Unreal Engine 5 Sistem Gereksinimleri: Oyun Yapmak İçin Nasıl Bir Bilgisayarınız Olmalı?

Paylaş

Unreal Engine 5 sistem gereksinimleri, Epic Games tarafından geliştirilen oyun motoru Unreal Engine 5’in sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlayan özelliklerdir. Sıklıkla kullanılan Unreal Engine 5, oyun geliştiriciler için son derece önemli bir platformdur. Sanal gerçeklik uygulamaları, simülasyonlar başta olmak üzere interaktif deneyimleri oluşturmak mümkündür. Uneral Engine 5’in çok daha rahat bir şekilde kullanılabilmesi için minimum ya da önerilen sistem gereksinimlerinin sağlanması son derece önemlidir. Bu nedenle Unreal Engine kaç GB yer kaplar, bellek kapasitesi ne olmalı gibi sorular ön plana çıkıyor. Peki Unreal Engine 5 sistem gereksinimleri nelerdir?

Genellikle yüksek bütçeli oyunlar için kullanılan Unreal Engine 5, Epic Games tarafından geliştirilmiş bir oyun motorudur. Sanal gerçeklik uygulamaları, simülasyonlar ve 3D oyunların geliştirilmesine imkan tanıyan arama motoru; farklı türde oyunların tasarlanmasında son derece önemli bir yere sahiptir. Profesyonel oyun geliştiriciler tarafından kullanılan Unreal Engine, amatör geliştiricilere de hitap ediyor. Daha çok oyun geliştirmede kullanılmakla birlikte sinema ve televizyon sektöründe görsel efekt, gerçekçi efekt işlemleri; ses düzenleme gibi amaçlarla da tercih edilebiliyor.

Unreal Engine 5 sistem gereksinimleri
Unreal Engine 5 teknik demosunun gösterildiği bölümün görüntüsü.

Unreal Engine 5’de Sistem Gereksinimleri

Unreal Engine 5 sistem gereksinimleri oyun motorunun kullanılabilmesi için gerekli olan özellikleri ifade eder. İnteraktif içerikler ve oyunların geliştirilmesini sağlayan arama motorunda iki farklı sistem gereksinimi bulunur. Bunlar genel hatlarıyla şu başlıklar altında incelenebilir:

 • Önerilen sistem gereksinimleri: Geliştiricilerin en geçerli gördüğü yazılım ve donanım özellikleridir. Arama motorunun en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanır.
 • Minimum sistem gereksinimleri: Yazılım çalıştırılabilmesi için minimum düzeyde gerekli olan sistem kaynaklarını ifade eder.

Sistem gereksinimleri; oyun motoru kaç GB yer kaplar, işletim sistemi ne olmalıdır, ekran kartı özellikleri nelerdir gibi soruların cevaplanmasını sağlar.

Minimum Sistem Gereksinimleri

Geliştiriciler tarafından en geçerli görülen donanım ve yazılım özellikleri şu şekildedir:

 • İşlemci: 2,5 GHz ve üstü frekansta çalışmakta olan dört çekirdekli Intel veya AMD işlemci.
 • İşletim Sistemi: Windows 10 v1909 ve üstü sürümler (64-bit)
 • Depolama: Çekirdek bileşenler 33 GB, öteki içeriklerle birlikte ise 120 GB
 • Ekran Kartı: DirectX 11 veya 12 uyumlu ekran kartı
 • Bellek: 8 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

Unreal Engine 5 minimum sistem gereksinimleri, platformun kullanılabilmesi için gerekli olan minimum yazılım ve donanım özellikleridir. Bu özellikler şu şekildedir:

 • İşlemci: Altı çekirdekli Intel Xeon E5-2643
 • İşletim Sistemi: Windows 10 v20H2 (64-bit)
 • Depolama: İşletim sistemi için 256 GB SSD, veri depolamak içinse 2 TB SSD
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 2080 Super
 • Bellek: 64 GB

Unreal Engine 5 Kaç GB Yer Kaplar?

Oyun geliştirme sürecinde, dizayn edilen level’de çok fazla obje kullanılıyorsa eğer, objelerin doğru bir şekilde yapılandırılabilmesi için geniş bir belleğe ihtiyaç duyulur. Unreal Engine 5 kaç GB yer kaplar sorusu kapsamında, depolama alanının değişkenlik gösterdiğini belirtmek mümkün. Farklı modüllerden oluşan Unreal Engine’de nasıl bir tasarım yapılmak isteniyorsa o modülün indirilmesi gerekir. Oyun motorunda çekirdek motor bileşenleri 33 GB yer kaplar. Diğer içeriklerin de kullanılabilmesi için 120 GB’lık bir disk alanına gereksinim duyulur.

Unreal Engine 5.2
Unreal Engine 5.2 ile gösterilen yeni materyal teknolojisinin teknik gösterimi.

Güçlü İşlemci ile Yenilikçi Projeler Mümkün

Oyun motorunda efektif çalışmalarda bulunmak için güçlü işlemci şart. Daha çok takım tabanlı çalışmalarda kullanılan Unreal Engine, güçlü işlemci ile inovatif projeleri mümkün kılıyor. Önerilen sistem gereksinimlerinde işlemci için 2.5 GHz ve üstü frekanslarda çalışabilen işlemcilerin yer aldığı görülüyor. Unreal Engine 5 sistem gereksinimleri için altı veya sekiz çekirdekli güçlü bir işlemci tercih edilmesi, oyun motorunun efektif bir şekilde deneyimlenmesini sağlıyor. Bu nedenle çok daha güçlü bir işlemci oldukça önemli.

Unreal Engine 5.2 sürümüyle gösterilen özellikler sayesinde geliştiriciler için de harika işlerin kapısı aralanmış durumda.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: