma
Onları lord yaparak kendi klanlarını kurmalarını sağlayabilirsiniz.

Yoldaşlar kendi klanını kurup krallığınızda daha fazla birliğe sahip olmanızı sağlayacak. Ancak topraklarını sizin kadar etkili şekilde savunamayacaklarından, sizin yine de arada sırada onlara yardım etmeniz gerekecek. Aynı zamanda ordular toplayıp düşmana akınlar da düzenlemeye başlayacaklar.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: