The Witcher Yönetmeni Son Sezon İçin TikTok ve Amerikalıları Suçluyor

Paylaş

The Witcher 3. sezon beklendiği gibi gişe rekorları kıran başarılı bir sezon olmadı. Henry Cavill’in diziden ayrılması, ilk günden bu yana kast tarafında gelen tepkiler ve Netflix’in bunlar hiç yaşanmıyormuş gibi devam etmesiyle hayranlar tarafında büyük bir hayal kırıklığı söz konusu. Dizinin yönetmeni ise yeni sezonun bu başarısızlığının “Batılı İzleyiciler ve Tiktok” olduğunu düşünüyor. Kulağa inanması güç gelse de bir röportaj sırasında kendisi bizzat bu cümleleri sarf etti.

The Witcher 3. sezon “Batılı seyirci ve Tiktok” yüzünden başarılı olamamış

Dizinin baş yapımcısı Tomek Baginski, Wyborcza’ya verdiği bir röportajda dizinin son sezonuna “romanlardaki olay örgüsünün aşırı basitleştirilmesi” eleştirileri üzerine bazı açıklamalar yaptı. Redanian Intelligence tarafından tercüme edildiği üzere “Diziler söz konusu olduğunda, izleyici ne kadar gençse, olay örgüsünün mantığı o kadar az önemli oluyor” dedi.

The Witcher
The Witcher 3. sezon tanıtım fragmanından bir kesit.

Röportajı yapan kişi daha sonra Baginski’ye genç insanlar için neyin önemli olduğu konusunda da soru yöneltti. Baginski’nin verdiği yanıt ise şu şekildeydi:

“Sadece duygular. Sadece saf duygular. Yalın bir duygusal karışım. Bu insanlar TikTok ve YouTube’da büyüdüler, videodan videoya atlıyorlar… Sevgili çocuklar, kendinize yaptığınız şey sizi daha uzun içeriklere, uzun ve karmaşık neden-sonuç ilişkilerine karşı daha az dirençli hale getiriyor.”

Özellikle 3. sezonda romanlardaki anlatının basitleştirilip çarpıtıldığı da gözümüze çarpıyor. Nefret Çağı ve Elflerin Kanı romanlarında Büyücüler Konseyi’nin, Sodden Savaşı’nda büyücüleri zafere taşıdığı için “Sodden Kahramanı” olarak bilinen Roggeveen’li Vilgefortz tarafından kurulduğu yazıyor. Hatta Sodden Savaşı, Nilfgaard güçlerinin Kuzey Krallıkları’ndan geri çekilmesine ve Birinci Nilfgaard Savaşı’nın sona ermesine de sebep olmuştu.

Ancak dizide, Yennefer’in Sodden Savaşı’nda zafere liderlik ederek Büyücüler Konseyi’ni kurduğu ve belirsiz siyasi nedenlerden dolayı Vilgefortz’u sollayarak zirveye oturduğu görülüyor. Kitaplara göre Vilgefortz, Geralt’ın peşinden onu öldürmek için sonuna kadar ilerleyen birisi ve kitaplara göre Geralt’ın kendisinin kafasını uçurması gerekiyor. Ancak görüldüğü kadarıyla dizide böyle bir şey olmayacak. Baginski bunun kasıtlı olarak yapıldığını söylüyor.

“Amerikalılar… Her şeyin düzenlendiği farklı bir tarihsel bağlamda büyüdüler: Amerika her zaman iyidir, geri kalanları kötü adamlardır. Hiçbir komplikasyon yok. Bir dizi -farklı deneyimleri olan- dünyanın farklı yerlerinden gelen ve büyük bir kısmı Amerikalı olan büyük bir izleyici kitlesi için yapıldığında, bu basitleştirmeler sadece mantıklı olmakla kalmıyor, aynı zamanda gerekli de oluyor. Bizim için acı verici ama daha yüksek düzeyde nüans ve karmaşıklığın daha küçük bir yelpazesi olacak, insanlara ulaşmayacak. Bazen çok ileri gidilebilir ama bu kararları vermek ve kabullenmek zorundayız.”

Neyse, dizinin başarısıyla tanıtılan The Witcher yemek kitabına da buradan ulaşabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: