KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Paylaş

Steam oyun iade etme süreci, birçok oyun tutkunun merak ettiği konular arasında yer alıyor. Dünya çapında en çok tercih edilen dijital dağıtım organizasyonlarından olan Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilmiştir. Özellikle bilgisayar oyunu severlerin vazgeçilmez platformlarından olan Steam, en çok beğeni toplayan oyunlara ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte platform, kullanıcı memnuniyetini sağlamak adına hizmet politikasını da müşteri merkezli olarak oluşturdu. Dolayısıyla Steam üzerinden satın aldığınız her türden dijital ürünü, belli şartları karşılamak kaydıyla iade etmeniz mümkün. Ayrıca platform, oynayıp beğenmediğiniz oyunları iade etme konusunda da önemli avantajlar sağlıyor. Steam oyun iade etme nasıl yapılır, merak edenler için iade sürecinde yapmanız gerekenleri derledik.

Steam İade Nasıl Yapılır?

Steam oyun iade etme, her ne kadar oyun severler tarafından merak ediliyor olsa da platform sadece bilgisayar oyunlarını içermiyor. Aynı zamanda çeşitli alanlarda birçok yazılıma ev sahipliği yapan Steam, dijital dünyada ihtiyaç duyabileceğiniz birçok uygulama, program ve yazılımı da içeriyor. Üstelik iade süreci tıpkı bilgisayar oyunlarda olduğu gibi diğer yazılımlarda da benzer nitelikte.

Dolayısıyla Steam üzerinden satın aldığınız video oyunların yanı sıra yazılımları da belli şartları karşılamanız durumunda iade etmeniz çok kolaydır. Tıpkı satın alma işlemlerinde olduğu gibi basit birkaç adımı takip ederek, platform üzerinden edindiğiniz her türden dijital varlığı iade edebilir ve yaptığınız ödemeyi geri talep edebilirsiniz.

Steam Mağazası'nda Satın Alınan Oyunu İade Etme Rehberi
Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Steam Oyun İade Etme Şartları

Steam oyun iade etme şartları, platformun hizmet politikaları gereğince oyun tutkunlarını fazlasıyla memnun edebilecek niteliktedir. Hemen her türden video oyun veya dijital varlığın iade edilmesinde bu şartları karşılamanız yeterlidir. Steam üzerinden iade talebi oluştururken karşılamanız gereken ilk şart süredir.

Aynı zamanda dijital varlıkların iadesine ve değişimine ilişkin şartlar, yasalarca düzenlenmiştir. Yasalarca düzenlendiği ölçüde Steam iade etme işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu noktada karşılamanız gereken ilk şart satın aldığınız dijital ürün video oyunsa; 2 saatlik toplam oynama süresini aşmamaktır.

Steam oyun iade etme koşullarını karşılamıyorsanız işleminiz gerçekleşmeyecektir.
Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Aynı zamanda Steam oyun iade etme şartları arasında bir diğer önemli süre detayı ise satın alma zamanına ilişkindir. Toplamda 2 saatten daha az oynadığınız oyunların ya da 2 saatten daha az çalıştırdığınız yazılımların en fazla 2 hafta önce satın alınmış olması gerekir. Bu doğrultuda ilgili oyunu; 2 hafta önce satın almanız ve 2 saatten daha az oynamış olmanız durumunda iade talebi oluşturabilirsiniz.  

Steam Oyun İade Etme Süresi

Steam oyun iade etme süresi, sadece satın alınan dijital varlıkla ilgili değildir. Keza platformun sunduğu hizmetler arasında; yazılım, video oyun, uygulama ve program gibi dijital varlıkların yanı sıra oyun içi satın alma işlemleri de bulunuyor. Tıpkı dijital varlıklarda olduğu gibi oyun içi satın alma işlemlerini de Steam üzerinden iade talebi oluşturarak iptal etmeniz olanaklıdır.

Fakat platform, her bir satın alma durumu için farklı türden şartları karşılamanızı isteyecektir. İade etmek istediğiniz dijital varlığın niteliğine göre tabloda belirtilen şartları karşılamanız gerekir.

Dijital Varlıkİade Süresiİade Detayları ve Şartlar
Yenilenebilen Abonelikler48 SaatSatın alma işleminden ya da ilgili yenilenen aboneliğin yenilenme işleminin gerçekleşmesinin ardından 48 saat içerisinde iade talebinde bulunabilirsiniz.
Cüzdan İadeleri14 GünSteam Cüzdanı platform üzerinden satın aldıysanız ve cüzdandaki bakiyeyi kullanmadıysanız, yasal sınır olan 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
Oyun İçi Satın alma İşlemleri48 SaatBu iade işlemi sadece Valve yapımı oyunlar için geçerlidir. İlgili oyunlarda oyun için satın alma yöntemiyle edindiğiniz dijital varlıkları; kullanmamanız, değiştirmemeniz, transfer etmemeniz durumunda 48 saat içerisinde iade etmeniz mümkündür.
Ön Sipariş Yöntemiyle Satın Alınan ÜrünlerOyununu Çıkış Tarihine Kadar – 14 Gün/2 SaatÖn sipariş yöntemiyle satın aldığınız dijital varlıklar için iade sürecinde 2 temel durum vardır. Satın aldığınız ürün henüz kullanıma açılmadıysa; kullanıma açıldığı tarihe kadar istediğiniz her an iade talebinde bulunabilirsiniz. İlgili dijital ürünün kullanıma açılması durumunda ise 14 gün içerisinde ve 2 saatten daha az oynamak kaydıyla iade edebilirsiniz. 
İndirilebilen İçeriklerde İade14 Gün/2 SaatÜçün tarafa devredilmemiş olmak kaydıyla; Steam üzerinden satın alınan indirilebilir içeriklerin yine 14 gün/2 saat kuralı çerçevesinde iade edilmesi olanaklıdır. DLC adı verilen bu tarz başka bir yazılım içerisinde kullanılabilen dijital varlıkların iade edilirken; transfer edilmemiş, değiştirilmemiş ve kullanılmamış olması gerekir.
Steam’de oyunu iade etmek için karşılamanız gereken koşullar tabloda verilmiştir.

Steam İade Etme Talebi Ne Kadar Sürer?

Steam iade etmetalebi ne kadar sürer, sorusu platform üzerinden oluşturulan iade taleplerinde en çok merak edilen konulardan biridir. Hemen her alanda olduğu gibi kullanıcı memnuniyetini en üst seviyede tutmak isteyen Steam, en hızlı şekilde iade taleplerinizin olumlu şekilde tamamlanabilmesi adına çaba gösteriyor.

Bu doğrultuda platformun iade politikası gereğince iade talebini oluşturmanızın ardından, 7 gün içerisinde süreç tamamlanır. Bununla birlikte uluslararası ödeme yöntemleriyle satın alınan dijital ürünlerin iade süreci, kısmen uzayabilmektedir. İade talebinizin onaylanmasına müteakip ilgili iadeye konu olan siparişin ödemesi 7 gün içerisinde hesabınıza geçmediyse bankanızla görüşebilirsiniz.  

Steam İade Edilen Oyunu Geri Alma

Steam oyun iade etme sürecinde satın alma aşamasında sahip olduğunuz hakları koruma konusunda da önemli avantajlar vadeder. Bu doğrultuda indirimli olarak satın aldığınız dijital ürünü iade etmeniz ve daha sonra bu ürünü tekrar satın almak istemeniz durumunda indirimden faydalanmanız mümkündür.

Burada karşılanması gereken en temel şart, siparişe konu olan dijital ürünün iade şartlarına uygun olmasıdır. Eğer satın aldığınız ürün iade şartlarına uygunsa ve satın alma işleminde bazı ayrıcalıklardan faydalandıysanız, haklarınız saklı kalmak kaydıyla ürünü tekrardan satın alabilir ve avantajlardan tekrardan yararlanabilirsiniz.

Steam Hediye İade Etme

Steam hediye iade etme işlemi ise size gönderilen hediyeyi göndericiye tekrar iletmenizi sağlayan bir uygulamadır. Burada ödeme işleminde herhangi bir taraf olmadığınızdan hesabınıza siparişe konu olan miktar iade edilmez. Sadece Steam kullanıcısından gelen hediyeyi “Hediyeyi Reddet” seçeneği ile kabul etmemeniz mümkündür. Ayrıca ilgili bölüme hediyeyi neden reddettiğinize ilişkin not yazabilir ve hediye gönderen kullanıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

Steam hediye iade etme
Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Steam 2 Saati Geçen Oyunu İade Etme

Steam 2 saati geçen oyunu iade etme, birçok oyunu tarafından merak edilen bir konu olsa da maalesef Steam oyun iade etme sürecinde buna benzer bir uygulama bulunmamaktadır. Platform üzerinden satın aldığınız oyunları, ancak 2 saati aşmayacak sürede oynamanız halinde şartsız bir şekilde iade etmeniz mümkündür.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: