The Game Awards 2023 Başladı! Peki Nasıl Oy Kullanılır?

Paylaş

2023… Oyun sektörü açısından ne yıldı ama değil mi? Yıl boyunca birbirinden güzel oyunları deneyimleme fırsatı bulduk ve tadını çıkardık. Şimdi ise yılın en heyecanlı dönemlerinden bir diğeri olan The Game Awards vakti. Peki geçtiğimiz saatlerde paylaşılan oyunlarla dolu bu 30’dan fazla kategoride nasıl oy kullanacağız? İşte yapmanız gereken her şeyi adım adım anlattık!

The Game Awards nedir ve neden oy kullanıyoruz?

The Game Awards, Geoff Keighley’in sunuculuğu eşliğinde her yıl düzenlenen bir ödül töreni. Her yıl bir defa gerçekleşen bu devasa etkinlikte oyun sektörünün en iyileri kutlanıyor ve ödüllendiriliyor. Ağırlıklı olarak o yıl çıkan oyunlardan oluşan birçok kategoriden adayların yer aldığı bu etkinlik sürecine seçilen yapımlar, The Game Awards Jürileri tarafından belirleniyor. En son düzlük olan oy sürecinde de hem jüriler hem de oyuncular oylarını kullanabiliyor. Tabii burada jürilerin oyunun %90’lık bir etkiye sahip olduğunu da vurgulamamız gerekiyor. Yani oyuncular, %10’luk bir oy oranını temsil ediyor. Tüm bunların yanı sıra The Game Awards, sadece bir ödül töreni değil. Sektörden birçok duyuruya ve önemli habere de ev sahipliği yapan bu dev etkinlik, artık hayatımızın önemli bir parçası hâline gelmiş durumda.

The Game Awards 2023 - Kategori Adayları
The Game Awards 2023 – Kategori Adayları

Adım#1: İlk olarak The Game Awards’ın resmî internet sitesini ziyaret edin.

The Game Awards - Adım#1 İnternet Sitesini Ziyaret Edin
The Game Awards – Adım#1 İnternet Sitesini Ziyaret Edin

The Game Awards oy kullanma sürecinin asıl işleyişi, TGA’nın resmî sitesi üzerinden gerçekleşiyor. Yani oyuncular, The Game Awards ödül töreninde aday gösterilen oyunlara oy kullanmak için etkinliğin resmî internet sitesini ziyaret etmeliler. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Adım#2: Sağ üstte bulunan ”SIGN IN” seçeneğine tıklayıp giriş yapın.

The Game Awards - Adım#2 Sağ Üstteki ''SIGN IN'' Seçeneğine Tıklayın
The Game Awards – Adım#2 Sağ Üstteki ”SIGN IN” Seçeneğine Tıklayın

Etkinliğin internet sitesini ziyaret ettikten sonra oy kullanma aşamasına geçiş yapabilmek için giriş yapmamız gerekecek. Sağ üstte bulunan ”SIGN IN” seçeneğine tıklayıp Google veya farklı bir platformdan hesabımız ile giriş yaparak The Game Awards’ta oy vermeye hazır oluyoruz.

Adım#3: Yukarıda bulunan ”NOMINEES” sekmesine tıklayın ve oy verme işlemine başlayın.

The Game Awards - Adım#3 Yukarıdaki ''NOMINEES'' Seçeneğine Tıklayın ve Oy Vermeye Başlayın
The Game Awards – Adım#3 Yukarıdaki ”NOMINEES” Seçeneğine Tıklayın ve Oy Vermeye Başlayın

İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra artık oy verme işlemine hazırız. Yukarıda bulunan ”NOMINEES” sekmesini ziyaret ediyoruz ve ”Start Voting” seçeneğini işaretleyerek sunulan kategoriler üzerinden adaylarımızı seçiyoruz. Artık oy verebilirsiniz!

Peki ”GOTY 2023” ne zaman belli olacak?

Bildiğiniz üzere The Game Awards, ”Game of the Year” da dahil olmak üzere birçok kategoriden kazanan oyunların belirlendiği devasa bir etkinlik. 13 Kasım akşam saat 20.00’de başlayan oylama süreci, 6 Aralık’ta son bulacak. Yani eğer etkinlikte oy kullanmak isteyen oyuncular arasındaysanız, yukarıdaki adımları uygulayarak bir an önce oyunuzu değerlendirebilirsiniz. Yılın oyunu seçilecek olan oyun da dahil olmak üzere tüm kazananların belli olacağı ve oyun dünyasına dair birçok yeni duyurunun yapılacağı asıl etkinlik ise 7 Aralık’ta gerçekleşecek. Yani ”GOTY 2023”, 7 Aralık’ta belli olacak.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: