Cyberpunk 2077’nin En Tehlikeli Bölgesiyle Tanışın: Dogtown, Bizdeki Adıyla “İtyaka”

Paylaş

Cyberpunk 2077 Phantom Liberty DLC’si ufukta göründü ve beraberinde birçok yenilik ile geliyor. Önümüzdeki haftalarda oyunculara kapılarını aralayacak Dogtown, Türkçe ismiyle İtyaka bölgesi de bu DLC’nin bir parçası olacak. Night City’nin en tehlikeli ve karanlık bölgesi olacak bu bölgede işleyiş tamamen farklı ve DLC sahiplerini de bazı ayrıcalıklar bekliyor olacak. Dilerseniz gelin, yeni bölgede oyuncuları nelerin beklediğinden biraz bahsedelim.

Cyberpunk 2077 Dogtown bölgesi eski bir savaş alanı

Militech ve Arasaka’nın da dahil olduğu “Birleşim Savaşları” sırasında tam olarak savaş alanı pozisyonunda bulunan Dogtown, bugün de orada yaşanan hadiselerin izlerini taşıyan bir bölge. İnsanların yaşamadığı, adeta hayatta kaldığı karanlık ve kıyamet sonrası bir atmosfere sahip olacak. Geliştiricilerin bugüne kadar yaptığı açıklamalara göre Night City’nin en tehlikeli bölgesi olmakla birlikte, Dogtown aynı zamanda NCPD’nin hüküm sürmediği bir yer olacak.

Dogtown'un giriş bölgesi.
Dogtown’un giriş bölgesi.

Etrafta yarı yıkık binaları, artık bakımsızlıktan çürümekte olan yerleşimleri ve bir şekilde hayatta kalmaya çalışan insanları göreceğimiz bir bölge bizi bekliyor. Kelimenin tam anlamıyla distopik bir atmosfere sahip olan Dogtown’da yine de kısım kısım hayat ve umut ışıltıları görebilecekmişiz.

NCPD yok ama Barghest var, Kurt Hansen var

Bu isimler başta size çok yabancı gelebileceği için hemen açıklamamızı yapalım. Kanunun olmadığı Dogtown’da düzen, haydutlar tarafından sağlanıyor. Barghest adı verilen bir çete bölgenin güvenliğini, insanların hayatlarını paraları karşılığında temin ediyor. Yani Night City’de polis departmanının olmadığı bu bölge, bir nevi mafyanın eline kalmış da diyebiliriz.

Kurt Hansen de Phantom Liberty’nin hikayesinde karşımıza çıkacak karakterlerden birisi ve Barghest’in de çete lideri konumunda. Geliştiricilerden gelen bilgilere göre Kurt’un başında olduğu çete, Night City Police Department, yani NCPD’den çok daha acımasız ve sert müdahale ediyormuş. Yeni güncelleme ile polis sisteminin elden geçirildiğini de hesaba katarsak, muhtemelen Barghest’in olaylara müdahale etme ve ortalığa çeki düzen verme işleri de beklediğimizden daha ateşli gerçekleşecek.

Barghest, Myers'in düştüğü alanda. Kredi: Cyberpunk Fandom
Barghest, Myers’in düştüğü alanda. Kredi: Cyberpunk Fandom

Kurt Hansen’in arka planında askerlik yatsa da çevresindeki insanlar onu bir terörist ya da tiran olarak görmüyor, aksine karizmatik bir lider olduğunu düşünüyorlar. Kendisi bir strateji belirlemiş ve Dogtown’u polisten ve şirketlerden uzak tutarak güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Tabii bunu babasının hayrına yapmadığının altını çizmek gerekiyor. Uzaktan ne kadar iyilik meleği gibi görünse de aslında bir mafya ya da çete lideri olduğunu unutmamakta fayda var.

Black Market’ten Night City’nin hiçbir yerinde olmayan güçlendirmeler satın alınabiliyor

Yeni güncelleme ile birlikte Phantom Liberty DLC’sinin bir parçası olarak oyuna eklenecek 100’den fazla yeni silah ve siber donanım olduğunu zaten biliyorduk. Eğer şu anda öğrendiyseniz, kendinizi detaylarla doldurmak adına buradan ilgili yazımızı okumanızı da tavsiye ediyoruz. İşte bu söz konusu silah ve siber donanımlar, Night City’nin hiçbir yerinde yok ve yalnızca Dogtown’un içerisindeki Black Market adı verilen ticaret bölgesinden alınabiliyor. Ayrıca burası Vik gibi sevimli siber kasapların olduğu bir yer değil, herkes kaba, çılgın, öfkeli ve kavgaya hazır. Bu atmosferi yansıtmak istediklerini geliştiriciler de daha önceki yayınlarında açıklamışlardı.

Black Market'ten bir ekran görüntüsü.
Black Market’ten bir ekran görüntüsü.

Bizim burada ne işimiz var?

NUSA (New United States of America) diye bildiğimiz Yeni Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı Myers, hasbelkader Dogtown’a düşüyor. Burada hayatı ciddi şekilde tehlikede olan başkan, Kurt Hansen’in ve Barghest çetesinin tehdidi altında. Biz de Dogtown’a giderek bu altyapı üzerinden başlayan hikayeyi ilk elden deneyimleyeceğiz. Öyle zannediyoruz ki oyunun geri kalan kısmında olduğu gibi burada da bizi aşağılayıp hor görecekler ve sonunda hepsinin saygısını bir şekilde kazanmayı başaracağız. Sonuçta biz, V olarak kendimizi Night City’ye çok kez kanıtladık, değil mi?

Dogtown bölgesinin kendi içinde de bazı bölgeleri var

Cyberpunk 2077 Dogtown bölgesi kendi içerisinde önemli birkaç noktaya da ev sahipliği yapıyor. Tabii ki bunlar hakkında çok bir şey bilmesek de elimizde temel anlamda biraz bilgi mevcut. Dogtown’un kendi içerisinde Golden Pacific, Longshore Stacks ve Luxor Heights adında üç alt bölgesi bulunuyor.

Golden Pacific’te bölgenin en uzun gökdeleni olan Black Sapphire bulunuyor. Savaşta yıkılmayan en büyük bina olarak Dogtown’u tepeden seyrediyor. Aynı zamanda hakkında pek bir detay sahibi olmasak da bu alt bölgenin içerisinde Haven ve Heavy Hearts adında iki önemli nokta daha bulunuyormuş.

Longshore Stacks bölgesi ise içerisinde şimdiye kadar bildiğimiz yalnızca bir nokta barındırıyor. Tree of the Lost olarak isimlendirilen bu bölgenin henüz hiçbir detayı ortada değil fakat isminden anlaşılacağı üzere daha önce Dogtown’da çıkan savaşı konu alıyor olabilir.

Luxor Heights ise Dogtown’un en zengin bölgesi olmakla birlikte söz konusu ticaret alanını da yine burada bulabileceğiz. Aynı zamanda EBM Petrochem Stadium adındaki bütük stadyum da yine bu bölge içerisinde bulunacak. Oyuncuların en fazla vakit geçireceği bölgenin, Luxor Heights olduğunu düşünüyoruz.

Yeni sibersaykolar görmeye hazır mısınız?

Night City’de dönen söylentilere göre NCPD, vaktinde Dogtown’u şehirdeki sibersaykoları sürmek için kullandığı bir bölge olarak kullanıyormuş. Yani CD Projekt RED’in buraya vücudunu değiştirirken ayarları bozulup, şirazeyi hafiften kaybetmiş insanlar yerleştirmemek için hiçbir nedeni yok. Oyundaki en sevilen içeriklerden birisi olan sibersayko avları, Dogtown bölgesinde belki de hiç olmadığı kadar şiddetli şekilde devam edecek diyebiliriz.

Yeni sibersaykolar görmeye hazır olunuz...
Yeni sibersaykolar görmeye hazır olunuz…

Artık Night City’nin en sıkıntılı bölgesine gitmeye hazırsınız

İnterneti araştırarak sizler için birçok farklı kaynaktan okuyup derlediğimiz, Türkçe dilinde sunduğumuz Dogtown seyahat rehberinin sonuna geldiniz. Artık bölgeden neler beklemeniz gerektiğini ve nasıl tehlikelerle karşı karşıya olduğunuzu biliyorsunuz.

Phantom Liberty, 26 Eylül 2023‘te çıkacak. Hepinize Night City’nin eski savaş alanında bol eğlenceli, aksiyonlu ve keyifli saatler dileriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: