The Game Awards’a Göre Son 10 Yılın En İyi Aksiyon & Macera Oyunları

Paylaş

The Game Awards 2023 ödül töreni ufukta görünmeye başlamışken, biz de sizler için son 10 yılda seçilen en iyi aksiyon & macera oyunlarını derleyelim dedik. İlk kez 2014’te gerçekleşen The Game Awards ödül töreni, her yıl yapılmaya devam ediyor. Farklı kategorilerde oyunların birbiriyle rekabet ettiği, basın kuruluşları ve oyuncular tarafından yılın oyunlarının seçildiği etkinlik bu yıl 7 Aralık’ta gerçekleşecek. Gelin o zamana kadar son 10 yılda seçilmiş en iyi aksiyon & macera oyunlarını birlikte inceleyelim.

The Game Awards’ta seçilmiş en iyi aksiyon & macera oyunları

Listemiz kendi içinde sadece kronolojik bir sıralamaya sahip olmakla birlikte ilgili yıl seçilen oyuna dair açıklamalar içeriyor. Bu listedeki oyunların birbiriyle mukayese edilmediğini vurgulayarak listemize geçelim.


2014: “Middle-Earth: Shadow of Mordor”

Monolith Productions tarafından geliştirilen Middle-Earth: Shadow of Mordor, oyuncular nezdinde de beğeni toplayan bir yapım olmuştu. Uzun vadede içerisindeki “Nemesis sistemi” tekrara düşüyor olsa da yaşattığı deneyim, dönemine göre sunduğu grafik kalitesinin gerçekçiliği ve akıcı dövüş sistemi sayesinde beğenileri toplamıştı. Tabii sinematik hikaye sunumunun 2014 standartlarına göre oldukça iyi olduğunu belirtmeden geçersek, haksızlık etmiş olabiliriz.

en iyi aksiyon & macera oyunları
Middle Earth: Shadow of Mordor

2015: “Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain”

Kojima’nın en iyi aksiyon & macera oyunları arasında yer alan oyunu Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, 2015’te The Game Awards kazananlarından birisi olmuştu. Aynı zamanda oyun, “En İyi Oyun Müziği” kategorisinde de ödülü evine götürmeyi başarmıştı. Gizliliği işleyen, açık dünyasıyla oyuncuya çeşitli özgürlükler sunan MGS 5, The Witcher 3’ün rüzgarlar estirdiği 2015 ödüllerinde iki kategoride yerini kapmıştı.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

2016: “Dishonored 2”

Arkane Studios bugün Redfall ile biraz gözden düşmüş olsa da geçmişte muazzam işlere imza atmış bir stüdyo. Bunlardan birisi olan Dishonored 2 de 2016’da en iyi aksiyon & macera oyunu seçilmişti. Oyuncuya sunduğu yaratıcı özgürlük ile tekrar tekrar oynanabilen Dishonored 2, bugün bile eşine nadir rastlanan türde oyunlardan birisi olarak yerini koruyor.

en iyi aksiyon & macera oyunları
Dishonored 2

2017: “The Legend of Zelda: Breath of the Wild”

Nintendo’nun en güçlü markalarından birisi olan Zelda’nın 2017’de çıkan The Legend of Zelda: Breath of the Wild oyunu da The Game Awards’ta ödülü evine götürmeyi başarmıştı. Devasa açık dünyası ve oynanışının derinliğiyle oyuncuları adeta büyüleyen yapım, en iyi aksiyon & macera oyunu olarak seçilmişti.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

2018: “God of War”

Belki de en tartışmalı The Game Awards etkinliği olan 2018’de God of War, ortalığı silip süpürmüştü. Red Dead Redemption 2 ile olan çılgın rekabette her iki oyun da birçok farklı kategoriyi domine etmiş ve yılın oyunu da aynı zamanda God of War olmuştu. En iyi aksiyon & macera oyunu seçilen yapım aynı zamanda “Best Game Direction” kategorisinde de ödüle layık görülmüştü.

God of War: En iyi aksiyon & macera oyunları
God of War

2019: “Sekiro: Shadows Die Twice”

FromSoftware’in sevilen souls-like aksiyon & macera oyunu Sekiro: Shadows Die Twice da 2019’da ödülü evine götüren isim olmuştu. Aynı zamanda 2019’da yılın oyunu da seçilmişti. Bugün bile sosyal medyada oynayan herkesi çılgına çevirdiğini gördüğümüz yapım, oyuncularla bir “nefret & sevgi” ilişkisi kurmayı başarmış durumda. Hızlı savaşları ve acımasız zorluğu ile FromSoftware’in oyun endüstrisine bıraktığı incilerden birisi olarak yerini koruyor.

Sekiro: Shadows Die Twice
Sekiro: Shadows Die Twice

2020: “The Last of Us Part II”

Oyunlarıyla uzun süredir oyun endüstrisinin en başarılı stüdyolarından birisi olan Naughty Dog, 2020’de de bombayı patlatmıştı. Sevilen oyunları The Last of Us Part II hikaye tarafında oyuncular arasında tartışma konusu olsa da The Game Awards 2020’yi tek başına domine etmişti. Son 10 yılın en iyi aksiyon & macera oyunları arasına ismini yazdırmakla kalmayıp aynı sene “Yılın Oyunu, En İyi Hikaye Anlatımı, En İyi Ses Tasarımı” gibi birçok farklı kategoride ödül almayı da başarmıştı.

The Last of Us Part II
The Last of Us Part II

2021: “Metroid Dread”

MercurySteam tarafından geliştirilen ve yayıncılığını Nintendo’nun yaptığı Metroid Dread, serinin beşinci oyunu olarak son 10 yılın en iyi aksiyon & macera oyunları arasına ismini yazdırmayı başarmıştı. Nintendo Switch’e özel olarak çıkan yapım MetaCritic üzerinde de basın kuruluşlarından 88, oyunculardan da 87 puan almayı başarmış durumda.

En iyi aksiyon & macera oyunları
Metroid Dread

2022: “God of War Ragnarök”

Elden Ring ile The Game Awards 2022’de kıyasıya mücadele eden God of War Ragnarök, en iyi aksiyon & macera oyunu olarak seçilmişti. Sony Santa Monica’nın oyunu aynı zamanda erişilebilirlik, oyun müzikleri, ses tasarımı ve hikaye anlatımı alanında da ödüllere layık görülmüştü. Kratos ve Atreus’un hikayesini ele alan oyun hala oyuncuların gözdeleri arasında yer alıyor.

God of War Ragnarök
God of War Ragnarök

2023: “?”

The Game Awards 2023, 7 Aralık’ta gerçekleşecek. Bu yıl her kategoride olduğu gibi “En İyi Aksiyon & Macera Oyunu” kategorisinde de kıyasıysa bir rekabet söz konusu. Remedy Entertainment’ın geliştirdiği Alan Wake 2, PlayStation 5’e özel olarak çıkan Marvel’s Spider-Man 2, Capcom’un sevilen remake’i Resident Evil 4, Electronic Arts’ın yeni oyunu Star Wars Jedi: Survivor ve The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom ödül için yarışacak.

En İyi Aksiyon & Macera Oyunları 2023
The Game Awards 2023’ün En İyi Aksiyon & Macera Oyunu kategorisi adayları.

Bu yıl tüm kategorilerde kazananı belirlemek adına nasıl oy kullanacağınızı bilmiyorsanız, sizler için hazırladığımız rehberimize göz atmayı unutmayın.

The Game Awards’a göre son 10 yılın en iyi aksiyon & macera oyunları bu şekildeydi. Sizler de görüşlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmak için aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. Söyleyeceklerinizi duymayı merakla bekliyoruz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
3 Aralık 2023 17:47

Çok güzel bir liste. Hatırlamış olduk, teşekkürler

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: