Steam Deck’te Diablo IV Oynamak: Deneyimimizi Anlatıyoruz

Paylaş

Bu yılın haziran ayında piyasaya sürülen Diablo IV, isminden uzun bir süre bahsettirmiş ve video oyunu basınından oldukça yüksek puanlar almıştı. Tabii ilk çıktığında Steam’de bulunmuyordu. Dolayısıyla oyunu Steam Deck üzerinden deneyimlemeye çalışmak birazcık meşakkatliydi. Geçtiğimiz ay Steam platformunda da yayımlanan oyun, Steam Deck desteğini de beraberinde getirdi. Biz de cihaz üzerinde oyunu bir süre deneyimledik.

Diablo IV, Steam Deck ile birlikte oldukça keyifli ve erişilebilir bir durumda.

Diablo IV’ü Steam Deck ile deneyimlemeye başlamadan önce mevcut karakterim ile ilerlemek yerine sıfırdan bir karakter oluşturmayı tercih ettim. Çünkü neredeyse hiçbir tuşa alışkın değildim ve bence Diablo IV’ü zevkli yapan şey kocaman bilgisayar ekranım eşliğinde klavye ve faremi kullanmaktı. Tabii bu birazcık da benim tuhaf prensiplerimden kaynaklanıyor. Yoksa başka kimsenin böyle bir şeyi kafaya takacağını pek zannetmem. Steam Deck üzerinden oyunu ilk açtığımda, ekranın küçüklüğüne kısa bir süre boyunca alışmam gerekti. Gene de çok kısa süre içerisinde oyuna adapte olduğumu ve kontrollerin gerçekten rahat bir şema üzerinden ilerlediğini söyleyebilirim. Hatta Steam Deck’i bir el konsolu gibi kullanmakta olduğumuz için daha rahatlatıcı ve dertsiz bir oynanış deneyimi sunabildiğini de söyleyebilirim. Bu birazcık da oturuş pozisyonumuz ile alakalı tabii ki.

Diablo IV
Diablo IV

Oturup ayarları cihazıma göre düzenlediğimde yetersiz bulduğum tek nokta yazı boyutları oldu. Oyun içerisindeki yazıların boyutlarını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz fakat en büyük seçenekte dahi bence oldukça küçük kalıyor. Yazılar, Steam Deck’in ekranına uygun bir şekilde adapte oluyor fakat bir süre boyunca okumaya zorlandım açıkçası. Gene de bu benim için pek de büyük bir dert olmadı. Oyunun Steam Deck’teki oynanış deneyimini fazlasıyla beğendim.

Oyunun Steam Deck içerisindeki performansı da oldukça yeterli bir seviyede.

Diablo IV’ün Steam Deck performansı konusunda büyük problem yaratacak herhangi bir negatif yönünün olduğunu düşünmüyorum. Oyun oldukça iyi optimize edilmiş bir durumda. Ben, oyunun bana varsayılan olarak sunduğu çözünürlüğü ve ayar şemasını kullanmayı tercih ettim. Mevcut şekilde cihazıma göre en iyi şekilde ayarlanmıştı. Ayarlar, orta seviye olarak belirlenmişti ve oyunun görselliği ile performansı epey iyiydi. Oyunu oynarken de pek bir kare hızı düşüşü yaşamadım ve genel olarak hep 53-56 fps değerlerinde oynadım.

Diablo IV - Steam Deck
Diablo IV – Steam Deck

Tabii bu görselliğin getirdiği küçük bir eksi de bulunuyor. O da cihazımızın pil süresi. Steam Deck, oyunun sunduğu varsayılan ayar şemasında yaklaşık bir ila bir buçuk saatlik bir oynanış süresi sunabiliyor. Diablo IV’ün tadını çıkarırken doğal olarak cihaz ısınıyor, fan sesleri yükseliyor ve şarj birer birer tükeniyor. Ben oynanış deneyimimde hem görselliğe hem de performansa önem verdiğim için sunulan ayarların tam olarak bana göre olduğuna karar verdim kısa süreli denemeler haricinde pek de kurcalamadım. Ama görsellikten birazcık feragat ederek optimum ayar seçenekleri ile birlikte cihazın size sunduğu oynanış süresini yaklaşık iki katına yükseltmek mümkün. Gene de bunun için kare hızı değerlerinizi dahi düşük bir rakama sabitlemeniz gerektiğini söylemem gerekiyor. Kendi zevklerinize göre en optimum deneyimi yaratmak burada kritik bir rol oynuyor.

Diablo IV’ün şu anki durumu ve son sözler

Muhteşem bir çıkış süreci gerçekleştiren Diablo IV’ü Atarita olarak biz de çıkışında incelemiş ve tam puan vermiştik. Bir süre boyunca oyuncuların yoğun ilgisine ve sevgisine boğulan oyun, getirdiği birçok güncelleme ile birlikte bu sevgiyi tersine çevirmiş ve ciddi tepkiler çekerek birçok oyuncunun oyunu bırakmasına zemin hazırlamıştı. Neyse ki bu günler geride kaldı. Diablo IV, şu anda o kötü günlerinin getirdiği ağırlığın büyük bir çoğunu atlatmış ve eski formuna dönmüş gibi görünüyor. En azından ben oynarken epey olumlu bir deneyim yaşadığımı söyleyebilirim. Eğer siz de oyunu gelen güncellemeler sonrasında bırakan kişilerdenseniz ve bir şans daha vermek istiyorsanız bence şimdiden geri dönüşünüzü hazırlayın deriz. Bir de Steam Deck’iniz var ise keyifli maceralar dileriz!

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: