KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Yeni Viral Servis Oyunu Bu Olabilir mi? İşte The First Descendant Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Yeni bir Helldivers II görür müyüz dersiniz?

Paylaş

Steam’in en çok beklenen oyunlarından birisi olan The Descendant çıkış tarihi, oynanışı ve evreni ile oyuncular nezdinde bir süredir merak konusu. Fazla konuşulmayan fakat sessizce insanların yolunu gözlediği yapım, bu yıl oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yakın zamanda son teknik testlerini de geride bırakan yeni servis oyunu, eşli bir oynanışa sahip, üçüncü şahıs perspektifinden oynadığımız bir nişancı oyunu olacak. Dilerseniz gelin, oyunun detaylarına birlikte bakıp yeni “viral servis oyunumuzun” bu olup olmayacağına göz atalım.

The First Descendant çıkış tarihi ne zaman?

The First Descendant çıkış tarihi, an itibarıyla 2024 yılı olarak belirlenmiş durumda. Aynı zamanda geliştiricinin paylaştığı bilgiler arasında, oyunun 2024’ün yaz aylarında piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Son teknik testlerini geçen haftalarda tamamlayan yapım, oyuncuların karşısına çıkmaya gittikçe yaklaşıyor.

The First Descendant çıkış tarihi ne zaman
The First Descendant çıkış tarihi: 2024’ün yaz ayları.

The First Descendant PlayStation 5, Xbox Series X|S ve PC platformlarında aynı anda çapraz oyun desteğiyle piyasaya sürülecek. Şu anda oyun hakkında herhangi bir fiyatlandırma bilgisi bulunmuyor ve net çıkış tarihinin 7 Haziran’da duyurulacağını düşünüyoruz.

The First Descendant hikâyesi, evreni ve karakterleri

Aslında çok klişe bir bilim kurgu hikâyesine sahip The First Descendant’ta karakterimiz, oyuna da ismini veren bir “Descendant” olarak yer alıyor. Özel ve seçilmiş biri olarak başladığımız bu yolculukta, Ingris kıtasını korumak için savaşıp insanlığın savunucusu ve kahramanı olmaya çalışıyoruz. Görevler üzerinden ilerleyen bu hikâyeyi dilersek tek başımıza, dilersek de arkadaşlarımızla birlikte oynama şansımız olacak. Oyunda Ironheart denilen mistik nesneleri bulmamız ve bunların gücünden faydalanmamız gerekiyor. Aynı zamanda bu nesne, karakterimizin özel güçleriyle doğrudan ilintili ve arkasındaki gizem de çözülmeyi bekliyor.

The First Descendant karakterleri
The First Descendant karakterleri hazır şekilde sunulacak.

Hazır karakterlerden birisini seçip yola koyulacağız

The First Descendant karakterleri önceden tasarlanmış ve hazır bir şekilde karşımıza çıkacak. Yani rol yapma oyunlarında olduğu gibi kendi karakterinizi oluşturup becerilerini özelleştirdiğiniz bir sistem beklemeyerek en iyisini yapmış olursunuz. Aksiyon RYO türündeki bu oyunda her özelliği şahsına münhasır karakter kadrosundan birini seçerek devam edeceğiz. Tabii ki hazır karakterler arasında hasarıyla öne çıkan, kullanışlı yetenekleri olan veya takımın önünde ilerleyecek tank rolünde karakterler de yer alacak.

Geliştirici ekip tarafından belirtildiği üzere bütün karakterlerin kendi oynanış tarzları ve konseptleri olacak. Buna ek olarak, oyuncuların özelleştirebilmesine olanak sağlamak için ilerleyen dönemde özelleştirme seçeneklerinin ekleneceği de planlanmış durumda. Bunun ilk sürümde olup olmayacağı konusunda henüz bir kesinlik yok.

Devasa boss düşmanların üzerine tırmanarak savaşabileceğiz

The First Descendant’ın en öne çıkan özelliklerinden birisi de oyunda devasa boss düşmanlarının bulunması ve bunlarla savaşmanın da farklı yollarının sunulması diyebiliriz. Öyle ki büyük düşmanlarla karşılaştığımızda dilersek uzaktan zayıf noktalarına çalışabilecek, dilersek de üstlerine tırmanabileceğiz. Oyunun mekanikleri arasında yer alan tırmanma halatı sayesinde düşmanın üzerine halatı fırlatıp, kendimizi çekerek bir anda tepesine binebileceğiz. Yine aynı cihaz, bölümlerde seyahat etmek için de kullanılabiliyor.

Büyük düşmanlar dışında, IGN’in yayınladığı 17 dakikalık oynanış videosu boyunca küçük düşmanların çerezlik türden olduğu da dikkat çekmişti. Oyuncular tarafından sıklıkla Destiny, Warframe veya People Can Fly’ın geliştirdiği Outriders’a benzetilen oyun, aslında boss savaşlarıyla bu çemberden çıkmayı başarıyor. Ancak bunu uygulamada nasıl yaptığını görmeden kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

Görevlere tam teçhizatlı olarak gidilecek

Oyunda karakterler ile görevlere gidilirken, her karakter kendisi ile birlikte 3 silah 4 ikincil aksesuar ve çeşitli yan silahlar götürebileceğiz. Aynı zamanda karakterin ve silahların özelliklerini geliştiren, yeni yetenekler ekleyen birçok nesne de oyunda yer alacak. Bu konu hakkında çok fazla detay paylaşılmasa da The First Descendant’ın bir aksiyon RYO olmasına karşın aksiyon tarafının daha ağır basacağını düşünüyoruz.

The First Descendant çıkış tarihi, hikâyesi, karakterleri ve detaylarına dair her şeyi sizler için derledik.
Yeni Viral Servis Oyunu Bu Olabilir mi? İşte The First Descendant Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Göreve başlarken edinilen teçhizata ek olarak, hikâye görevlerini bitiren oyuncular için karakterlerini geliştirmeleri için bir takım nesneler de verilecekmiş. Dolayısıyla senaryo boyunca karakterin yavaş yavaş geliştiğini gözlemlemek mümkün olacak ve çok daha çetin boss savaşları için hazırlanabileceğiz.

CO-OP şekilde 4 kişiye kadar beraber oynanabiliyor

The First Descendant CO-OP destekleyecek ve dileyen oyuncular, oyunu arkadaşlarıyla birlikte deneyimleyebilecek. Toplamda 4 kişiye kadar eşli oyunu destekleyen oyunda arkadaşlarımızla iş birliği yaparak büyük düşmanları alt edip görevleri temizlemeye çalışacağız. Yakın zamanda PlayStation’un hit oyunu Helldivers II’nin ardından bu türe artan ilgi, The First Descendant için de yeşil ışık yaktı diyebiliriz. Oyunda bir eşleştirme sistemi de bulunacağından, yalnızca arkadaşlarınızla değil, bir parti arayan bütün oyuncularla birlikte oynama şansınız da olacak.

Oyunun en çok vurgulanan yönü: Unreal Engine 5 ile güçlendirilmiş grafikleri

The First Descendant ile ilgili neye bakarsanız bakın, bir köşesinde Unreal Engine 5 vurgusunun yapıldığını görebilirsiniz. İlk kez 2020 yılında teknik demosuyla görücüye çıkan Unreal Engine 5, oyun dünyasına kazandırdığı devrimsel grafik teknolojileriyle gerçekten büyük ilgi görmüştü. Gel gör ki üstünden geçen yıllarda, bu motor kullanılarak geliştirilen birçok oyunun sonu hezeyan oldu. Zira fotogerçekçi grafikleri oynanışa optimize etmek güç olduğu gibi, oyun motorunun geliştiriciler tarafından belirtilen bir takım sorunları olduğu da aşikar. Örneğin, yıllardır yarış oyunlarını imzası haline getiren Codemasters’ın EA çatısı altındaki ilk EA Sports WRC oyunu, Unreal Engine ile geliştirilmiş ve bu taraftan sert bir darbe yemişti.

Unreal Engine 5
Unreal Engine 5’in 2020’de gösterilen teknik demosundan bir kesit.

The First Descendant da Unreal Engine 5 ile geliştirilen bir oyun ve evet, fotogerçekçi bir grafik kalitesine sahip. Oynanış videolarından gördüğümüz kadarıyla tonlayıcılar, kaplamalar, işleme sonrası efektleri ve parçacıklar gerçekten etkileyici görünüyor. Ancak bu durum, bir takım endişeleri de beraberinde getiriyor. Zira son ve daha öncesinde gerçekleşen teknik testlere katılan oyunculardan duyduklarımız, biraz çalkantılı bir görüşün oluşmasına neden oluyor.

Bazı oyuncular, özellikle 2022 ve 2023’te yapılan teknik testlerde oyunun performansının iyi durumda olmadığını doğruluyor. Son testlere katılan oyuncular ise, 4090 gibi zirve ekran kartlarıyla oyunun yerel 4K çözünürlükte sorunları olduğunun altını çizmişler. Aynı zamanda gelen geri bildirimlerin, özellikle oyunun ikinci bölgesinde ve savaşlar sırasında performansının dibi gördüğü yönünde.

The First Descendant ekran görüntüsü.
The First Descendant ekran görüntüsü.

Tabii ki her şeyin yoluna gittiğini söyleyen oyuncular da var. Örneğin 3060Ti ekran kartı ve Ilten 11900KF tipi bir işlemci ile performansın 60 FPS’in altına düşmediğini belirten oyuncular da olmuş. PC tarafındaki konfigürasyon yelpazesinin çok geniş olmasının da bunda etkisi var. Oyun çıktıktan sonra, oyuncuların genel performansına dair daha fazla fikir oluşacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak The First Descendant şu anda Steam’in en çok istek listesine eklenen altıncı oyunu olarak yerini koruyor. Kendisinden önce gelen ARK 2, STALKER 2, Frostpunk 2, Hollow Knight: Silksong ve Black Myth: Wukong oyunlarından hemen sonra listede yerini almış durumda.

Uzun süredir merakla beklenen oyun için resmî çıkış tarihinin yarın duyurulacağını düşünüyoruz. Gelişmelerden sizi en hızlı şekilde haberdar etmeye çalışacağız. Peki siz, The First Descendant’ı bekliyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: