Mount & Blade II: Bannerlord’da Klan Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Paylaş

Mount & Blade II: Bannerlord klan seviyesi yükseltme rehberimizde sizlere klanınızı en hızlı şekilde nasıl yükseltebileceğinizi anlatıyoruz. Genelde oyunun ilk etaplarında yaşanan bu sorun oyuncuların şevkini kırabiliyor ve ilerlemenin yavaş olması sebebiyle deneyim sıkıcı hale gelebiliyor. Bizler de bu durumun farkında olduğumuz için en kısa yoldan klanınızı nasıl 4. seviyeye getirebileceğinizden bahsedeceğiz. Bunun birkaç farklı yolu olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda klan seviyenizi belirleyen en önemli etken namınızdır. Nam kazanmak için savaşlara girebilir, turnuvalara katılabilir ya da yetenekler açarak farklı şekilde de bunu yapabilirsiniz. Biz sizler için 250 saatlik oyun deneyimimizin ardından bütün bu yöntemleri araştırdık ve hepsine teker teker değineceğiz. Aynı zamanda tekniklere yukarıdaki listeden de ulaşabilir, yapmak istediğinizi seçtikten sonra hızlıca sayfanın ilgili kısmına gitmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Klan seviyesi krallık kurma konusunda önemli bir faktör olduğundan, sizlere en hızlı yöntemleri aktarıyoruz. Buyursunlar!

En kazançlı yöntem olarak turnuvalara katılabilirsiniz

Oyunda turnuvalara katılıp kazanmak size ayrıca nam kazandıracağı gibi hatrı sayılır bir gelir elde etmenizi de sağlayacak. Bir turnuvada ne kadar lord varsa, kazanacağınız nam da buna oranla artacaktır. Bunun yanı sıra özellikle savaş atı ödüllü turnuvalara girip kazandıktan sonra atları şehirdeki tüccarlara satarak ciddi bir gelir de elde edebilirsiniz.

Bannerlord klan seviyesi yükseltme nasıl yapılır?
Turnuvalara katılarak nam kazanabilir ve klanınızın seviyesini artırabilirsiniz.

Turnuvalar Bannerlord klan seviyesi yükseltme konusunda önemli bir role sahip olduğu gibi yoldaşlarınızın yeteneklerini geliştirmenize de yardımcı olur. Çünkü turnuvalarda silahlar rastgele belirlenir ve eğer yanınızda bir yoldaşınız varsa o da sizinle birlikte turnuvaya katılır. Yani yalnızca klanınızın seviyesini artırmakla kalmaz, birçok farklı alanda da kazanımlar elde edersiniz. Bu nedenle oyunun ilk etaplarında şehir şehir dolaşıp turnuvalara katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Birkaç asker topladıktan sonra çapulcu avına çıkın

Birliğinizde 10-15 kadar en az 2. seviye asker bulundurmaya başladıktan sonra haritada çapulcu avına da çıkabilirsiniz. Burada nam kazanmak için dikkat etmeniz gereken en büyük unsur çapulcu birliklerinin sayısı olacaktır. Aynı zamanda haydutların türü de önemlidir.

Size tavsiyemiz Sturgiya topraklarında dolaşarak mümkünse büyük Deniz Yağmacıları birliklerini kovalamanız. Ancak güzel zırhlarla kuşanmış bu haydutlar menzilli silahlara sahip olacağı için savaşın zor olacağını söyleyelim. Bununla birlikte haydut grubunun büyüklüğü de sizin birliğinizden ne kadar büyükse, o kadar fazla nam kazanacaksınız.

Bannerlord klan seviyesi artırma rehberi
Sığınaklara baskın düzenleyerek nam ve çevre eşrafıyla ilişki kazanabilirsiniz.

Sığınaklara saldırmak da Bannerlord klan seviyesi yükseltme konusunda yapabileceğiniz en mantıklı hareketlerden birisi olacaktır. Bir haydut sığınağını yok ettiğinizde hem çevre köylerin eşrafı ve bölgenin lordu ile ilişkiniz yükselecek, hem de fazlasıyla nam kazanacaksınız. Aynı zamanda tüccarlara satabileceğiniz çeşitli değerli eşyalar da elde edeceksiniz. Bu sayede birçok farklı parametreyi tek seferde artırmış olacaksınız.

Krallıklara paralı asker olarak girip kuşatmalara katılabilirsiniz

Kuşatmalar ve ordu savaşları nam kazanmak konusunda en etkili yöntemlerden birisidir. Klanınız ile bir krallığın paralı askeri olarak ya da onlara bağlılık yemini ederek saflarına katılabilirsiniz. Bu sayede büyük savaşlara dahil olup daha fazla düşman ile yüzleşecek ve savaşı kazanmanız durumunda da yığınla nam kazanacaksınız.

Özellikle kuşatma ya da kale savunma savaşlarında aldığınız galibiyetler size kucak dolusu nam olarak geri dönecek. Savunma savaşlarını kazanmak genelde daha kolaydır ancak bir krallığa herhangi bir şekilde katılırken birliğinizin yeterli büyüklükte olduğundan da emin olun. Zira düşmanlarınız sizi tek başınıza ve sayı olarak da az yakalarsa savaşmaktan başka seçeneğiniz kalmayacak. Şayet kazanırsanız, yine fazlasıyla nam kazanacak ve klanınızın seviyesini yükseltebileceksiniz ancak kötü olasılığı da göz ardı etmemek gerekiyor.

Ticaret ile nasıl nam kazanılır?

Bannerlord klan seviyesi yükseltme sırasında diğerleriyle aynı anda yapabileceğiniz bir seçenek de mevcut. Oyunu bir savaş beyi ya da lord olarak oynamak istemiyor, ticaretinize bakmak istiyorsanız hala nam kazanmak için bir seçeneğiniz var. Ticaret becerinizi 125’e getirdiğinizde “Zanaatçılar Cemiyeti” ya da “Büyük Yatırımcı” yeteneklerinden birini seçmeniz istenecek. Yeteneklerin açıklamaları şu şekilde:

  • Zanaatçılar Cemiyeti: Kâr eden her atölyeden günde 1 nam.
  • Büyük Yatırımcı: Kâr eden her kervandan günde 1 nam.
Bannerlord ticaret yaparak nam kazanma
Oyunda ticaret dalının yetenekleri sayesinde kervan yada atölyelerinizden de nam kazanabilirsiniz.

Eğer herhangi bir krallığa katılmamışsanız ve savaşta olduğunuz bir klan da yoksa en güvenli para kazanma biçimi kervanlardır diyebiliriz. Büyük Yatırımcı yeteneğini seçtiğinizde her gün size para kazandıran kervanlar başına 1 nam elde edeceksiniz. Kervan sayısını arttırdıkça günlük nam geliriniz de buna oranla artacak.

Şehirlerde atölye ve işyerleriniz varsa, Zanaatçılar Cemiyeti yeteneği her çalışan her atölye başına günde 1 nam kazanmanızı sağlayacak. Bu sırada siz de etrafta haydut avlayarak veya turnuvalara giderek ekstra nam kazanabilirsiniz.

Bannerlord klan seviyesi yükseltmek birlik büyüklüğü için de önemli

Bannerlord klan seviyesi yükseltme işleminin bir diğer önemi de birliğinizin boyutunu ve yoldaş sayınızı belirliyor olması. Bu nedenle klanınızı ne kadar hızlı 4. seviyeye getirebilirseniz, o kadar iyi. Bu seviyeye gelindiğinde kendi krallığınızı kurup sadık yoldaşlarınızın da birer klanı olmasını sağlayabiliyorsunuz. Onlara toprak verdiğinizde kendi klanlarını kuruyorlar ve artık yoldaşınız olmakla birlikte birer lord oluyorlar.

Birlik kapasitesi de klan seviyesi ile birlikte doğru orantılı olarak yükseliyor. Klanınız son seviye olan 6. seviyeye ulaştığında, sadece bu nedenle birlik kapasiteniz 150 artıyor. Bu sırada karakterinize verdiğiniz yetenekler ve belirlediğiniz krallık politikaları sayesinde de ordunuzu neredeyse 500 kişiye kadar yükseltebiliyorsunuz.

Umarız ki Bannerlord klan seviyesi arttırma rehberimiz sizin için yeterince faydalı olmuştur. Daha fazla rehber ve bilgilendirici içeriği sitemizde bulabilirsiniz. Kalradya’da herkese başarılar dileriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: