Microsoft, Türkiye’deki Xbox Game Pass’e Kısıtlama Getirdi: Artık Dilediğimiz Gibi Uzatamayacağız

Artık temel düzeydeki abonelikleri 36 aya kadar uzatamayacağız!

Paylaş

Microsoft, içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu sekiz ülkenin Xbox Game Pass abonelik süresine kısıtlama getirdi. Türk oyuncular olarak, artık Xbox Game Pass Ultimate haricindeki aboneliklerimizi 36 aya kadar uzatamayacağız ve sadece 13 aylık satın alabileceğiz. Peki bu biz oyuncuları nasıl etkileyecek? Anlatıyoruz!

Xbox Game Pass’in temel planlarına getirilen kısıtlama, uzun vadeli satın alacaklar için kötü bir haber.

Türkiye’de de yaygın bir yöntem olarak, birçok oyuncu Xbox’ın alt düzeydeki aboneliklerini 36 ay süre ile satın alıyor ardından üyeliklerini Xbox Game Pass Ultimate’e yükselterek oldukça uygun fiyatlı bir şekilde Ultimate abonesi oluyordu. Microsoft tarafından yapılan bir düzenleme ile bu dönemin sona erdiğini söyleyebiliriz. İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu sekiz ülke, artık Game Pass Core, Game Pass for Console ve PC Game Pass aboneliklerini sadece 13 aya kadar satın alabilecek. Xbox Game Pass Ultimate için ise böyle bir sınırlama getirilmemiş. 36 aya kadar satın alabilmeye devam edeceğiz fakat ay ay yenilememiz gerekeceği için oluşan maliyette bir artış olacak.

Xbox Game Pass Türkiye
Xbox Game Pass Türkiye

Özellikle oyun fiyatlarının ülkemizde oldukça artmış olduğu bu dönemlerde, oyuncuların bir numaralı tercihlerinden bir tanesi hâline gelen Xbox Game Pass’in için alınan bu karar, bizi negatif etkileyecek gibi görünüyor. Gene de kendisini güvence altına almak isteyen ve olası fiyat artışlarından etkilenmemek isteyen oyuncular için Xbox Game Pass Ultimate’i uzun vadeli bir şekilde uzatmak mantıklı bir seçenek olabilir. Tabii ki bu tamamen sizin kararınıza ve Game Pass kullanımınıza kalmış bir durum.

Peki sizce Microsoft bu kararı niçin almış olabilir?

Bu kararın birçok sebebi olabilir fakat bizim tahminimiz, Türkiye veya diğer ülkelere uygulanan yerel fiyatlandırmadan dolayı. Bu konu hakkında paylaşılan yabancı gönderileri ve yorumları incelediğimizde farklı ülkelerden birçok kullanıcının, Türkiye fiyatlandırmasından yararlanarak abonelik satın aldığını iddia ettiğini gördük. Microsoft, bir nevi bunun önüne geçmek istemiş olabilir. Tabii ki bu sadece bizim tahminimiz ve bu kararın arkasında birçok farklı sebep yatıyor olabilir.

Xbox Game Pass süre kısıtlaması

Peki siz Xbox Game Pass abonelik sürelerinin ülkemizde kısıtlanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Ayrıca Xbox Game Pass’te mutlaka oynanması gereken oyunlar yazımıza göz atabilirsiniz.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: