Song of Nunu: A League of Legends Story İnceleme

Paylaş

Zamanında yıllarını League of Legends’e vermiş, evrenine merak sarmış ve bu oyunda binlerce saat geçirmiş bir oyuncu olarak Riot Games’in yeni işlerine baktığımda duygulanmadan edemiyorum. LoL’ün şu anki durumu hakkında bir fikrim olmasa da bu devasa evrene verilen değerin her geçen gün artması, kapsamının genişlemesi ve yeni içeriklerin ortaya çıkması şahane bir durum. Bugünkü konuğumuz ise bizleri Freljord’un buzlu topraklarında kalpleri şenlendirecek bir maceraya çıkaracak olan Song of Nunu.

Song of Nunu - İnceleme
Song of Nunu – İnceleme

Freljord’un soğuk topraklarına adım attığım ilk an, Türkçe dublajlı bir oyun oynamayı ne kadar özlediğimi fark ettim.

Riot Games’in Türkiye’ye en çok değer veren şirket olduğunu söylesek yanlış olmaz herhalde değil mi? Tabii ülkemizdeki kitlelerini düşündüğümüzde bu konu normal geliyor fakat düzenledikleri etkinlikler, gösterdikleri ilgi ve ülkemize özel yaptıkları birçok şeyi hesaba katarsak diğer markalardan pek böyle şeyler görmüyoruz. Türkiye’de devasa kitlelere sahip olsalar bile. Bu yüzden Riot Games’e ve tüm Türkiye ekibine buradan ayrıca teşekkür etmek istiyoruz.

Song of Nunu - Dostluk
Song of Nunu – Dostluk

Song of Nunu: A League of Legends Story, Riot Games’in ülkemizdeki tüm diğer işlerinde olduğu gibi tamamen yerelleştirilmiş. Yani Türkçe dublaj seçeneğine sahip. Üstelik bu dublajdaki seslerin her biri bilindik, yıllardır tanıdığımız, dinlediğimiz LoL karakterlerimiz. Hâl böyle olunca da oyunun keyfinin epey katlandığını rahatlıkla söyleyebilirim. İnsanın, hikâye odaklı bir macerayı kendi dilinde oynaması gibisi yok doğrusu. Yaklaşık 9 saat süren Song of Nunu maceramda en çok keyif aldığım nokta seslendirmenin ve hikâyenin tadını çıkarmak oldu. Bence oyundan beklediğiniz ana unsur da bu olmalı zaten. Çünkü en başarılı olduğu nokta da o.

Keyifli bir hikâye, tanıdık isimler, şahane müzikler ve müthiş bir atmosfer

Riot Games, League of Legends evreninden hikâyeleri Riot Forge ve anlaşmalı olduğu stüdyolar aracılığıyla oyunlaştırarak müthiş bir strateji izliyor. Hem mevcut oyuncular ile evrenin bağlarını derinleştiriyor hem de evrenin hikâyelerini anlatarak birçok potansiyel yeni oyuncuyu League of Legends’e çekmeye çalışıyor. Hâliyle Song of Nunu, birçok ikonik karakterin içerisinde yer aldığı keyifli ve macera dolu bir hikâye sunuyor. Song of Nunu, League of Legends evreninin karmaşık yapısını konu almasa bile Freljord içerisinde sunduğu tatlı hikâyesi ile dahi oyuncuyu etkilemeyi ve kendisini sevdirmeyi başarıyor. Tabii ki bu hikâyede tanıdık isimlere rastlamak, onlarla vakit geçirmek ve onları yakından tanımak çok daha keyifli bir hâle geliyor.

Song of Nunu - Freljord
Song of Nunu – Freljord

Song of Nunu’nun başarılı olduğu bir diğer kilit noktanın ise müzikler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu kısımda oyuna çok ciddi bir emek harcanmış. Zaten genel ses tasarımı olarak epey başarılı bir iş. Bu noktada tüm ekibi takdir etmek gerekiyor. Oyunun müziklerini dinlemek, Nunu’nun flüt mekaniğini kullanmak ve Freljord atmosferinin tadını çıkarmak bana her zaman mutluluk verdi. Oyun kendi içerisinde gerçekten eğlenceli ve takip etmesi heyecanlı bir hikâye, deneyim sunuyor. Fakat ne yazık ki bu deneyimi baltalayan birçok olumsuz yanı da yok değil. İncelemenin ilerleyen kısımlarında epey detaya gireceğim fakat şimdilik oyunun hikâye yapısını ve bu maceranın asıl keyfini anlatmak istiyorum.

Song of Nunu, ana odağı hikâye olan bir oyun diyecek olsak yanlış olmaz herhalde. Oyunun diğer ana odağı ise bulmacalar ve minik platform ögeleri. Ayrıca biraz da olsa aksiyon serpiştirilmiş. İki sıkı dostumuz olan Nunu ve Willump’un yaşadığı macerayı konu alıyor. Song of Nunu kaç saat sürüyor diye soracak olursanız da oyunu ortalama dokuz saat civarında bitirebileceğinizi söyleyebilirim. Song of Nunu’nun hikâyesi ve bizleri çıkardığı macera, kendine özgü görselliği ve çevresiyle birlikte oldukça tatmin edici bir düzeyde.

Song of Nunu - Tanıdığımız isimler
Song of Nunu – Tanıdığımız isimler

Ben deneyimlediğim hikâyeden, Nunu ve Willump ile çıktığım maceradan çok memnun kaldım, eğlendim. Küçük bir çocuk olan Nunu’nun yaşadıklarını görmek, kişiliğini tanımak ve Willump ile zamanla aralarında oluşan kardeşlik bağına tanıklık etmek gerçekten etkileyiciydi ve özenle hazırlanmıştı. Her iki karakterin de duygusal gelişimi ve karakterleri iyi bir şekilde işlenmişti. Yani Song of Nunu, bu iki sevgili karakterimizi en iyi şekilde temsil ediyor. Nunu ve Willump’ı bekleyen macera oldukça zorlu. Yapmaları gereken fedakarlıklar, kritik seçimler var. Oyun, burada karakterlerin hissettiklerini ve durumlarını oyuncuya yansıtabiliyor, hissettirebiliyor. Bu yüzden hikâye açısından epey kavrayıcı bir deneyim sizi bekliyor. Oyunu bitirdikten sonra bende bıraktığı izlenim oldukça güzeldi ama maalesef eksiği olduğu birçok nokta da bulunuyor. Oyuna girerken bunları da göz önünde bulundurmanız fayda sağlayacaktır.

Song of Nunu, LoL evrenini seven bir oyuncu için paha biçilemez cinsten bir deneyim sunuyor olsa da çok fazla eksiği olan bir oyun.

Song of Nunu: A League of Legends Story’nin temel yapı taşları bir macera oyunu olma üzerine kurulmuş. Aslında oyunun arkasında yatan fikir çok güzel, uygulamaya da oldukça güzel yansıtılmış fakat bence yeteri kadar kapsamlı bir deneyime ulaşamamış. Ana unsurlar hikâye deneyimi ve bu hikâye deneyiminin yanı sıra ”bulmaca çözerek ilerlemek” mantığı üzerine kurulunca, oyun süresi olarak da bu tarz oyunlara nazaran birazcık daha uzun bir süre tercih edilince, fazlasını bekliyor insan. Öncelikle oyunun içerisinde yer alan bulmacaların çok büyük çoğunluğunun oldukça basit bir yapıda olduğunu ve insanı pek de düşünmeye iten derecede olmadıklarını söyleyebilirim. Şöyle bir düşündüğümde oyuna dair aklımda kalan hiçbir bulmaca bulunmuyor. Her biri çok temel ve basit bir mantığın üzerine inşa edilmiş, çözülmesi çok kolay diyebileceğim, genellikle ana unsuru aksiyon olan oyunların yanına süs ve oyuncuyu oyalama tekniği olarak koyulan derecedeler.

Song of Nunu - Zorluklar
Song of Nunu – Zorluklar

Bulmacaların kapladığı yerin böylesine önemli olduğu bir oyunda daha akılda kalıcı, zorlayıcı ve düşündürücü sekanslar beklerdim. Hatta bazı noktalarda bulmacalar ve yapmanız gerekenler o kadar kolay ki ”Acaba bunu aslında böyle mi yapmam gerekiyor?” diye kendinize sorarak oyunu adeta siz zorlaştırıyorsunuz. Tamam; oyunun hikâyesi, seslendirmesi, karakterleri ve atmosferi gerçekten başarılı. Bu yüzden bulmacaların sırıtışı gözünüze çok fazla batmıyor ama ben bu noktada büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Çünkü Song of Nunu, özünde oyuncuya iki ana şey vadeden bir oyun. Bunlardan bir tanesi hikâye, diğeri de bulmaca deneyimi. Hâliyle daha kapsamlı ve biraz daha zorlu bir yolculuk beklerdim.

Ne yazık ki Song of Nunu’nun tek olumsuz yönü bu değil. Yapımcılar, oyunun içerisine belirli aksiyon sekansları yerleştirmeyi tercih etmişler. Oyundaki aksiyon sekansları aslında ikiye ayrılıyor diyebilirim. Bunlardan bir tanesinde kontrol doğrudan bizde oluyor, diğerinde ise Nunu ve Willump’ın LoL’den bildiğimiz yeteneklerini gördüğümüz etkileşimli sinematik sahneler yer alıyor. Kontrolün bizde olduğu sahnelerin kesinlikle yetersiz olduğunu hatta hiç olmasa dahi çok daha iyi olabileceğini söyleyebilirim. Oyunun üstüne 3-5 küçük düşman atıp, hadi tuşlara ”spam” atarak bunları yen dediği anlar gerçekten çok gereksiz ve keyifsiz. Zaten böyle bulmaca çözerek ilerleme kaydettiğimiz hikâye odaklı bir macera oyununda kim niye aksiyon arar ki? Etkileşimli minik sinematik sahneler yeter ve artardı. O kısımlar gayet güzel.

Song of Nunu - Aksiyon
Song of Nunu – Aksiyon

Aksiyon tarafının yetersiz olmasıyla birlikte ”boss” dövüşleri de sınıfta kalmış. Her biri kendisini tekrar eden, basit ve sıkıcı diyebileceğim bir yapı üzerine kurulu. Bu yüzden Song of Nunu’yu hikâyesi ve Türkçe seslendirmesi için satın alabileceğiniz, minik bulmacalar çözerek ilerleyecek çerezlik bir oyun olarak düşünebilirsiniz. Bu yönden baktığınızda gerçekten de eğlenceli bir deneyim olacaktır ki ben de oynarken çok eğlendim ve beğendim. Sadece, önemli eksikleri olan bir oyun olduğunu söylemem gerekiyor. Hikâye ve deneyim bakımından düşündüğümüzde eğlenceli ve dinlendirici bir yapım oluyor.

Steam Deck deneyimim

Song of Nunu’ya ulaştığımda kontrol ettiğim ilk şey Steam Deck desteğinin olup olmadığına bakmak oldu. Oyunun cihazda onaylı olduğunu görünce doğrudan Steam Deck ile bitirmeye karar verdim ki bence kendisi tam bir Steam Deck oyunu. Cihazda genel anlamda çok keyifli bir deneyim sunduğunu, kontroller ve oynanış açısından herhangi bir sorun yaşamadığımı ve pilin de oldukça iyi idare ettiğini söyleyebilirim. Gene de hiç sorun yaşamadım değil.

Song of Nunu - Dostluk
Song of Nunu – Dostluk

Song of Nunu, Steam Deck’te onaylı olmasına rağmen zaman zaman çok ciddi performans sorunları yaşadım. Oyunun geneli sorunsuz bir şekilde 60 FPS olarak çalışsa da oyunun ortalarına doğru bazı sekanslarda FPS değerlerimin onlarca dakika boyunca 20-25 bandına düştüğünü sık sık gözlemledim. Özellikle oyunun ortalarında daha da artan bu sorun, son bölümlerine doğru tamamen yok oldu. Gene de biraz can sıkıcı bir durumdu.

Son Söz

Song of Nunu, eski bir League of Legends oyuncusu olarak özünde çok keyif alarak oynadığım bir oyun oldu. Bu yüzden oyunun unutulmaz bir maceraya ev sahipliği yapabilecekken bunca eksiğe sahip olması beni üzdü. Sanki bilerek çok daha ”casual” tasarlanmış gibiydi. Bu da oyunun yapısı ile ters düşen bir element. Gene de League of Legends evrenini sevenler, deneyimlemek isteyenler ve şahane bir Türkçe yerelleştirme ile keyifli bir maceraya çıkmak isteyenler için eğlenceli bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim. Güzel bir oyun.

Song of Nunu - Nihai Puan
Song of Nunu – Nihai Puan
Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Zamanında yıllarını League of Legends’e vermiş, evrenine merak sarmış ve bu oyunda binlerce saat geçirmiş bir oyuncu olarak Riot Games’in yeni işlerine baktığımda duygulanmadan edemiyorum. LoL’ün şu anki durumu hakkında bir fikrim olmasa da bu devasa evrene verilen değerin her geçen gün artması, kapsamının...Song of Nunu: A League of Legends Story İnceleme