KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Star Wars Outlaws Hakkında Bilmeniz Gerekenler: İçeriden Bilgi Getirdik!

Paylaş

Star Wars Outlaws oynanışını, Ubisoft Forward öncesinde şirketin özel daveti ile görme şansına sahip olduk. Dolayısıyla bu yazımızda, siz değerli okurlarımızın Ubisoft’un yeni oyunundan tam olarak ne beklemesi gerektiğinden detaylarıyla bahsedeceğiz. Oynanış mekanikleri, oyunun açık dünyasında yapabilecekleriniz ve birçok detayı sizler için derliyoruz. Öyleyse gelin, lafı hiç uzatmadan yeni oyunda bizi nelerin bekleyeceğine birlikte göz atalım.

Star Wars Outlaws oynanışından ne beklemelisiniz?

Beklentileri şekillendirmeye başlamadan önce, oyunun başındaki kreatif direktörden söz etmekte fayda olacaktır. Daha önce Just Dance Now, Tom Clancy’s The Division serisi ve geçen yıl çıkan Avatar: Frontiers of Pandora’da imzası bulunan Massive Entertainment tarafından geliştirilen Star Wars Outlaws için, Kreatif Direktör Julian Gerighty görev alıyor. Kendisi daha önce Tom Clancy’s The Division 2 ve The Crew oyunlarında direktör olarak görev almış ve Splinter Cell: Chaos Theory’de de yardımcı yapımcı koltuğuna oturmuştu. Dolayısıyla bu tecrübeli isim, sahip olduğu bilgi birikimiyle birlikte şu anda Star Wars Outlaws üzerinde çalışıyor.

Star Wars Outlaws oynanış
Ayrıca, oyunda zamanı yavaşlatıp düşmanları hedef alarak sonrasında zamanın hızlanıp hepsine kurşun yağdırdığınız bir mekanik de var. Tanıdık geldi mi? 🙂

Haliyle Ubisoft’un yeni Star Wars oyununda The Division esintileri görmek mümkün olacak. Zaten Fransız şirketin, elindeki bilgi birikiminin yarattığı güvenli alandan çok uzaklaşmadığını ve varlık havuzunu değerlendirmeyi sevdiğini biliyoruz. Ancak bu, yeni oyunun bir “The Division kopyası” olacağı anlamına da gelmiyor. Stüdyo ve kişiler hakkındaki ön bilgilendirmenin ardından, oyunun asıl detaylarına girmeye başlayalım.

Ana karakterimiz Kay ve sevimli yoldaşı Nix ile bol etkileşimli bir oynanış

Star Wars Outlaws’ta oyun boyunca ana karakterimiz Kay‘ı yönlendireceğiz ve bu sırada yanında sevimli yoldaşı Nix de bulunacak. Galaksinin her köşesinde birlikte olacağımız Nix, aynı zamanda güçlü bir araç görevi görecek. Etrafı tarayarak çevredeki düşmanların yeri hakkında bilgiler verirken, düşmanlarınız için tuzak mahiyetinde olan çevre etkileşimlerini sizin yerinize tetikleyebilecek. Ek olarak çevredeki silahları da yine size taşıyabilecek. Aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuzda, düşmanların üzerine atlayarak onları kısa süreliğine sersemletecek ve size son vuruşu yapabilmeniz için vakit kazandıracak. Çok işlevli bu yoldaş karakter ile birçok maceraya atılacaksınız. Kendisinin oynanışın önemli bir parçası olduğu dikkatimizi çekti ve bu sayede Star Wars Outlaws, bol etkileşimli bir oynanışa sahip olacak gibi görünüyor.

Star Wars Outlaws oynanış
Görselde Kay ve Nix’i birlikte görebilirsiniz. Oyun boyunca da böyle takılıyorlar.

Ayrıca, daha sonra ND-5 gibi farklı yardımcı karakterlerin de ortaya çıktığı notunu düşmeden geçleyelim.

Silah modülleri ve bu modüllerin kullanım alanları

Star Wars Outlaws gördüğümüz kadarıyla oynanışın birçok farklı yolunu sunmayı amaçlıyor. Kay’in kullandığı silahlarda aralarında geçiş yapılabilen üç farklı modül bulunacak. Bu modüllerden Plazma, normal mermiler gibi davranacak ve hasar odaklı olacak. Bir diğer modül olan İyon ise düşmanların kalkanlarını kırmaya ve çevrede etkileşime geçilebilir nesneleri tetiklemeye yarayacak. Son ve bekleme süresi bulunan tek modül olan Stun ise, adından da anlaşılacağı üzere düşmanları tek mermide yere serecek. Ancak bu modülün, kayda değer bir bekleme süresi olacak.

İyon modülünü kullanırken, çevredeki bazı bulmacaları çözmek için silahınızı devreye sokabileceksiniz. Etraftaki bazı bobinlere bu modül seçiliyken ateş ettiğinizde, bobinler devreye girecek ve tamamını bulduktan sonra yeni kapıların kilidi açılacak. Yani aslında şirket, burada silahları sadece aksiyonun değil, ilerleyişin ve bulmacaların da bir parçası haline getirmiş durumda.

Star Wars Outlaws oynanışı
Star Wars Outlaws oynanışına ait bir ekran görüntüsü.

Star Wars Outlaws’ın silahlı oynanışında bol bol The Division esintisi görmek mümkün. Eğer Ubisoft’un Tom Clancy’s The Division oyunlarındaki üçüncü şahıs nişancı oynanışını sevdiyseniz, muhtemelen yeni oyunun mekanikleri ve vuruş geri bildirimleri de hoşunuza gidecektir.

Star Wars Outlaws haritası, bulmacaları ve platform mekanikleri

Star Wars Outlaws haritası, gördüğümüz kadarıyla yatay olduğu kadar dikey seyahate de önem verecek şekilde tasarlanmış. Bu durum da içerisinde platform mekaniklerinin ve tırmanma kancası gibi yüksek yerlere erişim sağlayan araçların varlığını ortaya çıkarıyor. Kay, taşıdığı tırmanma kancasını bir yerlere fırlatarak hızlı şekilde yüksek yerlere ulaşabildiği gibi duvarlardaki çıkıntılara tırmanarak dikey olarak haritada seyahat edebiliyor. Hatta bunu, bir takım platform bulmacalarına da dökerek oynanışı çeşitlendirdikleri dikkatimizi çekti.

Uzun mesafeli düşme riski olan yerleri aşarken tırmanma kancasını atıp salınmak, yüksek yerlere tırmanmak gerekebiliyor. Bize gösterilen bölümlerin birisinde, bu tırmanmalı platform aksiyonu önemli bir yere sahipti. Tabii kısıtlı birkaç bölümü izleme şansımız olduğundan bunun oyunun geneline nasıl yayıldığı hakkında yorum yapmak doğru olmayacaktır.

Star Wars Outlaws haritası

Seyahatin farklı yolları da bulunacak

Star Wars Outlaws oynanışında, açık dünyada seyahat edebilmenin farklı yolları üzerine fikirler üretildiği dikkatimizi çekti. Örneğin, fragmanlarda da gördüğümüz Kay’ın motoru ile etrafta gezip dolanabileceğiz. Aynı zamanda, bazı görevlerde -görev özelinde olup olmadığı bilinmemekle birlikte- uzay gemisi kullanarak düşman gemilerle it dalaşına girebilecek ve uzayda da zaman geçirebileceğiz. Ancak bu durumun, bahsettiğimiz gibi bir görev özelinde mi olduğu yoksa oyunun geneline mi yayıldığı bilinmiyor. Bunun için oyunun tam sürümünü oynamak ve detaylıca incelemek gerekecektir.

Açık dünyası yoğun ve grafikleri de oldukça tatlı görünüyor

Ubisoft’un açık dünyalar oluşturma konusundaki tecrübesi ve daha önceki oyunlarındaki başarısı göz önüne alındığında, Star Wars Outlaws’ın açık dünyası için beklentileri yükseltmenin zararı olmaz diye düşünüyoruz. Zira gördüğümüz kadarıyla farklı iklimlere sahip biyomlar ve içerisinde bolca NPC’nin gezindiği şehirler oyunun bir parçası olacak. Özellikle şehir bölgelerinde, etrafta dolaşan karakter yoğunluğu hiç fena görünmüyordu. Ancak bunların yüzde kaçı ile etkileşime girebileceğimiz ve karakterlerin etraftaki gezintisinin ne kadar anlamlı olduğu ancak oynadıktan sonra anlaşılabilecektir.

Star Wars Outlaws haritası
Oyunda The Division serisinden esintiler de görmek mümkün.

Görevler ve sinematik anlatı

Ubisoft’un davetiyle toplamda 3 görevin tam oynanışını görme şansımız oldu. Bunlardan birisinde gizlilik ön plandaydı ve bir bölgeye sızarak, içerideki önemli bir nesneyi çalmamız gerekiyordu. Gizlilik sekanslarında yoldaş karakter Nix çok ön plana çıksa da burada dikkatimizi düşman yapay zekası çekti. Henüz nihai bir yorum yapmak için çok erken olduğunu biliyoruz fakat gördüğümüz kadarıyla düşman yapay zekaları, ağırlığı gizliliğe verecek oyuncular için pek tatmin edici bir deneyim sunmayacak gibi hissettiriyor.

Bir başka görev ise tamamen aksiyon odaklıydı ve hurdaya çıkmış bir uzay gemisinin içinde değerli parçalar aramamız gerekiyordu. Oyunun aksiyon tarafındaki yönü hakkında fikir veren bu görevde çevre etkileşimlerinin yoğunluğu ve Nix’in stratejik olarak oyuna kattığı değer dikkatimizi çekti. Etraftaki bidonlara ateş ederek ya da Nix’i göndererek onları patlatabiliyor ve ağır zırhlı düşmanlara yüksek hasarlar verebiliyoruz. Yine canı azalan düşmanların üzerine yoldaşımızı göndererek onları sersemletebiliyor ve gidip son vuruşu bizzat yapabiliyoruz. Aksiyon tarafında Star Wars Outlaws, keyifli bir deneyim olacak gibi görünüyor.

Star Wars Outlaws uzay sekanslarına da sahip olacak.
Star Wars Outlaws uzay sekanslarına da sahip olacak.

Gördüğümüz son görev ise oyunu “tam bir Star Wars oyunu” yapacak sahnelere ev sahipliği yapıyordu. Imperial Forces’ın devriyelerine karşı uzayda, uzay gemimiz ile bir it dalaşına giriyor ve buradan sağ salim kaçmaya çalışıyoruz. Ubisoft’un daha önce neredeyse hiçbir oyununda görmediğimiz bu it dalaşı sistemini fena kotarmadığı dikkatimizi çekti. Bol aksiyonlu, ancak “Motion Sickness” rahatsızlığı olan oyuncular için oynamanın hayli güç olacağını düşündüğümüz bu sekans da oldukça keyifli görünüyordu.

Sinematik hikaye anlatımının güçlü olduğu bir yapım bizi bekliyor

İzlediğimiz Star Wars Outlaws oynanış görüntülerinde, oyunun yoğun bir sinematik anlatıya ev sahipliği yapacağı dikkatimizi çekti. Farklı görevlerde muhatap olduğumuz farklı NPC’ler ve görevler esnasında karşılaşacağımız olaylar, kısa sinematikler şeklinde karşımıza çıkıyor. Tabii bu sinematiklerin oyun akışına etkisi, biraz Star Wars evrenine ilginiz ve bu tür bir anlatıyı ne kadar sevdiğinize göre değişecektir. Eğer sinematik anlatı yöntemlerinden keyif alıyor ve bu şekilde hikâyeyi daha etkili şekilde deneyimlediğinizi düşünüyorsanız, gördüğümüz kadarıyla Ubisoft sizi eli boş göndermeyecek.

Star Wars Outlaws, Ubisoft.
Star Wars Outlaws, Ubisoft.

Sonuç

Sonuç olarak Star Wars Outlaws, Ubisoft’un yıllardır altına düşmediği kalite çıtasının üzerinde bir oyun gibi görünüyor. Açık dünyası, görevleri ve oynanışı itibarıyla Star Wars severlere keyifli bir deneyimin kapısını aralayacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte taşıdığı The Division benzerliği ile evrene ilgisi olmasa da üçüncü şahıs nişancı oyunlarını seven oyuncuları bir noktada yakalayabilir gibi hissettirdi. Tabii ki oynamadan kesin bir çıkarım yapmak hem imkansız, hem de yanlış olacağından bütün yazdıklarımızın bir gözlemin sonucu olduğunun altını çizelim. Oynanış görüntülerini de hemen aşağıdan izleyebilirsiniz!

Peki sizce Ubisoft’un yeni Star Wars oyunu nasıl görünüyor? Görüşlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla hemen aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: