Robotlar mı Yoksa İnsanlar mı? Siberpunk Bir Evrende Geçen En İyi Oyunlar

Paylaş

Uzun zamandır hayatımızda olan ve Cyberpunk 2077 ile birlikte tekrardan popülaritesini yakalayan bu tür, son dönemde oyun camiasının ilgisini çekmeyi başarmıştı. İşte karşınızda, Siberpunk veya Cyberpunk (nasıl okumak tercihiniz ise) bir evrende geçen en iyi oyunlar.

Siberpunk bir evrende geçen en iyi oyunlar:

Siberpunk bir evrende geçen en iyi oyunlar

Tabii çoğu listemizde olduğu gibi bu sıralama süreci de tamamen objektif olarak tasarlandı. Bu sefer Metacritic puanları yerine Steam incelemeleri ve kullanıcıların ürettiği içerikleri karşılaştırdık. Genellikle Steam üzerinde olumlu inceleme almış ve iyi bir satış başarısı göstermiş oyunları bu listeye koyduk. Ancak yine söylemeliyiz ki, bu bir sıralama listesi değildir. Aşağıdaki oyunlar tamamen rastgele sıralanmıştır. Şimdi ise karşınızda Siberpunk evreninde geçen en iyi oyunlar listesi;

Deus Ex: Mankind Divided

Bu türün öncülerinden birisi olan Deus Ex serisi, son dönemlerde sessizliğini koruyor olsa bile 2016 yılında çıkarttığı Mankind Divided ile halen listelere girmeyi başarabiliyor. Çünkü Siberpunk atmosferini en iyi yansıtan oyunlardan birisi kendisi. Dünya çapında etkili olan büyük bir komployu durdurmak ise siz oyunculara kalıyor sevgili dostlar.

Siberpunk evreninde geçen en iyi oyunlar
Deus Ex: Mankind Divided

Cyberpunk 2077

Siberpunk evreni denilince akla gelen ilk oyunlardan birisi olan Cyberpunk 2077, zorlu geçen birkaç senenin ardından nihayet istediği değeri görmeye başladı diyebiliriz. İlk çıktığı dönemler eleştirilerin hedefi olmayı başaran oyun, çeşitli güncellemeler ile sorunları bir bir kaldırmakla kalmadı aynı zamanda oyuna yeni içerikler de ekledi. Hatta 26 Eylül tarihinde çıkacak Phantom Liberty ek paketiyle de büyük ses getirmeye hazırlanıyor.


Stray

Kimisine göre yılın oyunu, kimisine göre değil. Ancak bu tartışmayı bir kenara bırakacak olursak Stray, 2022’nin en çok konuşulan oyunlarından birisiydi şüphesiz. Siberpunk evreninde bir kediyi yönettiğimiz ve çeşitli maceralara atıldığımız bu yapım, daha çok atmosferiyle ve arka plan hikayesiyle ön plana çıkmaya çalışıyor. Aynı zamanda “kedi yönetmek” gibi ilginç bir mekaniğe de sahip. Uçan-kaçan arabalardan ve teknolojik robotlardan biraz sıkıldıysanız, Stray size daha gerçekçi bir Siberpunk teması sunmak için bekliyor olacak.


Katana ZERO

Zorlayıcı bir platform oyunu olan Katana ZERO, neo-noir teması ve Siberpunk evrenine getirdiği ilginç görsel stil ile akıllara kazınmış bir yapım. Sürekli “dene-öl-yeniden dene” sistemiyle hem zorlayıcı hem de bağımlılık yapıcı unsurlara sahip. Aynı zamanda arkada yürüyen ilginç hikayesi de sizi oyunun dünyasına çekmeyi başarabiliyor.

Siberpunk evreninde geçen en iyi oyunlar
Katana ZERO

Ghostrunner

Yüksek tempolu bir yapı sunan Ghostrunner, bilim kurgu ve kıyamet sonrası temalarını birleştirmeyi başarıyor. Siberpunk evreninde geçen en iyi oyunlar listesine girmesi ise şaşılacak şey değil. Çünkü oyun, bu temayı ve atmosferi bileğinin hakkıyla veriyor diyebiliriz. Zaten serinin devam oyunu da yolda ve şu an oynanabilir bir demo sürümü bulunuyor. Demoya göz atmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır.


System Shock

İncelemesini de yapma şansına eriştiğimiz System Shock, bir dönem popüler olan orijinal oyunun yeniden yapılmış ve çok başarılı yapılmış bir sürümü aslında. Özüne sadık kalan bu oyun, görsel kalitesi ile ön plana çıkmasa bile Siberpunk temasını dibine kadar oyuncuya sunmayı başarıyor. Aynı zamanda detaylı oynanışı bir yana, oyuncunun elinden tutmayan zorlu yapısıyla da kendine çekmeyi başarıyor. İncelememize göz atmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır.


Turbo Overkill

Şimdi işleri biraz daha kızgınlaştıralım. Turbo Overkill, Siberpunk temasını sonuna kadar kullanan ve temposuyla adeta oyunculara çılgın zamanlar geçirten bir yapım. Henüz yeni erken erişim sürecinden çıktı ve o süreç içerisinde de oldukça büyük ilgi gördü. Gerçekten uçmalı-kaçmalı diye tabir edebileceğimiz bir yapıya sahip ve aksiyonun dozu bir an olsun bile azalmıyor sevgili dostlar. Müziklerini ise resmi internet adresinden indirip spor yaparken dinlemenizi tavsiye ediyoruz.


Cloudpunk

“Yok arkadaş ben yorulmuşum aksiyondan, kafa dinlemeye ihtiyacım var!” diyorsanız doğru yerdesiniz. Cloudpunk, ütopik bir metropolde geçen ve aslında bir “kargocu” olarak oynadığımız bir hikayeye sahip. Teslimat işleri ile uğraşan ana karakterimiz, bu metal ve neon yığınına dönmüş şehir içerisinde aracıyla bir o yana bir bu yana savruluyor. Sadece tek bir sorunumuz var. Teslimatı yaparken paketin içerisinde ne olduğunu asla sormayın!


Gamedec

Türkçe dil desteği ile birlikte oynaması daha keyifli bir yapım haline gelen Gamedec, izometrik bir rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Sanal dünyadaki suçları çözmeye çalışan bir dedektif olarak oynuyor ve başımıza gelen ilginç olaylardan sağ kurtulmaya çalışıyoruz. Savaş içermeyen ve neredeyse tamamen diyalog odaklı bu oyuna bir göz atın deriz.


The Ascent

Siberpunk evreninde geçen en iyi oyunlar listemizi noktalarken The Ascent‘den bahsetmesek olmazdı sanırım. İzometrik bir bakış açısına sahip bu aksiyon oyunu, isterseniz tek başınıza isterseniz ise eşli olarak oynayabildiğiniz bir macera sunuyor. Herkese hakim olmasıyla bilinen mega şirket The Ascent Group’un çöküşüyle birlikte durumlar iyice zıvanadan çıkıyor. Kapın silahınızı, gelin benimle!

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: